4. ԵՊՀ-ն ընդլայնում է գործակցային կապերը «Սինոփսիս» ընկերության հետ
ԵՊՀ գիտական ​​խորհրդի նիստերի դահլիճում տեղի ունեցավ «Սինոփսիս» ընկերության առաջնորդներից մեկի՝ Յոախիմ Կունկելի «Կիսահաղորդչային արդյունաբերու­թյան փոփոխվող լանդշաֆտը» խորագրով ներկայացում-շնորհանդեսը:
Արդյունաբերություն-համալսարան կապի ամրապնդումը միշտ եղել է ՏՏ կրթական և հետազոտական կենտրոնի ռազմավարական առաջնահերթություններից մեկը՝ նպատակ ունենալով բարելավելու կրթության որակը: Այդ իսկ պատճառով ՏՏԿՀ կենտրոնը պարբերաբար հրավիրում է մասնագետների ՏՏ ոլորտի առաջատար ընկերություններից՝ ապահովելու փորձի փոխանակում, ուսանողներին ներկայացնելու նրանց աշխատանքային գործունեության հաջող փորձը, մարտահրավերներ ընդունելու և դրանք հաջողությամբ հաղթահարելու օրինակը: Այս տեսանկյունից շատ արդյունավետ էր նաև «Սինոփսիս» ընկերության առաջնորդներից մեկի՝ Յ. Կունկելի ներկայացում-շնորհանդեսը:
Յոախիմ Կունկելը երկար ժամանակ աշխատել է որպես «Սինոփսիս» ընկերության մտավոր սեփականության (ՄՍ) բիզնես միավորի գլխավոր մենեջեր, որտեղ նա հասցրել է ՄՍ-ների հետ կապված եկամուտը մինչև 2 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի՝ Սինոփսիսը դարձնելով երկրորդ խոշորագույն կիսահաղորդչային ՄՍ ընկերությունն աշխարհում: Սինոփսիսում աշխատելով շուրջ երեք տասնամյակ՝ Յ. Կունկելը ձեռք է բերել հարուստ գիտելիքներ և ղեկավարման փորձ:
Մինչ «Սինոփսիս» ընկերությանը միանալը Յ. Կունկելը եղել է «CADIS GmbH» ընկերության համահիմնադիրը Գերմանիայի Աախեն քաղաքում: Այնտեղ նա եղել է գործադիր տնօրեն՝ կատարելով բազմաթիվ պարտականություններ ճարտարագիտության, վաճառքի և շուկայավարման ոլորտներում: Մինչ «CADIS»-ի համահիմնադիր դառնալը նա Աախենի տեխնոլոգիական համալսարանում հետազոտող ասիստենտ էր և կատարում էր հետազոտություններ համակարգային մակարդակում թվային ազդանշանի մշակման մոդելավորման տեխնիկայի վերաբերյալ՝ հատուկ շեշտադրելով զուգահեռ հաշվարկները:
Յ. Կունկելը ստացել է նաև ինժեներական գիտությունների մագիստրոսի և դոկտորի աստիճաններ Աախենի տեխնոլոգիական համալսարանից:
Շնորհանդեսի ժամանակ բանախոսը ներկայացրեց կիսահաղորդիչների համաշխարհային շուկան, շուկայի սեգմենտավորումը ըստ երկրների, շուկայում առկա խնդիրները, կիսահաղորդչային արդյունաբերության առանձնահատկությունները, զարգացման հիմնական միտումները, ինչպես նաև ԱՄՆ կառավարության կողմից վերջերս ընդունված իրավական փաստաթուղթը, որի նպատակը կիսահաղորդիչների համաշխարհային շուկայում ԱՄՆ-ի մասնաբաժնի ավելացումն է (2030 թ. հասցնելով մինչև 13-14%): ԱՄՆ կառավարության կողմից ընդունված այս իրավական փաստաթղթի կայացման գործում մեծ ֆինանսական ներդրումներ ունեն նաև ՏՏ ոլորտի ամերիկյան ընկերությունները: Թեման բավականին հագեցած էր և ուսուցողական։
Միջոցառմանը մասնակցում էին միկրոէլեկտրոնիկայի ճանաչված մասնագետներ՝ գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, Հայկական վիրտուալ համալսարանի հիմնադիր-նախագահ, «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերության նախագահ, ՀԲԸՄ Սիլիկոն Վելի մասնաճյուղի նախագահ, ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի արտասահմանյան անդամ Երվանդ Զորյանը և ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների դոկտոր,  Գիտությունների ազգային  ակադեմիայի ակադեմիկոս, ԵՊՀ պրոֆեսոր-էմերիտուս, ՏՏ կրթական և հետազոտական կենտրոնի գիտական ղեկավար Սամվել Շուքուրյանը:
Միջոցառմանը ներկա էին Երևանի պետական համալսարանի, Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի, «Սինոփսիս Արմենիա» ՓԲԸ ուսումնական դեպարտամենտի ուսանողներ, դասախոսներ: Մասնակիցները դասախոսությունը լսեցին մեծ ուշադրությամբ:
Նշենք, որ շնորհանդեսը կազմակերպվել էր ԱՄՆ էլեկտրատեխնիկայի և էլեկտրոնիկայի ճարտարագետների ինստիտուտի հաշվողական մեքենաների ընկերակցության Հայաստանի մասնաճյուղի («IEEE CS Armenia chapter») ու ԵՊՀ ՏՏ կրթական և հետազոտական կենտրոնի նախաձեռնությամբ:

In the meeting hall of the YSU Academic Council, Joachim Kunkel, a leader at Synopsys, delivered a presentation titled "The Changing Semiconductor Industry Landscape".
Strengthening the enterprise-university connection has always been a strategic priority for the Information Technologies Educational and Research Center (IT ERC) to enhance the quality of education. To achieve this, the IT ERC regularly invites specialists from leading companies in the IT sector to share their experiences, providing students with insights into successful career journeys and examples of how to embrace and overcome challenges. Kunkel's presentation was particularly effective in this regard.
Joachim Kunkel served for a long time as the General Manager of the Intellectual Property (IP) business unit at Synopsys, where he significantly increased IP revenue to 2 billion US dollars, positioning Synopsys as the second-largest semiconductor IP company in the world. With nearly three decades of experience at Synopsys, J. Kunkel has acquired a wealth of knowledge and leadership expertise.
Before joining Synopsys, J. Kunkel co-founded CADIS GmbH in Aachen, Germany, where he served as CEO and handled various responsibilities in engineering, sales, and marketing. Prior to co-founding CADIS, he was a research assistant at Aachen University of Technology, focusing on system-level simulation techniques for digital signal processing, with a special emphasis on parallel computing.
Joachim Kunkel holds a Master of Science in Electrical Engineering (M.S.E.E.) and a Diploma in Communication Technology (Dipl.-Ing. der Nachrichtentechnik) from Aachen University of Technology.
During the presentation, the speaker addressed various aspects of the global semiconductor market, including market segmentation by country, market challenges, features of the semiconductor industry, and the main development directions. He also discussed a recently adopted legal document by the US government aimed at increasing the US's share of the global semiconductor market to 13-14% by 2030. American IT companies have made substantial financial investments to support the implementation of this initiative. The topic was both comprehensive and educational.
Among the attendees were prominent specialists in microelectronics Yervant Zorian, Doctor of Sciences, Professor, Founder-President of the Armenian Virtual University, President of Synopsys Armenia, President of the AGBU’s Silicon Valley branch, and a foreign member of the RA National Academy of Sciences, and Samvel Shoukourian, Doctor of Physical and Mathematical Sciences, Academician of the RA National Academy of Sciences, YSU Professor Emeritus, and Scientific Leader of the YSU IT Educational and Research Center.
Additionally, students and lecturers from Yerevan State University, the American University of Armenia, and the Educational Department of Synopsys Armenia participated in the event, listening to the lecture with great interest.
The presentation was organized through the initiative of the IEEE CS Armenia chapter and the YSU IT Educational and Research Center.