4. ԵՊՀ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կրթական և հետազոտական կենտրոնի ու «Հայկական ծրագրեր» ընկերության համագործակցության հերթական հաջող ավարտը
ԵՊՀ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կրթական և հետազոտական կենտրոնի ու «Հայկական ծրագրեր» ընկերության համագործակցության հերթական հաջող ավարտը
ԵՊՀ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կրթական և հետազոտական (ՏՏԿՀ) կենտրոնում ս․թ․ հուլիսի 4-ին տեղի ունեցավ «Հայկական ծրագրեր» (ՀԾ) ընկերության աշխատակիցների՝ «Օպերացիոն համակարգեր» դասընթացի մասնակիցների հավաստագրերի հանձնման հանդիսավոր արարողությունը։
Հավաստագրերը հանձնեց կենտրոնի գիտական ղեկավարը՝ ԵՊՀ պրոֆեսոր-էմերիտուս, ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս Սամվել Շուքուրյանը, որը հանդես եկավ շնորհավորական խոսքով։ Նա ընդգծեց մասնակիցների ձեռքբերումների կարևորությունն ու հույս հայտնեց, որ կենտրոնում ստացած գիտելիքներն ու հմտությունները կծառայեն մասնագիտական առաջընթացին։
Նշենք, որ «Հայկական ծրագրեր» (ՀԾ) ընկերության հետ գործակցության շրջանակում նախորդ ուստարում ևս ՏՏԿՀ կենտրոնը հաջողությամբ իրականացրել է նույն դասընթացը՝ ապահովելով բարձր որակ և մասնագիտական ուսուցում։
2024-2025 ուսումնական տարվա երկրորդ կիսամյակում ԵՊՀ և ՀԾ ընկերության միջև ստորագրված համագործակցության համաձայնագրի շրջանակում ՏՏԿՀ կենտրոնը կազմակերպել և իրականացրել է նշված դասընթացի ուսուցումը ՀԾ-ի աշխատակիցների համար։
Այսօր արդեն դասընթացի մասնակիցները ստացան իրենց հավաստագրերը՝ ամփոփելով ուսումնառության մի կարևոր փուլ։

4. Another success story from YSU ITERC and Armenian Software cooperation
On July 4, 2025, YSU Information Technologies Educational and Research Center (ITERC) hosted a certificate awarding ceremony for employees of the Armenian Software company who participated in the "Operating Systems" course.
The certificates were awarded by the Center’s Scientific Director, Professor Emeritus of YSU and Academician of the National Academy of Sciences of Armenia, Samvel Shoukourian, who also delivered a congratulatory speech. He emphasized the importance of the participants' achievements and expressed hope that the knowledge and skills acquired at the center would contribute to their professional advancement.
It should be noted that within the framework of cooperation with the Armenian Software company, the ITERC had also successfully conducted the same course during the previous academic year, ensuring high-quality and professional instruction.
In the second semester of the 2024–2025 academic year, within the scope of the cooperation agreement signed between YSU and the Armenian Software company, the ITERC organized and conducted the aforementioned course for company employees.
Today, the course participants received their certificates, marking the conclusion of an important phase of their learning journey.
Among the attendees at the ceremony were the scientific director of the ITERC, instructors, and relatives of the participants.