3. «Սիգման» միջազգային դպրոց-2025
Ս.թ. հուլիսի 27-ից օգոստոսի 2-ը՝ ժամը 9:00-18:00-ն, ԵՊՀ Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի կենտրոնի դահլիճում կանցկացվի «Սիգման» միջազգային դպրոց-2025» գիտական միջոցառումը, որը կազմակերպվելու է ԵՊՀ ֆոտոնիկայի և արհեստական բանականության լաբորատորիայի, «OPTICA» օպտիկների միջազգային կազմակերպության և Բրյուսելի ազատ համալսարանի համատեղ նախաձեռնությամբ:
Միջազգային դպրոցին դասախոսություններով հանդես են գալու Անգլիայի, Իտալիայի, Գերմանիայի, Ռումինիայի, ԱՄՆ-ի, Հնդկաստանի, Բելգիայի և մի շարք այլ երկրների բուհերի պրոֆեսորներ:
«Սիգման» միջազգային դպրոցը մեկշաբաթյա ամենամյա ծրագիր է, որը ուսանողներին հնարավորություն է տալիս խորությամբ ուսումնասիրելու լազերային ֆիզիկայի հիմունքներն ու լազերների կիրառությունները գիտության և տեխնոլոգիաների տարբեր բնագավառներում։ Էնթոնի Սիգմանը, որի անունով է կոչվում դպրոցը, լազերի նախահոր հայտնագործողներից է։ Ավելի քան հիսունամյա գործունեությամբ Սիգմանը դարձել է լազերային ֆիզիկայի հիմնադիրներից մեկը և այս բնագավառի բազմաթիվ նորարարությունների հեղինակ է։
«OPTICA» օպտիկների միջազգային կազմակերպության և «IPG Photonics»-ի նախաձեռնությամբ 2014 թվականին Սթենֆորդում անցկացվել է միջազգային առաջին «Սիգման» դպրոցը։ Նախորդ տասը տարիների ընթացքում դպրոցը անցկացվել է Իսպանիայում (ICFO), Գերմանիայում (Max Planck Institute), Մեքսիկայում (CIO), Դանիայում (DTU), ԱՄՆ-ում (University of Rochester, Stanford University), Իռլանդիայում (University College Dublin):
Ամեն տարի շուրջ 100 մագիստրանտներ և ասպիրանտներ հրավիրվում են մասնակցելու մեկշաբաթյա ծրագրին, որի ընթացքում ոլորտի միջազգային ճանաչում ունեցող գիտնականները և արդյունաբերական առաջատար հիմնարկների ներկայացուցիչները հանդես են գալիս դասախոսություններով։ Լազերների «Սիգման» միջազգային դպրոցի ծրագրում ընդգրկված են լազերների նախագծմանը, աշխատանքի սկզբունքներին, տարբեր ծագման ակտիվ միջավայրերի ոչ գծային հատկություններին, տարբեր կիրառություններին և արդի խնդիրներին առնչվող դասախոսություններ։

3. 2025 Siegman International School
From July 27 to August 2, 2025, from 9:00 a.m. to 6:00 p.m., the Charles Aznavour Cultural Center at YSU will host the 2025 Siegman International School, organized through a joint initiative by YSU Photonics and AI Lab, the international organization OPTICA, and Free University of Brussels.
The international school will feature lectures by professors from universities in the United Kingdom, Italy, Germany, Romania, the United States, India, Belgium, and several other countries.
This prestigious week-long program offers students the opportunity to deeply explore the fundamentals of laser physics and the applications of lasers across various fields of science and technology. The school is named after Anthony Siegman, one of the pioneers of laser technology. Over a career spanning more than fifty years, Siegman became one of the founders of laser physics and a key contributor to numerous innovations in the field.
The first Siegman School was held in 2014 in Stanford, initiated by OPTICA and IPG Photonics. Over the past decade, the school has been organized in various prestigious institutions worldwide, including in Spain (ICFO), Germany (Max Planck Institute), Mexico (CIO), Denmark (DTU), the USA (University of Rochester, Stanford University), and Ireland (University College Dublin).
Every year, around 100 graduate students are invited to participate in the one-week program, during which internationally recognized scientists and representatives from leading industrial organizations deliver lectures. The Siegman International School on Lasers curriculum includes lectures on laser design, operational principles, nonlinear properties of active media from different origins, diverse applications, and current challenges in the field.