3. Ամառային դպրոցի ընդունելություն ԵՊՀ Գևորգ Արշակյանի անվան գիտելիքի դպրոցում
ԵՊՀ Գևորգ Արշակյանի անվան գիտելիքի դպրոցը հայտարարում է ամառային դպրոցի ընդունելություն, որին կարող են դիմել 2025-2026 ուստարվա 10-12-րդ դասարանների աշակերտները։
Գևորգ Արշակյանի անվան գիտելիքի դպրոցը ԵՊՀ ուսանողների հետ տարվող աշխատանքների կենտրոնում գործող դպրոց է, որը նպատակ ունի նպաստելու ոչ ֆորմալ կրթության միջոցով երեխաների և երիտասարդների կարողությունների, հմտությունների զարգացմանը։ Դպրոցը կրում է Արցախյան 44-օրյա պատերազմում զոհված, Մարտական խաչ 1-ին աստիճանի շքանշանակիր, ԵՊՀ բրոնզե մեդալակիր Գևորգ Արշակյանի անունը։
Ամառային դպրոցի ընդունելությունը կկազմակերպվի ս.թ. հուլիսի 1-5-ը Երևանի պետական համալսարանում: Ընդունելության քննությունը կիրականացվի տարբեր առարկաների և ընդհանուր զարգացվածության թեստային առաջադրանքներով։
Հայտադիմումը լրացրած մասնակիցների հետ կապ կհաստատեն դպրոցի կազմակերպիչները և կտեղեկացնեն ընդունելության քննության օրվա, ժամի մասին։
Դիմելու վերջնաժամկետն է ս.թ. հունիսի 27-ը:
Ամառային դպրոցի շրջանակում նախատեսվում են երկշաբաթյա դասընթացներ, քննարկումներ, հանդիպումներ, թիմային աշխատանքներ հետևյալ (և ոչ միայն այս) թեմաներով.
• ժամանակի կառավարում,
• հաղորդակցման հմտություններ,
• ներկայանալու հմտություններ,
• արագ ընթերցանության տեխնիկաներ,
• առաջնորդություն
• հետաքրքրաշարժ ֆիզիկա, քիմիա, կենսաբանություն, մաթեմատիկա
• ֆինանսական գրագիտություն,
• մեդիագրագիտություն,
• հանրային խոսքի հմտություններ,
• էկոդաստիարակություն,
• ՀՀ պետական կառավարման համակարգ,
• ՀՀ հարաբերությունները հարևան երկրների հետ,
• ձեռներեցության հմտություններ և այլն։
Ամառային դպրոցի նպատակը աշակերտների կարողությունների ու հմտությունների զարգացումն ու մասնագիտական կողմնորոշման խթանումն է։ Այն հնարավորություն կտա աշակերտներին մասնագիտական ցուցահանդեսի միջոցով ծանոթանալու ԵՊՀ-ում առկա մասնագիտություններին, աշխատանքային հնարավորություններին և հեռանկարներին:
Ծրագրին կարող են դիմել ինչպես Երևանում, այնպես էլ մարզերում բնակվող երեխաները, սակայն պետք է նկատի ունենալ, որ ամառային դպրոցի շրջանակում կազմակերպիչները չեն հոգում տեղափոխության և կեցության ծախսերը։
Ամառային դպրոցը նախատեսվում է անցկացնել 2025 թվականի հուլիսի 14-25-ը (յուրաքանչյուր օր՝ 3 ժամ) Երևանի պետական համալսարանում։

3. Admissions Open for Summer School at YSU Gevorg Arshakyan Knowledge School
Gevorg Arshakyan Knowledge School at Yerevan State University is pleased to announce the opening of admissions for its summer school program, tailored for students entering 10th to 12th grades in the 2025–2026 academic year.
Operating under YSU Student Affairs Center, Gevorg Arshakyan Knowledge School aims to foster the development of children’s and youth’s skills and capacities through non-formal education. The school is named in honor of Gevorg Arshakyan, a YSU graduate, recipient of the first-class Order of the Combat Cross, and YSU Bronze Medal honoree, who fell in the 44-day Artsakh War.
The summer school admission process will be held July 1–5, 2025, at Yerevan State University. Admission will be based on standardized tests assessing various subjects and general knowledge.
Applicants who complete the registration form will be contacted by the school’s organizing team and informed about the date and time of the entrance exam.
The application deadline is June 27, 2025.
The summer school will include two weeks of interactive sessions, such as classes, discussions, team projects, and meetings, covering (but not limited to) the following topics:
• Time management
• Communication skills
• Self-presentation skills
• Speed reading techniques
• Leadership
• Engaging lessons in physics, chemistry, biology, and mathematics
• Financial literacy
• Media literacy
• Public speaking skills
• Environmental education
• Public administration in Armenia
• Armenia’s relations with neighboring countries
• Entrepreneurial skills
The goal of the summer school is to develop students' competencies and promote career orientation. Participants will also have the opportunity to explore the academic programs, career prospects, and opportunities offered at YSU through a dedicated career exhibition.
Students from both Yerevan and the provinces of Armenia are eligible to apply. However, please note that the program does not cover transportation or accommodation expenses.
The summer school is scheduled to take place July 14–25, 2025, with daily sessions lasting 3 hours, held at Yerevan State University.