3. Բակալավրիատական (եռամյա) և մագիստրոսական (երկամյա) կրթական ծրագրերի հնարավորություն. Բուդապեշտի Պետեր Պազմանի անվան կաթոլիկ համալսարան (Հունգարիա)
08.12.2025 - 15.12.2025
Բուդապեշտի Պետեր Պազմանի անվան կաթոլիկ համալսարանի հայագիտության ամբիոնն առաջարկում է բակալավրիատի եռամյա և մագիստրատուրայի երկամյա կրթական ծրագրեր «Պատմաբանություն» մասնագիտությամբ (հայագիտության ուղղությամբ)։
Ուսուցման լեզուն անգլերենն է։
Ծրագիրն առաջարկում է միջառարկայական ուսուցում պատմության ոլորտում՝ համաշխարհային և հայկական հեռանկարների հատուկ ուղղվածությամբ՝ նախապատրաստելով ուսանողներին մասնագիտական մի շարք ուղիների, այդ թվում՝ կառավարության, միջազգային հարաբերությունների, ակադեմիական աշխատանքի, կրթության, իրավունքի, գրադարանավարության և արխիվային աշխատանքի համար: Միջազգային պրոֆեսորադասախոսական կազմի դասավանդմամբ ուսանողները հնարավորություն կունենան բարելավելու արևելահայերենի, արևմտահայերենի և գրաբարի իմացությունը, ինչպես նաև մասնագիտանալու ազգային և անդրազգային պատմագրության, սոցիալական մարդաբանության, գրականության, թարգմանության, սփյուռքագիտության և մի շարք այլ բնագավառներում։
Համաշխարհային պատմության դասընթացներն իրենց հերթին ուսանողներին հնարավորություն կտան մարդկության պատմությունը դիտարկելու որպես տնտեսական, մշակութային, քաղաքական և տեխնոլոգիական փոխկապակցվածության շարունակական գործընթաց: Միջառարկայական մոտեցման շնորհիվ ծրագիրը նպատակ ունի զարգացնելու հետազոտական ​​հմտությունները, վերլուծական և քննադատական ​​մտածողությունը, որոնք առանցքային դեր ունեն մասնագիտական վերոնշյալ բոլոր ուղիների համար:

08.12.2025 - 15.12.2025
The Department of Armenian Studies at Pázmány Péter Catholic University in Budapest offers three-year Bachelor's and two-year Master's programs in History with a focus on Armenian Studies.
The programs are taught in English.
The curriculum provides an interdisciplinary approach to the study of history, emphasizing both global and Armenian perspectives. It prepares students for a range of professional paths, including government service, international relations, academia, education, law, librarianship, and archival work.
Under the instruction of an international faculty, students will have the opportunity to improve their knowledge of Eastern Armenian, Western Armenian, and Classical Armenian, as well as to specialize in areas such as national and transnational historiography, social anthropology, literature, translation studies, diaspora studies, and other related fields.
Courses in world history allow students to view human history as a continuous process shaped by economic, cultural, political, and technological interconnections. Through its interdisciplinary approach, the program aims to develop research skills, analytical thinking, and critical reasoning, which are essential for the professional paths outlined above.