3. Պետեր Պազմանի անվան կաթոլիկ համալսարանի «Պատմաբանություն» բակալավրի և մագիստրոսական կրթական ծրագրերում ուսումնառելու հնարավորություն
17.12.2025 - 10.01.2026
Պետեր Պազմանի անվան կաթոլիկ համալսարանի «Պատմաբանություն» բակալավրի և մագիստրոսական կրթական ծրագրերում ուսումնառելու հնարավորություն
Բուդապեշտի Պետեր Պազմանի անվան կաթոլիկ համալսարանի հայագիտության ամբիոնը առաջարկում է «Պատմաբանություն» (հայագիտության ուղղությամբ) բակալավրի եռամյա և մագիստրոսական երկամյա կրթական ծրագրերում ուսանելու հնարավորություն ուսանողների համար։
Ուսուցման լեզուն անգլերենն է։ Ծրագրի շրջանակում առաջարկվում է միջառարկայական ուսուցում պատմության ոլորտում՝ գլոբալ և հայկական հեռանկարների հատուկ ուղղվածությամբ՝ նախապատրաստելով ուսանողներին մի շարք մասնագիտական ուղիների, ներառյալ՝ կառավարության, միջազգային հարաբերությունների, ակադեմիական աշխատանքի, կրթության, իրավունքի, գրադարանավարության և արխիվային աշխատանքի ոլորտները:
Միջազգային պրոֆեսորադասախոսական կազմի շնորհիվ ուսանողները հնարավորություն կունենան բարելավելու արևելահայերենի, արևմտահայերենի և գրաբարի գիտելիքները, ինչպես նաև մասնագիտանալու ազգային և անդրազգային պատմագրության, սոցիալական մարդաբանության, գրականության, թարգմանության, սփյուռքագիտության և մի շարք այլ բնագավառներում։
Համաշխարհային պատմության դասընթացներն իրենց հերթին ուսանողներին հնարավորություն կտան մարդկության պատմությունը դիտարկելու որպես տնտեսական, մշակութային, քաղաքական և տեխնոլոգիական փոխկապակցվածության շարունակական գործընթաց:
Հիմնվելով միջառարկայական մոտեցման վրա՝ ծրագիրը նպատակ ունի զարգացնելու հետազոտական ​​հմտությունները, վերլուծական մտածողությունը և քննադատական ​​մտածողությունը, որոնք առանցքային դեր ունեն կարիերայի վերոնշյալ բոլոր ուղիների համար:

3. Study Opportunity in "History" Bachelor's and Master's Programs at Pázmány Péter Catholic University
17.12.2025 - 10.01.2026
Study Opportunity in "History" Bachelor's and Master's Programs at Pázmány Péter Catholic University
The Department of Armenian Studies at Pázmány Péter Catholic University in Budapest offers students the opportunity to pursue the three-year "History" bachelor's program or the two-year "History" master's program with a specialization in Armenian Studies.
The language of instruction is English. The programs provide interdisciplinary training in history with a particular focus on global and Armenian perspectives, preparing students for a range of professional paths, including government, international relations, academia, education, law, librarianship, and archival work.
Thanks to the international faculty, students can improve their knowledge of Eastern Armenian, Western Armenian, and Classical Armenian, and specialize in areas such as national and transnational historiography, social anthropology, literature, translation, diaspora studies, and other related fields.
Courses in world history allow students to study human history as a continuous process of economic, cultural, political, and technological interconnection.
Based on an interdisciplinary approach, the programs aim to develop research skills, analytical thinking, and critical thinking, which are essential for all of the professional paths mentioned above.