3. Առցանց դասընթացի մասնակցության հրավեր
Սան Պաուլոյի համալսարանը (Բրազիլիա) կազմակերպում է «Armenian Diaspora in Brazil: History, Culture and Human Rights» թեմայով կրթական առցանց դասընթաց՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության և Բրազիլիայում հայկական սփյուռքի ձևավորման գործընթացների համապարփակ ուսումնասիրությանը: Դասընթացի նպատակն է մասնակիցներին տրամադրել միջառարկայական գիտելիքներ՝ պատմական, իրավական, մշակութային և ինքնության հետ կապված գործոնների վերլուծության միջոցով:
Դասընթացը բաղկացած է չորս բաժիններից՝ 16 ակադեմիական ժամ ընդհանուր տևողությամբ: Այն կանցկացվի շաբաթ օրերին «Microsoft Teams» հարթակի միջոցով և առցանց, համաժամանակյա (սինխրոն) ձևաչափով:
Դասընթացը նախատեսված է ուսանողների, հետազոտողների և մասնագետների համար, որոնք հետաքրքրված են մարդու իրավունքներով, պատմությամբ, միջազգային հարաբերություններով, արտագաղթով (միգրացիա) և հավաքական հիշողությամբ: Այն միտված է նաև խթանելու ակադեմիական երկխոսությունը Հայաստանի և Բրազիլիայի միջև՝ ԵՊՀ ակադեմիական համայնքի ներգրավմամբ։
Մասնակցության վճարը ամբողջ խմբի համար կազմում է 1800 ԱՄՆ դոլար (յուրաքանչյուր ուսանողի համար վերջնական արժեքը կախված է գրանցված մասնակիցների ընդհանուր թվից)։
Դիմումների ընդունման վերջնաժամկետը մինչև ս.թ. փետրվարի 6-ն է:
Ստորև ներկայացվում է անհրաժեշտ փաստաթղթերի ցանկը ուսանողների/դասախոսների համար (փաստաթղթերն ընդունվում են միայն անգլերեն).

3. Invitation to Participate in Online Course
The University of São Paulo (Brazil) is organizing an online course, "Armenian Diaspora in Brazil: History, Culture, and Human Rights", which offers an in-depth study of the Armenian Genocide and the formation of the Armenian diaspora in Brazil. The course aims to provide participants with a multidisciplinary perspective, integrating historical, legal, cultural, and identity-focused analyses.
The course is structured into four modules, totaling 16 academic hours, and will be delivered on weekdays via Microsoft Teams. The working language is English.
This program is intended for students, researchers, and professionals with an interest in human rights, history, international relations, migration studies, and collective memory. It also aims to foster academic dialogue between Armenia and Brazil, fostering engagement with the academic community at Yerevan State University (YSU).
The participation fee for the group is USD 1,800, with the per-student cost determined by the total number of participants.
Applications should be submitted electronically to the YSU Department of International Relations at lia_evoyan@ysu.am.
The application deadline is February 6, 2026.
Below is the list of required documents for students/lecturers (documents must be submitted in English):