3. «Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունություն. Մարտին Լյութերի անվան Հալլե-Վիթթենբերգի համալսարան, Գերմանիա
18.02.2026 - 06.03.2026
«Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունություն. Մարտին Լյութերի անվան Հալլե-Վիթթենբերգի համալսարան, Գերմանիա
«Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունության գործողության շրջանակում Երևանի պետական համալսարանի և Մարտին Լյութերի անվան Հալլե-Վիթթենբերգի համալսարանի (Գերմանիա) միջև կնքված պայմանագրով նախատեսվում է շարժունություն Աստվածաբանության ֆակուլտետի մագիստրատուրայի ուսանողների համար՝ 2026-2027 ուստարվա 1-ին և 2-րդ կիսամյակում ընդհանուր 10 ամիս տևողությամբ ուսանելու նպատակով:
Դիմումների ընդունման վերջնաժամկետն է ս.թ. մարտի 6-ը՝ ժամը 17:00-ն:
2. բակալավրիատի դիպլոմի պատճեն,
7. Անգլերենի/գերմաներենի իմացության առնվազն B2 մակարդակը հավաստող փաստաթուղթ (TOEFL, IELTS, Cambridge Certificate, Geothe Zertifikat, TestDaf, OnSet կամ ՀՀ-ում պաշտոնապես ընդունվող ցանկացած այլ վկայական, որում առնվազն B2 մակարդակը հստակ նշված է):

18.02.2026 - 06.03.2026
This call regulates the application procedure for students in the framework of the Erasmus+ International Credit Mobility project between Martin Luther University Halle-Wittenberg (Germany) and Yerevan State University. Under this call mobilities (MA level) from the Faculty of Theology of Yerevan State University are available (study period: 1st and 2nd semesters of 2026-2027 academic year, in total of 10 months).
Applicants are required to be proficient in English (at least B2 level, according to Martin Luther University Halle-Wittenberg and YSU Inter-Institutional Agreement) respectively, and to provide certifications or self-certifications of the required level.
Prospective applicants should submit their required documents via e-mail to the address: (lia_evoyan@ysu.am) by March 6 at 17:00. Any application received after the deadline will not be accepted;
• Copy of the BA degree Diploma
• Proof of English/German knowledge of at least B2 level (TOEFL, IELTS, Cambridge Certificate, Geothe Zertifikat, TestDaf, OnSet or any other certificate officially recognized in the Republic of Armenia, clearly stating at least B2 level knowledge )