3. Դրամաշնորհային մրցույթ․ «Հայ կանայք գիտության ոլորտում» թեմայով գրքի և ցուցահանդեսի ստեղծում
ԵՊՀ շարունակական կրթության կենտրոնը «Գիտության ոլորտում կանանց և աղջիկների մասնակցության խթանում» ծրագրի շրջանակում հայտարարում է դրամաշնորհային մրցույթ՝ գիտության ոլորտում հայ կանանց վերաբերյալ գրքի և ցուցահանդեսի ստեղծման նպատակով:
Մրցույթին մասնակցելու հնարավորություն ունեն ԵՊՀ հետազոտողներ և հետազոտական խմբեր։
Ակնկալվում է, որ գիրքը և ցուցահանդեսը ստեղծվելու են ս․թ․ մարտ-հուլիս ամիսներին:
«Գիտության ոլորտում կանանց և աղջիկների մասնակցության խթանում» ծրագիրն իրականացվում է Գերմանիայի կառավարության ֆինանսավորմամբ՝ Գերմանական միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) կողմից իրականացվող «Ֆեմինիզմը գործողության մեջ՝ հանուն համակարգային փոխակերպման» (FAST) և «Կանանց հզորացում՝ հանուն բարեկեցության» (WoW) ծրագրերի շրջանակում։
«Գիտության ոլորտում կանանց և աղջիկների մասնակցության խթանում» ծրագրի նպատակն է հետազոտության, իրազեկման, ոգենշնչող պատմությունների և օրինակների միջոցով երիտասարդ աղջիկների և կանանց շրջանում մեծացնել հետաքրքրությունը ԲՏՃՄ ոլորտների հանդեպ: Այս նպատակով նախատեսվում է գիտության ԲՏՃՄ ոլորտներում ներգրավված տարբեր սերունդների կանանց մասին (գիտական կառույցների ղեկավարներ, գիտաշխատողների, լաբորանտներ, ասպիրանտներ, ուսանողներ, դպրոցականներ և այլն) հրատարակել գիրք, որը պետք է ներկայացնի ինչպես արխիվային հետազոտության միջոցով բացահայտված կանանց անձնական պատմությունները, այնպես էլ ժամանակակիցներինը՝ հարցազրույցների միջոցով:
Դրամաշնորհային մրցույթին մասնակցելու հնարավորություն ունեն այն հետազոտողները, որոնք ունեն արխիվային աշխատանքի, հարցազրույցներ վարելու, թանգարանային աշխատանքի, գիրք և/կամ ցուցահանդեսի տեքստեր գրելու/կազմելու փորձ և հմտություններ: Երկու-երեք հոգուց բաղկացած միջգիտակարգային հետազոտական թիմերի ներկայացրած հայտերը կունենան մրցութային առավելություն:
Մրցույթին մասնակցելու համար անհրաժեշտ է լրացնել կից հայտադիմումը և ուղարկել cce@ysu.am էլեկտրոնային հասցեին մինչև ս․թ․ մարտի 10՝ ժամը 00:00-ն։ Ավելի ուշ ներկայացված հայտերը չեն դիտարկվի։

3. Grant Competition: Creating Book and Exhibition on "Armenian Women in Science"
The YSU Continuing Education Center announces a grant competition under the Promoting the Participation of Women and Girls in Science program to create a book and exhibition about Armenian women in science.
The competition is open to YSU researchers and research teams.
It is expected that the book and exhibition will be developed between March and July 2026.
The Promoting the Participation of Women and Girls in Science program is financed by the German government and implemented within the framework of the Feminism in Action for Structural Transformation (FAST) and Women's Empowerment for Wellbeing (WoW) programs, implemented by the German Agency for International Cooperation (GIZ).
The program aims to increase interest in STEM fields among young girls and women through research, awareness-raising, and inspiring stories and examples. To achieve this, it is planned to publish a book about women from different generations involved in STEM—ranging from leaders of scientific institutions, researchers, lab assistants, postgraduates, students, to schoolgirls. The book will present both historical accounts uncovered through archival research and contemporary stories collected through interviews.
Applicants for this grant should have experience and skills in archival research, conducting interviews, museum work, and writing/curating texts for books and/or exhibitions. Applications from interdisciplinary research teams of two to three members will have a competitive advantage.
To apply, complete the attached application form and send it to cce@ysu.am by March 10, 2026, at 12:00 a.m. Late applications will not be considered.