3. Ժողովրդավարության միջազգային փորձ ԵՊՀ երիտասարդների համար․ մեկնարկում է Բունդեսթագի կրթաթոշակային ծրագիրը
29.05.2026 - 31.07.2026
Ժողովրդավարության միջազգային փորձ ԵՊՀ երիտասարդների համար․ մեկնարկում է Բունդեսթագի կրթաթոշակային ծրագիրը
Մեկնարկում է Գերմանիայի Բունդեսթագի «Միջազգային խորհրդարանական կրթաթոշակ» («Internationales Parlaments-Stipendium», IPS) ծրագրի ընդունելությունը՝ ուղղված բարձր որակավորում ունեցող, քաղաքականությամբ հետաքրքրված և ժողովրդավարական գործընթացներին ակտիվ մասնակցելու պատրաստ երիտասարդներին։
Ծրագրին դիմելու հնարավորություն ունեն Հայաստանի Հանրապետության այն քաղաքացիները, որոնք տիրապետում են գերմաներենին, ծնվել են 1997 թ. մարտի 1-ից հետո և ունեն բարձրագույն կրթություն։
Ծրագրի տևողությունը՝ 2027 թ. մարտի 1-ից հուլիսի 31։
Դիմումների ընդունման վերջնաժամկետը՝ 2026 թ. հուլիսի 31։
Դիմելու պայմանների և պահանջվող փաստաթղթերի վերաբերյալ մանրամասն տեղեկություններ հնարավոր է գտնել Գերմանիայի Բունդեսթագի պաշտոնական կայքէջում։

The application process for the German Bundestag's International Parliamentary Scholarship (Internationales Parlaments-Stipendium, IPS) program is now open. The program is designed for highly qualified young individuals who are interested in politics and prepared to actively engage in democratic processes.
Eligible applicants are citizens of the Republic of Armenia who possess proficiency in the German language, were born after 1 March 1997, and hold a university degree.
The program will run from 1 March 2027 to 31 July 2027.
The application deadline is 31 July 2026.
Detailed information regarding eligibility criteria and required application documents is available on the official website of the German Bundestag.