3. Ստանիսլավ Լեմի անվան եվրոպական հետազոտական մրցանակ
Վրոցլավի գիտության և տեխնոլոգիաների համալսարանը հայտարարում է Ստանիսլավ Լեմի անվան եվրոպական հետազոտական մրցանակի 6-րդ մրցույթի մեկնարկը:
Մրցույթը նախատեսված է մինչև 40 տարեկան երիտասարդ գիտնականների համար (ծնված 1986 թվականին կամ ավելի ուշ), որոնք կապված են Եվրոպական միության անդամ երկրների, «Հորիզոն» ծրագրի շրջանակում ասոցացված երկրների կամ Շվեյցարիայի համալսարանների և գիտահետազոտական կենտրոնների հետ։
Մրցանակը շնորհվում է վերջին երեք տարիների ընթացքում (2023–2026 թթ.) իրականացված նորարարական հայտնագործության կամ նշանակալի ձեռքբերման համար՝ գիտության և ճարտարագիտության լայն ոլորտներում, որտեղ առանձնահատուկ կարևորություն ունեն տեխնոլոգիական բաղադրիչը, միջառարկայական մոտեցումը, ստեղծարարությունը և տեսլականը։
Դիմումը պետք է ներառի՝
• լրացված հայտաձև,
• 2–3 երաշխավորագրեր,
• առավելագույնը 3 գիտական հրապարակում,
• ցանկալի է կցել նաև ինքնակենսագրություն (CV)։
Դիմումը պետք է ստորագրված լինի թեկնածուի կողմից և մինչև ս.թ. սեպտեմբերի 30-ը ուղարկվի հետևյալ էլեկտրոնային հասցեին՝ lemprize@pwr.edu.pl:
Հաղթողի անունը կհայտարարվի 2026 թվականի նոյեմբերի 15-ին՝ Վրոցլավի գիտության և տեխնոլոգիաների համալսարանի ամենամյա տոնակատարության ընթացքում։
Հաղթողը կստանա 100.000 լեհական զլոտի (մոտավորապես 23.000 եվրո) դրամական մրցանակ և կհրավիրվի Վրոցլավ՝ մասնակցելու 2027 թվականին կայանալիք մրցանակաբաշխության արարողությանը։
Մրցանակակիրը նաև հանդես կգա դասախոսությամբ՝ ներկայացնելով իր գիտական հայտնագործությունը կամ ձեռքբերումները։

Wroclaw University of Science and Technology has announced the launch of the sixth edition of the Stanislaw Lem European Research Prize competition.
The competition is intended for young scientists under the age of 40, born in 1986 or later, who are affiliated with universities or research centers in European Union member states, countries associated with the Horizon program, or Switzerland.
The prize is awarded for an innovative discovery or significant achievement made over the past three years, from 2023 to 2026, in broad fields of science and engineering, with particular emphasis on a technological component, an interdisciplinary approach, creativity and vision.
The application must include:
a completed application form;
two to three letters of recommendation;
up to three scientific publications;
a CV is also recommended.
The application must be signed by the candidate and sent by September 30 to the following email address: lemprize@pwr.edu.pl.
The winner will be announced on November 15, 2026, during the annual celebration of Wroclaw University of Science and Technology.
The winner will receive a cash prize of 100,000 Polish zlotys, approximately 23,000 euros, and will be invited to Wroclaw to attend the award ceremony in 2027.