3. Միջազգային գիտաժողովի մասնակցության հրավեր
Միչիգանի համալսարանի Դիրբորնի մասնաճյուղի հայագիտական հետազոտությունների կենտրոնում 2027 թ. ապրիլի 9–11-ը տեղի կունենա «Եկեղեցիները, պետությունները և քաղաքականությունը հայկական սփյուռքում» թեմայով միջազգային գիտաժողով` նվիրված հայկական առաքելական, կաթոլիկ և ավետարանական եկեղեցիների գործունեությանը սփյուռքում, դրանց` պետությունների և քաղաքական կառույցների հետ հարաբերություններին, ինչպես նաև եկեղեցի–պետություն հարաբերությունների իրավական, քաղաքական և սոցիալական տարբեր դրսևորումներին։
Մասնակցության հայտերի ընդունման վերջնաժամկետն է ս.թ. սեպտեմբերի 1-ը։
Հետաքրքրված հետազոտողները պետք է ուղարկեն՝
• մինչև 300 բառ ծավալով ամփոփագիր,
• գործող CV:
Ընդունված զեկուցումների մասին տեղեկացումը կուղարկվի մինչև ս.թ. հոկտեմբերի 15-ը։
Գիտաժողովի հիմնական աշխատանքային լեզուն անգլերենն է։ Հնարավոր է նաև հայերեն կամ ֆրանսերեն զեկուցումների ընդունում՝ անգլերեն մանրամասն ամփոփագրի կամ ամբողջական թարգմանության ներկայացմամբ։

The Armenian Research Center at the University of Michigan-Dearborn will host the international conference "Churches, States, and Politics in the Armenian Diaspora" from April 9-11, 2027. The conference will focus on the activities of Armenian Apostolic, Catholic and Evangelical churches in the Diaspora, their relations with states and political organizations, as well as the various legal, political and social dimensions of church-state relations.
The deadline for submissions is September 1, 2026.
Interested researchers should submit:
abstract of up to 300 words;
up-to-date CV.
Applicants will be notified of accepted papers by October 15, 2026.
The primary working language of the conference is English. Papers in Armenian or French may also be accepted, provided that a detailed English summary or a full translation is submitted.