ԵՊՀ շրջանավարտների և կարիերայի կենտրոնը ստեղծվել է 2006 թ․ ԵՊՀ գիտական խորհրդի որոշմամբ: Կենտրոնն իր գործունեության ընթացքում կազմակերպել է մի շարք սեմինար-դասընթացներ, աշխատաշուկայի արդի պահանջների և խնդիրների վերաբերյալ տեղեկատվական հանդիպումներ, այդ թվում՝ գործատուների ներգրավմամբ, խորհրդատվական հանդիպում-քննարկումներ (ինչպես կազմել ինքնակենսագրություն, ճիշտ ներկայանալ գործատուին, ստեղծել կարիերա), իրականացրել է կարճաժամկետ ու երկարաժամկետ նախագծեր, տարաբնույթ ծրագրեր, որոնք հաջողությամբ իրականացվում են նաև այսօր։
ԵՊՀ շրջանավարտների և կարիերայի կենտրոնն այժմ ակտիվ համագործակցում է ՀՀ շուրջ 500 պետական և մասնավոր ընկերությունների, ձեռնարկությունների, ինչպես նաև միջազգային տարբեր կազմակերպությունների հետ:
Կենտրոնի ջանքերով ստեղծվել է Ձեռնարկությունների հետ ԵՊՀ համագործակցության ինտերնետային պորտալ։
Շրջանավարտների և կարիերայի կենտրոնը համալսարանի ուսանողներին և շրջանավարտներին պարբերաբար տեղեկացնում է թափուր աշխատատեղերի, պրակտիկաների, կամավորական աշխատանքների, ծրագրերի և այլ հնարավորությունների մասին։
Կենտրոնի հիմնական նպատակներն են՝
• աջակցել աշխատանքային շուկայում ԵՊՀ ուսանողների և շրջանավարտների մրցունակության բարձրացմանը,
• նպաստել համալսարանի և տարբեր ձեռնարկությունների ու կազմակերպությունների միջև կայուն համագործակցությանը,
• նպաստել շրջանավարտների և համալսարանի միջև մշտական կապի ամրապնդմանն ու համագործակցության զարգացմանը։
Կենտրոնի հիմնական խնդիրներն են`
• ԵՊՀ ուսանողների և շրջանավարտների կողմից աշխատանք գտնելու հիմնախնդիրների ուղղությամբ համալսարանում տարվող աշխատանքների համակարգումը, կազմակերպումն ու ամփոփումը,
• ուսանողների՝ ուսումնառությանը զուգահեռ աշխատանքային որոշակի փորձի ձևավորմանն ուղղված աշխատանքների կազմակերպումը,
• ուսանողների, շրջանավարտների և պոտենցիալ գործատուների միջև արդյունավետ կապի ապահովումը,
• տեղական և միջազգային աշխատաշուկայի զարգացման միտումների մասին տեղեկությունների ամփոփումը, ուսումնասիրությունների ու վերլուծությունների կատարումը,
• ուսանողների և շրջանավարտների շրջանում նրանց կարիերայի զարգացման ակնկալիքների, աշխատաշուկայում մրցունակության ընթացիկ վիճակի և մի շարք այլ հիմնահարցերի վերաբերյալ տարբեր ուսումնասիրությունների կատարումը,
• ուսանողների և շրջանավարտների համար աշխատանք գտնելու և այլ հիմնահարցերի վերաբերյալ տարատեսակ խորհրդատվությունների, դասընթացների, սեմինարների և այլ միջոցառումների կազմակերպումը, համապատասխան տեղեկությունների տարածումը,
• շրջանավարտների և համալսարանի միջև մշտական կապի հաստատումն ու համագործակցության ապահովումը:
Կենտրոնի գործունեության հիմնական ուղղություններն են`
• սեմինար-դասընթացների կազմակերպում և խորհրդատվության տրամադրում,
• ինքնակենսագրություն կազմելու, գործատուին ճիշտ ներկայանալու, կարիերայի կառուցման և արդի աշխատաշուկային վերաբերող այլ խնդիրների շուրջ պրակտիկայի ծրագրեր,
• հանդիպումներ գործատուների հետ,
• կամավորական ծրագրերի իրականացում,
• շրջանավարտների տվյալների էլեկտրոնային բազայի ընդլայնում,
• ԵՊՀ շրջանավարտների համայնքի աշխատանքների համակարգում
• համագործակցություն պետական համակարգի և մասնավոր հատվածի կազմակերպությունների հետ,
• շրջանավարտներին թափուր աշխատատեղերի և այլ հնարավորությունների մասին տեղեկացում,
• կարիերայի զարգացմանը նպաստող միջոցառումների, ցուցահանդեսների, կլոր սեղան-քննարկումների կազմակերպում։

YSU Alumni and Career Center was established in 2006, by the decision of YSU’s Academic Council. In the course of its activity, the center has organized a number of seminars-courses, informational meetings on the current demands and issues of the labor market with the involvement of employers, advisory meeting discussions (how to: write a resume, present yourself to the employer correctly, create a career), implemented short-term and long-term projects, and many others that are successfully carried out even today.
Currently, the YSU Alumni and Career Center cooperates with about 500 Armenian state and private companies and enterprises, as well as numerous international organizations.
With the efforts of the Center, an internet portal of YSU cooperation with Enterprises was created.
The Alumni and Career Center regularly informs university students and alumni about job vacancies, internships, volunteer work, programs, and other opportunities.
The main goals of the center are:
• to support increasing the competitiveness of YSU students and graduates in the labor market,
• to promote sustainable cooperation between the university and various enterprises and organizations,
• to contribute to the strengthening of the permanent connection between the graduates and the university and the development of cooperation.
The main objectives of the center are:
• to coordinate, organize and summarize the works directed towards helping YSU students and graduates find employment,
• to organize activities aimed at the formation of certain work experience for students in parallel with their studies,
• to ensure effective communication between students, graduates, and potential employers,
• to summarize information about local and international labor market development trends, performing studies and analyses,
• to carry out various studies among students and graduates on their career development expectations, the current state of competitiveness in the labor market, etc.,
• to organize various consultations, courses, seminars, and other events for students and graduates about job-hunting and similar issues, to spread relevant information,
• to establish constant communication and collaboration between alumni and the university.
The main directions of the center's activities are:
• organization of seminars-courses and provision of advice,
• practice programs on creating a resume, presenting yourself correctly to an employer, building a career, and other issues related to the modern labor market,