4. ԵՊՀ-ում էր ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալը
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը հանդիպում ունեցավ ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Էդուարդ Հակոբյանի հետ՝ քննարկելով կողմերի միջև կնքված համագործակցության հուշագրի կետերը և նախանշելով գործակցության նոր ծրագրեր: Հանդիպումից հետո նախարարի տեղակալը ԵՊՀ ուսանողների համար հանդես եկավ դասախոսությամբ:
2023 թ. ստորագրված համագործակցության հուշագրով ամրագրվել են գործակցության մի շարք ոլորտներ՝ նպատակ ունենալով համատեղ ուժերով նպաստելու կրթական համակարգի զարգացմանը, հաստատելու փոխշահավետ, բազմաբնույթ համագործակցային հարաբերություններ, բարձրացնելու գիտական մտքի և դրա արդյունքների դերը պետական ֆինանսական համակարգում և հարկաբյուջետային քաղաքականության իրականացման գործընթացում, ինչպես նաև ամրապնդելու երիտասարդ մասնագետների տեսական և գործնական գիտելիքները, խորացնելու բուհ-աշխատաշուկա հարաբերությունները:
ԵՊՀ ռեկտորի հետ հանդիպումից հետո Էդուարդ Հակոբյանը ներկայացրեց «ՀՀ հարկաբյուջետային քաղաքականության ժամանակակից համակարգը և գործիքները» թեմայով դասախոսություն:
Խոսելով ԵՊՀ-ում դասախոսություն անցկացնելու մասին՝ Էդուարդ Հակոբյանը վստահեցրեց, որ նմանօրինակ բանախոսությունները կլինեն շարունակական․ «Դասախոսությունների միջոցով կփորձենք ուսանողներին փոխանցել մեր գիտելիքների և փորձի մի մասը: Շատ հաճելի է, երբ լսարանը մասնագիտական է՝ պատրաստ լսելու որոշ տերմիններ, ծավալելու մասնագիտական քննարկումներ»,- նշեց նախարարի տեղակալը:
Դասախոսությունը կազմված էր 3 հիմնական բաժիններից. առաջին հատվածում բանախոսը ներկայացրեց վերջին տարիներին ՀՀ հարկաբյուջետային քաղաքականությունում կատարված փոփոխությունները, այնուհետև կատարվեցին վերլուծություններ ու կանխատեսումներ՝ նվիրված հարկաբյուջետային քաղաքականության վերլուծության համակարգին: Դասախոսությունն ամփոփվեց հարկաբյուջետային ռիսկերի գնահատման և կառավարման համակարգին վերաբերող անդրադարձով:
ԵՊՀ-ի և Ֆինանսների նախարարության գործակցության ոլորտների և հանդիպման կազմակերպման նպատակից խոսելով՝ ԵՊՀ շրջանավարտների և կարիերայի կենտրոնի փոխտնօրեն Կարինե Նազարյանն ասաց.
«Ուսանողների պրակտիկաների կազմակերպում, կրթական գործընթացի բարելավում, համատեղ դասախոսությունների անցկացում. սրանք այն ծրագրերն են, որոնք մենք բարեհաջող իրականացնում ենք արդեն մեկ տարի: Նշեմ, որ ուսանողները բավականին հետաքրքրված են թե՛ հանդիպում-դասախոսություններով, թե՛ պրակտիկայի հնարավորությամբ»:
Հավելենք, որ հանդիպումը կազմակերպվել էր ԵՊՀ շրջանավարտների և կարիերայի կենտրոնի, Մաթեմատիկայի և մեխանիկայի ֆակուլտետի ակտուարական և ֆինանսական մաթեմատիկայի ամբիոնի համատեղ ջանքերով:
Ինտերակտիվ ձևաչափով կազմակերպված դասախոսությանը ներկա էին Տնտեսագիտության և կառավարման, Մաթեմատիկայի և մեխանիկայի ֆակուլտետների ուսանողները, հետաքրքրված այլ անձինք:

ԵՊՀ - Yerevan State University
YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan had a meeting with Armenian Deputy Minister of Finance Eduard Hakobyan to discuss the points of the recently signed cooperation memorandum and outline new cooperation programs. After the meeting, the deputy minister delivered a lecture to YSU students.
The memorandum of cooperation signed in 2023 established several key areas of collaboration aimed at jointly advancing the educational system, fostering multidisciplinary cooperative relations, enhancing the role of the scientific mind in the state financial system and fiscal policy implementation, strengthening the theoretical and practical knowledge of young professionals and deepening university-labor market relations.
After the meeting with the YSU rector, Eduard Hakobyan delivered a lecture on the topic "Modern System and Tools of Armenian Fiscal Policy".
Speaking about lecturing at YSU, Eduard Hakobyan assured that similar discourses will continue to be held: "We will try to share a part of our knowledge and experience with students through these lectures. It’s amazing that the audience is professional, ready to hear terms and get involved in large-scale professional discussions," the deputy minister noted.
The lecture consisted of 3 main sections. In the first part, the speaker presented the recent changes in Armenian fiscal policy. This was followed by an analysis and forecasts dedicated to the fiscal policy analysis system. The lecture concluded with a discussion on the fiscal risk assessment and management system.
Referring to the YSU-Finance Ministry cooperation areas and the goal of the meeting, Deputy Director of the YSU Alumni and Career Center Karine Nazaryan said: "The successful programs that have been implemented for the past year include student internships, the advancement of the educational process, and joint lectures. It’s important to note that students are highly interested in both the lectures and internship opportunities."
The meeting was organized through the joint efforts of the YSU Alumni and Career Center and the Chair of Actuarial and Financial Mathematics of the Faculty of Mathematics and Mechanics.
The interactive lecture was attended by students from the Economics and Management and the Mathematics and Mechanics faculties, as well as other interested individuals.