Կենսաբանական գիտություններ և բնապահպանական լուծումներ՝ հանուն կայուն զարգացման նպատակների
«Կենսաբանական գիտություններ և բնապահպանական լուծումներ՝ հանուն կայուն զարգացման նպատակների» առաջին գիտաժողովը միջազգային հարթակ է՝ ուղղված բնապահպանական հրատապ խնդիրներին և զարգացման մարտահրավերների կայուն լուծումներին: Գիտաժողովը նվիրված է Կենսաբանության ֆակուլտետի 90-ամյակին, ինչպես նաև ԵՊՀ կենսաբանության գիտահետազոտական ​​ինստիտուտի 10-ամյակին:
Կենսաբանության ֆակուլտետը հիմնադրվել է 1935 թվականին, սակայն նրա պատմությունն սկսվում է համալսարանի հիմնադրման առաջին իսկ օրից: Այն, լինելով ՀՀ գիտակրթական առաջատար կենտրոններից մեկը, պատրաստում է կենսաբանության տարբեր ոլորտների բարձր որակավորում ունեցող մասնագետներ։ Ֆակուլտետի շրջանավարտներն աշխատում են աշխարհի առաջատար կրթական և հետազոտական հաստատություններում: Կենսաբանական և բնապահպանական գիտությունները կարևոր դեր են խաղում այնպիսի հրատապ խնդիրների լուծման գործում, ինչպիսիք են կլիմայի փոփոխությունը, կենսաբազմազանության կորուստը, պարենային անվտանգությունը, ջրի սակավությունը և հանրային առողջապահական ճգնաժամերը, որոնք առանցքային նշանակություն ունեն Միավորված ազգերի կազմակերպության կայուն զարգացման նպատակների համար:
Գիտաժողովը համախմբելու է առաջատար գիտնականների, մանկավարժների, քաղաքական գործիչների և տարբեր ոլորտների մասնագետների, որոնք ուսումնասիրում են կենսաբանական գործընթացների, շրջակա միջավայրի կառավարման և տեխնոլոգիական նորարարությունների փոխադարձ կապը: Բովանդակալից քննարկումների, նորարարական հետազոտությունների ներկայացման ու համատեղ նիստերի անցկացման արդյունքում գիտաժողովի ժամանակ հատուկ ուշադրություն կդարձվի գործնական կիրառություններին և քաղաքականության հետևանքներին, որոնք համահունչ են կայուն զարգացման նպատակներին։
Կայուն զարգացման նպատակներին հասնելու համար առաջադրված հիմնական թեմաներն ընդգրկում են կենսաբանական հետազոտությունների տարբեր ուղղություններ՝ բջջակենսաբանություն, գենոմիկա, պրոտեոմիկա, մետաբոլոմիկա, համակարգային կենսաբանություն, բույսերի և սնկերի երկրորդային մետաբոլիտներ, իմունոլոգիա, նյարդաբանություն, կառուցվածքային կենսաբանություն, կենդանիների և բույսերի ֆիզիոլոգիա, կենսաճարտարագիտություն, կենսատեխնոլոգիա, էվոլյուցիոն կենսաբանություն, մանրէաբանություն, կենդանաբանություն, բուսաբանություն, մոլեկուլային կենսաբանություն, կենսաբժշկություն, զարգացման կենսաբանություն, կենսավիճակագրություն, կենսաքիմիա, կենսաֆիզիկա և կենսաինֆորմատիկա։ Բնապահպանական լուծումների ոլորտում գործունեության հիմնական ուղղություններն են՝ կլիմայագիտություն, բնապահպանական քաղաքականություն և կառավարում, էկոլոգիական վերականգնում, էկոլոգիա և բնապահպանություն, հողերի կայուն կառավարում, բնապահպանական տնտեսագիտություն, վերականգնվող էներգիա և կայունություն, երկրատարածական գիտություն և հեռահար զոնդավորում, հիդրոլոգիա և ջրհավաք ավազանների կառավարում, էկոթունաբանություն, էներգետիկ համակարգեր և կայունություն, էկոլոգիական իրավունք, թափոնների կառավարում և ռեսուրսների վերականգնում, էկոնորարարություն և կանաչ տեխնոլոգիաներ, շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատում (ՇՄԱԳ), ածխածնի շրջապտույտի կառավարում և կլիմայի բարելավմանն ուղղված ֆինանսական միջոցներ, օդի և ջրի որակի կառավարում, ջրային ռեսուրսների պահպանում, գյուղատնտեսություն և բուսաբուծություն, էկոտուրիզմ և կայուն զարգացում:
Գիտաժողովի շրջանակում առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվելու կայուն զարգացման միջառարկայական մոտեցումներին՝ խթանելով համընդհանուր համագործակցությունը և կապելով հետազոտությունն ու պրակտիկան:
Գրախոսություն անցած բարձր որակի հակիրճ և ընդլայնված հոդվածները կհրապարակվեն հեղինակավոր հրատարակչությունների գրքերում, ինչպիսիք են՝ «IGI Global» (ԱՄՆ), «De Gruyter Germany», «AAP-CRC Taylor and Francis» (ԱՄՆ), «Wiley-Scrivener» (ԱՄՆ), ինչպես նաև բարձր վարկանիշ ունեցող ամսագրերում՝ «Frontiers in Plant Science» (ԱԳ՝ 4,8) (Q1), «Egyptian Journal of Soil Science» (ԱԳ՝ 3.4) (Q3): Բոլոր հրապարակումները ինդեքսավորվելու են համաշխարհային ճանաչում ունեցող տվյալների շտեմարաններում («Scopus», «Web of Science», «Google Scholar»):
Միացե՛ք մեզ՝ ս․թ․ սեպտեմբերի 24-26-ը մասնակցելու ԵՊՀ կենսաբանության ֆակուլտետի 90-ամյա և կենսաբանության գիտահետազոտական ​​ինստիտուտի 10-ամյա հոբելյանների առթիվ Երևանում կազմակերպվող միջոցառմանը, որտեղ միասին կբացահայտենք կենսաբանական և բնապահպանական գիտությունների ներուժը՝ ուղղված մեր մոլորակի գալիք սերունդների կայուն ապագայի ձևավորման գործին:

Biological Sciences and Environmental Solutions for the Achievement of Sustainable Development Goals
Established in 1935, the Faculty of Biology traces its origins to the founding of the university. It serves as aleading scientific and educational center in Armenia, training highly qualified specialists in various fields of biology. Alumni of the faculty are working in leading educational and research institutions all over the world. Biological and environmental sciences play a transformative role in tackling critical issues such as climate change, biodiversity loss, food insecurity, water scarcity, and public health crises, all of which are central to the United Nations Sustainable Development Goals (SDGs). This conference will bring together leading scientists, educators, policymakers, and practitioners from diverse disciplines to explore the intersection of biological processes, environmental management, and technological innovation. Through insightful discussions, groundbreaking research presentations, and collaborative sessions with a focus on practical applications and policy implications that align with the achievement of specific SDGs.
Key themes of BSES-SDGs conference include all aspects of biological research: Cell Biology, Genomics, Proteomics, Metabolomics, Systems Biology, Plant and Fungi Secondary Metabolites, Immunology, Neuroscience, Structural Biology, Animal and Plant Physiology, Bioengineering, Biotechnology, Evolutionary Biology, Bioethics, Plant Science, Microbiology, Zoology, Mycology, Molecular Biology, Biomedicine, Developmental Biology, Biostatistics, Biochemistry, Biophysics and Bioinformatics. The key themes related to environmental solutions are: Climate Science, Environmental Policy and Governance, Ecological Restoration, Ecological & Conservation Biology, Sustainable Land Management, Environmental Economics, Renewable Energy and Sustainability, Geospatial Science and Remote Sensing, Hydrology and Watershed Management, Environmental Toxicology, Energy Systems and Sustainability, Environmental Law, Waste Management and Resource Recovery, Eco-innovation and Green Technologies, Environmental Impact Assessment (EIA), Carbon Management and Climate Finance, Air and Water Quality Management, Sustainable Fisheries and Marine Conservation, Agricultural and Crop Science, Environmental Health Science, Ecotourism and Sustainable Development for achieving the Sustainable Development Goals (SDGs).
The conference delves into interdisciplinary approaches to sustainable development, fostering global collaboration, and bridging the gap between research and practice. By inspiring actionable strategies and driving impactful change, this event seeks to harness the transformative power of the biological and environmental sciences to address pressing global challenges and achieve SDGs.
High-quality short papers, following rigorous peer review, will be published in esteemed outlets, including books by IGI Global (USA), De Gruyter Germany, AAP-CRC Taylor and Francis (USA), and Wiley-Scrivener (USA). Selected papers will also be considered for publication in special issues of prestigious journals, including Frontiers in Plant Science (Impact Factor: 4.2) and the Egyptian Journal of Soil Science (Impact Factor: 1.9). All publications will be indexed in world-renowned databases, including Scopus, Web of Science, Google Scholar, and ORCID.
''Join us in the vibrant city of Yerevan from September 24-26, 2025, as we celebrate the remarkable 90-year legacy of the Faculty of Biology and the 10th anniversary of the Research Institute of Biology at Yerevan State University, Armenia—a legacy built on excellence, innovation, and impact. Together, let us explore the transformative power of biological and environmental sciences in shaping a sustainable future for our planet and generations to come''