Ամփոփագրերի, հոդվածների ուղարկում և գիտաժողովին մասնակցության ձևաչափերը
«Կենսաբանական գիտություններ և բնապահպանական լուծումներ՝ հանուն կայուն զարգացման նպատակների» խորագրով առաջին գիտաժողովն ունի գրագողության քաղաքականության վերաբերյալ խիստ պահանջներ: Կարևորվում է աշխատանքի յուրօրինակությունը. այն չպետք է կրկնօրինակի մեկ այլ հեղինակի աշխատանք։ Ցանկացած աշխատանք, որում կհայտնաբերվեն կրկնօրինակություններ կամ անհամապատասխանություններ, ինչպես նաև կբացակայեն պատշաճ հղումները, կհամարվի գրագողություն և կմերժվի գիտական կոմիտեի կողմից:
Քայլ 1. Ամփոփագրերի  ուղարկում
Ամփոփագիրը պետք է բաղկացած լինի 150-300 բառից, հակիրճ ընդգրկի հետազոտության նպատակը, արդյունքները և եզրակացությունները: Ամփոփագիրն անհրաժեշտ է կազմել ըստ համապատասխան ձևանմուշի և կցել գիտաժողովի գրանցման ձևանմուշում։
Քայլ 2. Ամփոփագրի ընդունում
Ամփոփագիրն ընդունելուց հետո կտրվի հաշվեհամար առցանց կամ բանկային փոխանցման միջոցով վճարումը կատարելու համար:
Վճարում կատարելուց հետո մասնակիցները կարող են ստանալ.
• ամփոփագրի ընդունման մասին ստորագրված/կնքված նամակ,
• վճարման անդորրագիր,
• հրավեր՝ վիզայի ստացման համար (անհրաժեշտության դեպքում):
Հարկ է ուշադրություն դարձնել գրանցման ժամկետներին՝ ուշացած վճարումներից խուսափելու համար:
Քայլ 3. Ընդլայնված ամփոփագրերի/հակիրճ հոդվածի ուղարկում (ըստ ցանկության)
Այս գործընթացը սկսվում է միայն վճարման հաստատումից հետո: Գիտաժողովի թեմաների շրջանակում հեղինակները կարող են ուղարկել ընդլայնված ամփոփագիր/հակիրճ հոդված (10-12 էջ՝ առանց գրականության ցանկի)՝ գիտաժողովի նյութերում տպագրելու համար (bioenv_sdg@ysu.am): Դրանք հրատարակվելու են «IGI Global» (ԱՄՆ), «De Gruyter Germany», «AAP-CRC Taylor and Francis» (ԱՄՆ), «Wiley-Scrivener» (ԱՄՆ) հեղինակավոր հրատարակչություններում: Այս քայլը պարտադիր չէ, ինչպես նաև գիտաժողովի մասնակցության նախապայման չէ:
Ընդլայնված ամփոփագիրը պետք է համապատասխանի հետազոտական ​​հոդվածի ձևաչափին (ըստ համապատասխան ձևանմուշի)։
• Ամփոփագիր (+ բանալի բառեր)
• Ներածություն
• Խնդրի ձևակերպում և ուսումնասիրության նպատակ
• Գրականության ակնարկ
• Մեթոդաբանություն
• Արդյունքներ և քննարկում
• Եզրակացություն
• Հղումներ
Խնդրում ենք նկատի ունենալ, որ հոդվածները հրապարակվելու են բացառապես անգլերենով:
Քայլ 4. Գրախոսման գործընթաց
Հակիրճ հոդվածը/ընդլայնված ամփոփագիրը կստուգվի գրագողության բացահայտման նպատակով «iThenticate» ծրագրի միջոցով․ կգրախոսվեն աշխատանքի տեխնիկական և բովանդակային ձևակերպումները։
Նմանության շեմ.
• ընդունելի է 10–15% նմանություն տարբեր աղբյուրներից,
• ընդունելի է 3–5% նմանություն մեկ աղբյուրից,
• 30% և ավելի ԱԲ նմանության դեպքում (բոլոր աղբյուրները)՝ անհապաղ մերժում,
• 30%-ից ցածր նմանության դեպքում  ենթակա է վերանայման՝ նմանության կրճատման նպատակով:
Հոդվածը կենթարկվի գրախոսման առնվազն երկու գրախոսների կողմից: Անհրաժեշտության դեպքում հեղինակները կտեղեկացվեն վերանայման հնարավորության մասին և կկարողանան նորից ներբեռնել աշխատանքը: Ժամկետների չպահպանման դեպքում աշխատանքը ենթակա չէ տպագրման։
Քայլ 5. Ընդլայնված հոդվածի ներկայացում
Գիտաժողովից հետո լավագույն հոդվածների հեղինակներին կառաջարկվի ներկայացնել հակիրճ հոդվածների ընդլայնված տարբերակը (10–20+ էջ): Դրանք կդիտարկվեն «Frontiers in Plant Science» (ԱԳ՝ 4,8) Q1 և «Egyptian Journal of Soil Science» (ԱԳ՝ 3.4) Q3 ամսագրերի կողմից հատուկ հատորներում տպագրության համար։ Համապատասխան ամսագրերում հոդվածի ընդունումը կախված է դրա որակից և ամսագրի փորձագիտական գնահատման գործընթացի վերջնարդյունքից: Գիտական ձեռագիրը կարող է ընդունվել կամ մերժվել գրախոսության արդյունքների հիման վրա՝ համաձայն տվյալ ամսագրի կանոնների և կանոնակարգի։ Այն մասնակիցները, որոնք չեն ցանկանում հրապարակել իրենց ընդլայնված հոդվածները (ցանկանում են հրապարակել միայն հակիրճ հոդվածները «IGI Global» (ԱՄՆ), «De Gruyter Germany», «AAP-CRC Taylor and Francis» (ԱՄՆ), «Wiley-Scrivener» (ԱՄՆ։ Index in Scopus) գրքերում), պետք է նախապես տեղեկացնեն գիտաժողովի աշխատանքային խմբին էլեկտրոնային փոստի միջոցով (bioenv_sdg@ysu.am)։
բ. Ներկայացման տեսակները
1. Բանավոր ներկայացման ուղեցույց (ինչպես առկա, այնպես էլ առցանց)
Խնդրում ենք բոլոր հեղինակներին գալ նիստերի դահլիճ իրենց նստաշրջանի մեկնարկից առնվազն 30 րոպե առաջ՝ սահիկաշարերը տրամադրված համակարգչում ներբեռնելու համար։ Անհրաժեշտության դեպքում գիտաժողովի կազմակերպչական թիմի անդամը պատրաստ կլինի աջակցելու:
(ա) Ելույթի տևողությունը
Յուրաքանչյուր բանավոր ելույթի համար հատկացվում է 15 րոպե՝ ներառյալ լսարանի հարցերի համար նախատեսված ժամանակը։
(բ) Տեխնիկական հագեցվածություն
Գիտաժողովի յուրաքանչյուր սրահ կունենա անհրաժեշտ տեխնիկական հագեցվածություն:
(գ) Հատուկ ծրագրային ապահովում կամ անձնական սարքեր
Զեկուցողները, որոնք ցանկանում են օգտագործել հատուկ ծրագրեր կամ իրենց անձնական դյուրակիր համակարգիչները, պետք է նստաշրջանի մեկնարկից առնվազն 30 րոպե առաջ կապ հաստատեն կազմակերպչական թիմի հետ՝ անհրաժեշտ նախապատրաստական աշխատանքները կազմակերպելու համար:
2. Պաստառների ներկայացման ուղեցույց
Պաստառների ցուցադրությունը կիրականացվի գիտաժողովի ընթացքում: Պաստառների հեղինակներին կհատկացվի պաստառի վահանակի տարածք՝ ամրացման պարագաներով:
• Հեղինակները պատասխանատու են ներկայացման օրվա առավոտյան իրենց պաստառները տեղադրելու համար:
• Պաստառները պետք է հեռացվեն նույն օրվա վերջում։
• Պաստառների չափերը պետք է լինեն 841 մմ x 1189 մմ, 84,1 սմ x 118,9 սմ կամ 33,1 դյույմ x 46,8 դյույմ (A0 չափ):
• Պաստառների ներկայացման տևողությունը նշված կլինի գիտաժողովի ծրագրում:
Նշում. Բոլոր մասնակիցները (ինչպես առկա, այնպես էլ առցանց), ովքեր ցանկանում են ամփոփագիրը կամ հակիրճ հոդվածը տպագրել գիտաժողովի նյութերի ժողովածուում, պետք է վճարեն գրանցման գումար:

• Important Deadlines
The first BSES-SDGs conference has a strict policy regarding plagiarism. We emphasize the importance of originality in all submitted works, and any instance of copying or utilizing another author’s work without permission or proper citations will be considered fraudulent. Submissions may be rejected during the review process if they contain either minor or major plagiarism reports.
Step 1: Abstract Submission Process
The authors are required to prepare an abstract of 150–300 words and submit it by attaching it to the conference registration form.
The abstract must concisely highlight the purpose, results, and conclusions of the study.
• Authors should choose the most relevant conference topic for their papers and use the provided Abstract Writing Template for guidance.
• In the subject line of the email, please include your name and surname.
Step 2: Abstract Acceptance
Once the abstract will be accepted:
• You will receive a proforma invoice with instructions for completing the payment online or via bank transfer.
• After successful payment, participants may request the following documents:
• Signed/stamped abstract acceptance letters
• Receipt of payment or payment invoice
• Visa invitation letter (if required)
It is important to review the important dates to avoid late payment fees and ensure timely submission.
Step 3: Full Extended Abstracts / Short Paper Submission (Optional)
This process begins only after payment confirmation. Authors may submit (bioenv_sdg@ysu.am) an extended abstract/short paper (10-12 pages:  without references) for publication in conference proceedings. These will be published by reputable publishers such as IGI Global (USA), De Gruyter Germany, AAP-CRC Taylor and Francis (USA), and Wiley-Scrivener (USA).
The extended abstract should follow a structured research paper format: according to the appropriate template.
• Abstract (+keywords)
• Introduction
• Problem statement and study aim
• Review of the Literature
• Methodology
• Results and discussion
• Conclusion
• References.
Please note that all accepted papers will be published exclusively in English.
Step 4: Rigorous Peer Review Process
• The short paper/extended abstract will be checked using iThenticate for plagiarism, and reviewed for readability and relevance.
• Similarity thresholds:
• 10–15% similarity from all sources: Acceptable.
• 3–5% similarity from a single source: Acceptable
• Over 30% with AI similarity (all sources): Immediate rejection
• Below 30% similarity: Revision required to reduce similarity
The paper will undergo double-blind peer review by at least two reviewers. If accepted, the authors will be notified and asked to revise and resubmit the manuscript. The process may involve multiple rounds of review, and failure to meet deadlines may result in exclusion from the final publication.
Step 5: Extended Paper Submission
Authors of the best papers will be invited to submit an extended version (12–20+ pages) of their short papers after the conference. These extended papers will be considered for publication in a special issue of Frontiers in Plant Science (Impact Factor: 4.8,  Q1)  and the Egyptian Journal of Soil Science (Impact Factor: 3.4, Q3).
The acceptance of a submitted extended paper into conference proceedings or relevant journals will depend on the quality of the paper and the outcome of the journal's peer review process. The manuscript may either be accepted or rejected based on the results of this evaluation according to the journal's rules and regulations. Participants who do not wish to publish their extended paper in journals but prefer publication in books IGI Global (USA), De Gruyter (Germany), AAP-CRC Taylor and Francis (USA), or Wiley-Scrivener (USA), indexed in Scopus, are kindly requested to inform the conference team via email at bioenv_sdg@ysu.am.
B. Presentation types
1. Guidelines for Oral Presentations (For Both Offline and Online Mode)
All authors will be kindly requested to arrive at the conference room at least 30 minutes before their sessions begin to ensure their presentations are uploaded onto the provided computer. A member of the BSES-SDGs organizing team will be available to assist if needed.
(a) Presentation Duration
Each oral presentation will be allocated 15 minutes, including time for audience questions.
(b) Technical Equipment
Each conference room will be equipped with a projector and a desktop computer for direct projection. The computers will have Windows operating systems and Microsoft Office (Word, Excel, PowerPoint) 2010 or later versions, along with USB compatibility.
(c) Special Software or Personal Devices
Speakers wishing to use special software or their own laptops should contact the conference volunteers at least 30 minutes before their session to make necessary arrangements.
2. Poster Presentation Guidelines
Poster sessions will be conducted during the BSES-SDGs conference. Each poster session author will be assigned a designated poster board area, with mounting pins provided. The poster board will clearly display the poster number and title.
(a) Mounting and Removal
• Authors will be responsible for mounting their posters on the board on the morning of their presentation.
• Posters must be removed by the end of the same day.
(b) Poster Dimensions
•   Posters should measure 841 mm x 1189 mm, 84.1 cm x 118.9 cm or 33.1 inches x 46.8 inches (A0 stranded size).
(c) Interaction with Participants:
The authors are encouraged to remain near their posters during the designated poster sessions to discuss their research with conference participants. The specific timing of the poster sessions will be indicated in the conference program
Note: All participants (both offline and online) who wish to publish an abstract or a short paper in the conference book must pay a registration fee. Without payment of the registration fee, we cannot accept or approve any short abstracts for publication.