Պատմության դասավանդման տեսական և մեթոդաբանական հարցեր
Ս․թ․ դեկտեմբերի 11-12-ը ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի նախաձեռնությամբ կանցկացվի «Պատմության դասավանդման տեսական և մեթոդաբանական հարցեր» խորագրով միջազգային գիտաժողովը, որի անցկացումը ֆինանսավորում են Երևանի պետական համալսարանը և  Հայագիտական ուսումնասիրությունները ֆինանսավորող համահայկական հիմնադրամը։
ԳԻՏԱԺՈՂՈՎԻ ԹԵՄԱՆԵՐ
Գիտաժողովի շրջանակում քննարկվելու են բարձրագույն կրթության, պատմության և հումանիտար տարբեր գիտակարգերի դասավանդման տեսական և մեթոդաբանական խնդիրներ, որոնք մասնավորապես վերաբերելու են՝
• պատմագիտությանը,
• հայոց պատմությանը,
• համաշխարհային պատմությանը,
• տարածաշրջանի երկրների պատմությանը,
• հնագիտությանը,
• ազգաբանությանը/մշակութային մարդաբանությանը,
• մշակութաբանությանը,
• արվեստաբանությանը, հայ արվեստի պատմությանը և տեսությանը։
Գիտաժողովին մասնակցության հայտերը, ինչպես նաև զեկուցումների համառոտ տարբերակը (մինչև 500 բառ) անհրաժեշտ է մինչև ս․թ․ նոյեմբերի 1-ը ուղարկել conferencehistory@ysu.am էլհասցեին։
Հայտերը կարող են ներկայացվել հայերեն, ռուսերեն կամ անգլերեն։
Ընտրված զեկուցումների մասին կազմկոմիտեն մասնակիցներին կծանուցի մինչև ս․թ․ նոյեմբերի 10։
Զեկուցումների հիմնադրույթները հրատարակվելու են մինչև գիտաժողովը։
Կազմկոմիտեի կողմից ընտրված զեկուցումները հրատարակվելու են որպես «Պատմություն և մշակույթ» հանդեսի հատուկ թողարկում։
Կազմակերպիչներն իրենց վրա են վերցնում ընտրված մասնակիցների կեցության, օդանավակայանից հյուրանոց և հակառակ ուղղությամբ փոխադրման ու սննդի ծախսերը։

Theoretical and Methodological Issues of Teaching History
The Faculty of History of Yerevan State University is organizing an international conference on the topic “Theoretical and Methodological Issues of Teaching History” in December 2025. The conference is funded by Yerevan State University and the “Pan-Armenian Foundation for the Funding of Armenian Studies.”
CONFERENCE TOPICS
Theoretical and methodological problems related to the teaching of history and various humanities disciplines in higher education, will be discussed during the conference. It will cover the following areas:
• Historiography;
• Armenian History;
• World History;
• History of the countries in the region;
• Archaeology;
• Ethnology/Cultural Anthropology;
• Cultural Studies;
• Art History, History and Theory of Armenian Art.
Based on the review of submitted applications, new directions may be identified.
PARTICIPATION FORMATS AND DEADLINES
Please send applications for participation in the conference, as well as a brief abstract of your presentation (up to 500 words), to the following email address by November 1, 2025: conferencehistory@ysu.am
Applications can be submitted in Armenian, Russian, or English.
The Organizing Committee will notify participants of the selected presentations by November 10, 2025. The abstracts of the presentations will be published before the conference.
Presentations selected by the Organizing Committee will be published as a special issue of the journal “History and Culture.”
The organizers will cover the accommodation, airport-to-hotel-and-back transfer, and meal expenses for the selected participants.