• Բիոակուստիայի աշխատաժողով
Արևելյան Եվրոպայի չղջիկների ուսումնասիրությունների 1-ին աշխատաժողովը ինտենսիվ վերապատրաստման ծրագիր է՝ նվիրված չղջիկների ձայնային (ակուստիկ) ժամանակակից հետազոտություններին։ Այն կազմակերպվում է ԵՊՀ կենդանաբանության ամբիոնի աշխատակիցների կողմից և հրավիրյալ փորձագետներ Ստյուարտ Նյուսոնի, Քրիս Դամանտի և Հենրի Սքոֆիլդի հետ համագործակցությամբ։
Այս աշխատաժողովը կամուրջ է տեսական գիտելիքների և դաշտային կիրառության միջև։ Աշխատաժողովն անցկացվում է Արևելյան Եվրոպայի չղջիկների ուսումնասիրության 2-րդ գիտաժողովի (EEBRC) շրջանակում։
Նպատակները
Աշխատաժողովը հնարավորություն է տալիս ուսումնասիրելու չղջիկների ուլտրաձայների գործնական և տեսական կողմերը։ Մասնակիցները հնարավորություն կունենան՝
• կատարելու տեսակների նույնականացում՝ սովորելով տարբերակել և նույնականացնել տեսակները ուլտրաձայնային ազդանշանների առանձնահատկությունների միջոցով,
• կատարելու ակտիվ ձայնագրում դաշտային պայմաններում «Pettersson D240X»-ը, «Echo Meter Touch 2»-ը և «SongMeter 4»-ը («Wildlife Acoustics»):
• կիրառելու պասիվ հետազոտման մեթոդները՝ սովորելով կարգավորել և կառավարել «D400x» («Pettersson»), «Elekon» («BatLogger C») և «SongMeter 4» («Wildlife Acoustics») ստացիոնար գրանցող սարքերը,
• կատարելու ժամանակակից վերլուծություն՝ մշակելով ակուստիկ տվյալները՝ օգտագործելով ոլորտի առաջատար ծրագրային ապահովումները՝ ներառյալ «BatSound», «BatExplorer» և «Kaleidoscope»,
• նպաստելու գիտության զարգացմանը. աշխատաժողովի ընթացքում հավաքագրված հետազոտական բոլոր տվյալները կամփոփվեն և կհրապարակվեն աշխատաժողովի պաշտոնական նյութերի ժողովածուում։
Աշխատաժողովի նպատակն է բարելավել մասնակիցների պատրաստվածությունը և գիտելիքները նորագույն տեխնոլոգիաների վերաբերյալ, ինչպես նաև փորձառություն հաղորդել չղջիկների դաշտային նույնականացման հարցում։ Սկսնակ և փորձառու մասնագետների համատեղ աշխատանքը նպաստում է ուսուցման գործընթացին՝ ինքնագիտակցման և մասնագիտական զարգացման միջոցով։ Թիրախային խումբը չղջիկների հետազոտությամբ հետաքրքրված անձինք են (նվիրյալներ, ՀԿ-ների ներկայացուցիչներ և գիտնականներ), որոնք աշխատում են կամ պատրաստվում են աշխատել այս ոլորտում։
Աշխատաժողովի ձևաչափը
Աշխատաժողովը տեղի կունենա հետևյալ ձևաչափով․
• Դասախոսություններ. կենսաակուստիկայի սկզբունքները և հետազոտության մեթոդաբանությունը
• Սարքավորումների ցուցադրում. դետեկտորների տեղադրման և կարգավորման մանրամասն ուսումնասիրություն
• Ծրագրային լուծումներ. տվյալների ստուգման և տեսակների նույնականացման գործնական աշխատանքներ
• Դաշտային աշխատանք. ամենօրյա գիշերային պարապմունքներ տարբեր բնակավայրերում (քարանձավներ, գետահովիտներ և քաղաքային կանաչապատ տարածքներ)

• Bioacoustics Workshop
The 1st Eastern European Bat Detector Workshop is an intensive training program dedicated to modern bat acoustic research. Hosted by the Department of Zoology at Yerevan State University, in collaboration with renowned experts Stuart Newson, Chris Damant, and Henry Schofield, this workshop offers a comprehensive bridge between theory and field application.
The workshop is held in conjunction with the 2nd Eastern European Bat Research Conference (EEBRC).
Objectives
This workshop provides a deep dive into the practical and theoretical aspects of bat acoustics. Participants will:
• Master Identification Theory: Learn the principles of identifying bat species using ultrasound technology.
• Active Monitoring: Gain field experience with handheld devices such as the Pettersson D240X and Echo meter touch 2 and SongMeter 4 (Wildlife Acoustics)
• Passive Deployment: Learn to configure and manage static recorders from D500x
• (Pettersson), Elecon (BatLogger C) and SongMeter 4 (Wildlife Acoustics).
• Advanced Analysis: Process acoustic data using industry-standard software, including BatSound, BatExplorer, and Kaleidoscope.
• Contribute to Science: All survey data collected during the workshop will be compiled and published in the official workshop proceedings.
The objective of the workshop is to improve training and knowledge of the latest technology and experience on field identification of flying bats. The mixture of novice and well experienced bat workers (and everything between) enhances the learning process by self-awareness and development.
The target group is idealistic bat workers (enthusiasts/idealists, NGO's and scientists) who is or will work with bats in the future.