15 - 17 հոկտեմբեր, 2026
ԵՊՀ ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի և Հայկական նշանագիտական ուսումնասիրությունների ասոցիացիայի նախաձեռնությամբ ս.թ. հոկտեմբերի 15-17-ը կանցկացվի միջազգային գիտաժողով՝ «Մեդիատեքստ. նշանակություն և արհեստական բանականություն, նոր իմաստների որոնում» խորագրով:
Այս գիտաժողովն ուղղված է քննարկելու մեդիատեքստերի, նշանագիտության և AI-ի ժամանակակից փոխհարաբերությունները՝ այն բարդ և բազմաշերտ իրականության մեջ, որտեղ մենք ապրում ենք այսօր։ Մեդիան այլևս պարզապես փոխանցող հարթակ չէ՝ այն ստեղծում է իրականությունը, ձևավորում հիշողությունը, ուղղորդում ընկալումը և նույնիսկ ազդում մեր համագործակցության ձևերի վրա։
Գիտաժողովի սեկցիաները անդրադառնում են մի շարք առանցքային խնդիրների՝ սկսած հուշելու նշանագիտությունից և մարդ-AI համագործակցության մշակույթից, մինչև տեսալսողական մեդիայի փոխակերպումները, լեզվական լանդշաֆտի արտացոլումը մեդիադաշտում, թվային քաղաքացիության ձևավորումը, քաղաքի մշակութային հիշողությունը և ապագայի պատկերի կառուցումը։ Առանձին ուշադրություն է դարձվելու մեդիատեքստի նոր զարգացումներին, մեդիայի իմագոլոգիական դերակատարությանը, ինչպես նաև էկոլոգիական և բիոնշանագիտական հարցերի արտահայտմանը ժամանակակից մեդիատեքստերում։
Մենք հավատում ենք, որ այս քննարկումները ոչ միայն տեսական հետաքրքրություն ունեն, այլև ուղղակիորեն առնչվում են մեր հասարակությունների զարգացմանը, մեր տեսողական և մշակութային ինքնագիտակցությանը և ապագայի պատասխանատու կառուցմանը։
Զեկույցների ներկայացում մինչև 2026 թ. հունիսի 15-ը։
110 € (125 ԱՄՆ դոլար) –  (2026 թ. հունիսի 1 - սեպտեմբերի 5)
125 € (135 ԱՄՆ դոլար)  – (2026 թ. սեպտեմբերի 10 - սեպտեմբերի 20)
Վճարման եղանակները` EUR  և  USD:
Ընդունում ենք անհատական և համահեղինակային զեկույցների առաջարկներ։
Խնդրում ենք ներկայացնել զեկույցի ամփոփագիրը (մինչև 300 բառ՝ 3–5 հիմնաբառերով), ինչպես նաև համառոտ կենսագրական տեղեկություն (մինչև 150 բառ) MS Word ձևաչափով (.doc, .docx)։ Խրախուսվում են հակիրճ և կառուցվածքային առումով հստակ ձևակերպված ամփոփագրերը։ Խնդրում ենք օգտվել գիտաժողովի կայքում տեղադրված ամփոփագրի ձևանմուշից։
Զեկույցների ներկայացման ձևաչափը՝ 30 րոպե (20 րոպե զեկույց + 10 րոպե քննարկում)։
Գիտաժողովի պաշտոնական լեզուներն են ԱՆԳԼԵՐԵՆԸ և ՀԱՅԵՐԵՆԸ։ Նախատեսվում են նաև նիստեր, որոնց շրջանակում զեկույցները կարող են ներկայացվել ՌՈՒՍԵՐԵՆՈՎ։ Հեղինակները հաստատման մասին կտեղեկացվեն էլեկտրոնային փոստով։
Հայտը լրացնելու համար խնդրում ենք անցնել հղումով համապատասխանաբար՝ հայերեն, անգլերեն, ռուսերեն:
Յուրաքանչյուր մասնակցից կընդունվի միայն մեկ զեկույց (որպես առաջին հեղինակ)։
Գիտաժողովի նյութերը կհրատարակվեն ժողովածուով, ինչպես նաև միջազգային գիտական հանդեսներում, որոնց հետ մենք համագործակցում ենք, այդ թվում՝ Urbis et Orbis. Microhistory and Semiotics of the City

Media Text, Semiotics, and AI: In Search of New Meaning
An international conference titled "Media Text, Semiotics, and AI: In Search of New Meaning" will be held on October 15–17, initiated by the Faculty of Journalism of Yerevan State University and the Armenian Association for Semiotic Studies.
This conference aims to discuss the modern relationship among media texts, semiotics, and artificial intelligence (AI) in the complex, multi-layered reality we live in today. Media is no longer just a transmission platform. It creates reality, shapes memory, guides perception, and even influences how we collaborate.
The conference sections address several key issues, ranging from the semiotics of suggestion and the culture of human–AI cooperation to the transformation of audiovisual media, the reflection of the linguistic landscape in the media, the formation of digital citizenship, the city's cultural memory, and the construction of an image of the future.
It is assumed that the topics of the sections are not only of theoretical interest but also directly related to the development of our societies, our visual and cultural self-awareness, and the responsible building of the future.
Paper submission deadline: June 15, 2026
€110 (125 USD) – (June 1 - September 5, 2026)
€125 (135 USD) – (September 10 - September 20, 2026)
Payment methods: EUR and USD.
We invite proposals for individual and co-authored papers.
Please submit the abstract of your paper (up to 300 words, including 3–5 keywords), with a short biographical note (up to 150 words), in MS Word format (.doc or .docx). Concise and clearly structured abstracts are encouraged. Please use the abstract template available on the conference website.
Presentation format: 30 minutes (20-minute presentation followed by 10 minutes of discussion).
The official languages of the conference are English and Armenian. Some sessions will also allow presentations in Russian. Authors will receive confirmation by email.
To submit your application, please use the link corresponding to your preferred language: Armenian, English, or Russian.
Each participant may submit only one paper (as the first author).
Conference papers will be published in the conference proceedings and in other international academic journals with which we have partnerships, such as Urbis et Orbis. Microhistory and Semiotics of the City.