ԵՊՀ երգչախումբը՝ Ֆրանկոֆոնիայի մասնակից
Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանում նշվեց Ֆրանկոֆոնիայի տոնը, որը կազմակերպվել էր բուհի և Ֆրանկոֆոնիայի համալսարանական գործակալության (AUF) համագործակցության շրջանակում։
Միջոցառման բացման հանդիսավոր արարողությանը ներկաներին ողջունեց ՀՊՄՀ ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատար Լիլիթ Մկրտչյանը։ Շնորհակալություն հայտնելով ֆրանկոֆոն գործընկերներին և ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանատան ներկայացուցիչներին՝ ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատարն անդրադարձավ տարիներ առաջ սկիզբ առած համագործակցության արդյունքներին։
Միջմշակութային միջոցառման նպատակն էր խթանել ֆրանսերենի տարածումն ու միջբուհական համագործակցությունը։ Ելույթով հանդես եկան ֆրանկոֆոն գործակալության անդամ համալսարանների ուսանողները, երգչախմբերն ու նվագախմբերը:
Միջոցառման ծրագիրը հագեցած էր ֆրանսիական երաժշտության տարբեր ժանրերով՝ շանսոն, փոփ, ջազ և այլն։ Հնչեցին Սայաթ-Նովայի, Արամ Խաչատրյանի, Շառլ Ազնավուրի, Էդիթ Պիաֆի, Զազի և այլոց ստեղծագործություններից:
Ելույթ ունեցան Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի, Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանի, Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի, Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի, Վ․ Բրյուսովի անվան պետական համալսարանի ներկայացուցչական խմբերը։
Երևանի պետական համալսարանը ներկայացրեց Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի կենտրոնի և ԵՊՀ ֆրանսիական բանասիրության ամբիոնի ուսանողական երգչախումբը:
Ֆրանկոֆոնիայի համալսարանական գործակալության ազգային գրասենյակի ղեկավար Ռուզաննա Ղալթաղչյանն իր ելույթում ընդգծեց, որ Ֆրանկոֆոնիան մշակութային բազմազանություն է, համագործակցություն և փոխըմբռնում։
Գործակալության տարածաշրջանային գրասենյակի տնօրեն Լոռ Կաստենը նշեց, որ միջոցառման գաղափարը խորհրդանշական է հատկապես մեր օրերում: Այդ համատեքստում վերջինս ընդգծեց նաև Ֆրանկոֆոնիայի հիմնարար արժեքների՝ հավասարության, փոխլրացման, համերաշխության կարևորությունը:
Ֆրանկոֆոնիայի տոնը ոչ միայն մշակութային միջոցառում էր, այլև համագործակցային յուրօրինակ մի հարթակ: Լեզվի և արվեստի շնորհիվ հերթական անգամ վերահաստատվեց այն փաստը, որ ֆրանսերենն ու ֆրանկոֆոն մշակույթը կարևոր դեր ունեն մեր երկրի մշակութային միջավայրում։

YSU choir participates in Francophonie event
The Francophonie Day was celebrated at Khachatur Abovian Armenian State Pedagogical University, organized within the framework of cooperation between the university and the Agence Universitaire de la Francophonie (AUF).
At the official opening ceremony, acting Rector of the Armenian State Pedagogical University Lilit Mkrtchyan welcomed the participants. Expressing gratitude to Francophone partners and representatives of the French Embassy in Armenia, she reflected on the outcomes of years-long cooperation.
The intercultural event aimed to promote the spread of the French language and strengthen inter-university collaboration. Students, choirs, and orchestras from member universities of the Francophonie network performed at the event.
The program featured a wide range of French musical genres, including chanson, pop, and jazz. Works by Sayat-Nova, Aram Khachaturian, Charles Aznavour, Édith Piaf, Zaz, and others were performed.
Participating institutions included Khachatur Abovian Armenian State Pedagogical University, the National University of Architecture and Construction of Armenia, the French University in Armenia, the Yerevan State Institute of Theatre and Cinematography, and Brusov State University.
Yerevan State University was represented by the student choir of the Charles Aznavour Cultural Center and the Chair of French Philology.
Head of the National Office of the Agence Universitaire de la Francophonie Ruzanna Ghaltaghchyan emphasized that Francophonie represents cultural diversity, cooperation, and mutual understanding.
Director of the regional AUF office Laure Castin noted that the idea of the event is particularly symbolic in today's context, highlighting the fundamental values of Francophonie—equality, complementarity, and solidarity.
The Francophonie Day was not only a cultural event but also a unique platform for cooperation. Through language and art, it once again reaffirmed the important role of the French language and Francophone culture in Armenia's cultural environment.