3. «Վտանգված լեզուներն Ադրբեջանում. պետական լեզվական քաղաքականության նոր փուլի մեկնարկը (2021թ-ից սկսած)» խորագրով աշխատաժողով ԵՊՀ-ում
«Վտանգված լեզուներն Ադրբեջանում. պետական լեզվական քաղաքականության նոր փուլի մեկնարկը (2021թ-ից սկսած)» խորագրով աշխատաժողով ԵՊՀ-ում
ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի իրանագիտության ամբիոն, 321 լսարան
Ս.թ. հունիսի 20-ին՝ ժամը 13:00-ին, ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի իրանագիտության ամբիոնում (321 լսարան) տեղի կունենա «Վտանգված լեզուներն Ադրբեջանում. պետական լեզվական քաղաքականության նոր փուլի մեկնարկը (2021թ-ից սկսած)» խորագրով աշխատաժողովը, որը կազմակերպվում է ՀՀ ԿԳՄՍՆ ԲԿԳԿ-ի տրամադրած 24SSAH-6B028 դրամաշնորհի շրջանակում։
Զեկուցումներով հանդես կգան՝
• Վարդան Ոսկանյան - «Թալիշերենի խնդիրն Ադրբեջանի հասարակական-քաղաքական խոսույթում»
• Թերեզա Ամրյան - «Ադրբեջանում քրդերենի դպրոցական դասագրքերը. բովանդակային վերլուծություն»
• Արտյոմ Տոնոյան - «Ադրբեջանի պետական լեզվական քաղաքականության փոփոխությունները 2020-2023թթ. պատերազմից հետո՝ թաթերենի դպրոցական դասագրքերի օրինակով»

3. Workshop at YSU: "Endangered Languages in Azerbaijan: The Beginning of a New Phase in State Language Policy (Since 2021)"
Workshop at YSU: "Endangered Languages in Azerbaijan: The Beginning of a New Phase in State Language Policy (Since 2021)"
YSU Faculty of Oriental Studies, Chair of Iranian Studies, auditorium 321
On June 20, 2025, at 1:00 p.m., the Chair of Iranian Studies at YSU Faculty of Oriental Studies will host a workshop titled "Endangered Languages in Azerbaijan: The Beginning of a New Phase in State Language Policy (Since 2021)." The event is organized within the framework of research grant 24SSAH-6B028, provided by the Armenian Ministry of Education, Science, Culture and Sports.
The following presentations will be delivered:
• Vardan Voskanyan – "The Issue of the Talysh Language in Azerbaijan’s Socio-Political Discourse"
• Tereza Amryan – "School Textbooks in Kurdish in Azerbaijan: A Content Analysis"
• Artyom Tonoyan – "Shifts in Azerbaijan’s State Language Policy After the 2020–2023 War: The Case of Tat Language School Textbooks"