3. «ՀՀ հատուկ պահպանվող տարածքների մակրոսկոպիկ սնկերը» խորագրով ամառային դպրոց ԵՊՀ-ում
Ս.թ. հոկտեմբերի 13-17-ը նախատեսվում է «ՀՀ հատուկ պահպանվող տարածքների մակրոսկոպիկ սնկերը» վերնագրով ամառային դպրոց, որը հայ ուսանողներին հնարավորություն կտա ձեռք բերելու նոր գիտելիքներ դաշտային և լաբորատոր փորձի միջոցով։ Համաձայն Երևանի պետական համալսարանի և Վիեննայի համալսարանի միջև կնքված պայմանագրի՝ «APPEAR Academic Project 373» ծրագրի շրջանակում կատարվելու է Հայաստանի անտառածածկ շրջանների միկորիզային և քսիլոտրոֆ սնկերի բազմազանության գնահատում և ԴՆԹ բարկոդավորում:
Ամառային դպրոցն իրականացվում է ԵՊՀ կենսաբանության ֆակուլտետի բուսաբանության և սնկաբանության և Վիեննայի համալսարանի բուսաբանության և կենսաբազմազանության հետազոտությունների ամբիոնների կողմից։

3. Summer School at YSU: "Macroscopic Fungi of Specially Protected Areas in Armenia"
From October 13 to 17, 2025, a summer school titled "Macroscopic Fungi of Specially Protected Areas in Armenia" will be held, offering Armenian students the opportunity to gain new knowledge through both fieldwork and laboratory experience.
Within the framework of the APPEAR Academic Project 373 and based on the agreement signed between Yerevan State University and the University of Vienna, the project aims to assess and DNA barcode the diversity of mycorrhizal and xylotrophic fungi in Armenia’s forested regions.
The summer school is jointly organized by the Chair of Botany and Mycology at YSU Faculty of Biology and the Department of Botany and Biodiversity Research of the University of Vienna.