3. «Ռոմանտիզմից մինչև Մեսոլինգի. Լորդ Բայրոնի ճանապարհորդությունը» խորագրով հիշատակի միջոցառում ԵՊՀ-ում
ապրիլ
13:00 - 13:50
«Ռոմանտիզմից մինչև Մեսոլինգի. Լորդ Բայրոնի ճանապարհորդությունը» խորագրով հիշատակի միջոցառում ԵՊՀ-ում
Ս.թ. ապրիլի 22-ին՝ ժամը 13:00-ին, ԵՊՀ Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի կենտրոնում Հունագիտության գիտաուսումնական կենտրոն-գրադարանի, Եվրոպական լեզուների և հաղորդակցության, Պատմության ֆակուլտետների, Երևանի «Պոնտի» հունական համայնքի համատեղ նախաձեռնությամբ կազմակերպում է «Ռոմանտիզմից մինչև Մեսոլինգի. Լորդ Բայրոնի ճանապարհորդությունը» խորագրով հիշատակի միջոցառումը՝ նվիրված Մեսոլոնգիի ելքի 200-ամյակին և Լորդ Բայրոնի ծննդյան օրվան:
Միջոցառմանը ներկա են լինելու ՀՀ-ում Հունաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Խրիստոս Սոֆիանոպուլոսը, դեսպանատան աշխատակիցներ, Վ. Բրյուսովի անվան պետական համալսարանի հունարենի և հունական մշակույթի կենտրոնի ղեկավարը, Երևանի «Պոնտի» հունական համայնքի ղեկավարը, համայնքի անդամներ:

3. Commemorative Event at YSU: "From Romanticism to Missolonghi: Lord Byron's Journey"
On April 22, 2026, at 13:00, YSU Charles Aznavour Cultural Center will host a commemorative event titled "From Romanticism to Missolonghi: Lord Byron's Journey", organized jointly by the Research Center-Library of Greek Studies, the Faculty of European Languages and Communication, the Faculty of History, and the Ponti Greek community of Yerevan. The event is dedicated to the 200th anniversary of the Exodus of Missolonghi and the birth anniversary of Lord Byron.
The event will be attended by the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Greece to the Republic of Armenia, Mr. Christos Sofianopoulos, members of the Embassy staff, the head of the Center for Greek Language and Culture at Brusov State University, the head of the Ponti Greek community of Yerevan, as well as members of the community.