5. ԵՊՀ պրոֆեսորը «ICBS 2025»-ին հանդես է եկել պլենար դասախոսությամբ
Չինաստանի մայրաքաղաք Պեկինում ս․թ․ հուլիսի 13-25-ը տեղի է ունեցել հիմնարար գիտություններին նվիրված միջազգային կոնգրես՝ «International Congress of Basic Science 2025» խորագրով, որին որպես հրավիրված դասախոս մասնակցել է ԵՊՀ պրոֆեսոր, հանրահաշվի և երկրաչափության ամբիոնի պատվավոր վարիչ, Հայկական մաթեմատիկական միության նախագահ Յուրի Մովսիսյանը։
Յուրի Մովսիսյանի մեկժամանոց պլենար դասախոսությունը՝ նվիրված գերնույնություններին և դրանց կիրառություններին, մեծ հետաքրքրություն է առաջացրել մասնակիցների շրջանում։ Հատկապես կարևոր էր գերնույնությունների կիրառությունը երկրորդ կարգի տրամաբանության և երկրորդ կարգի հանգունակների տեսության խնդիրների լուծման համար, որոնք սահմանվել են Ա․ Ի․ Մալցևի, Ա․ Տարսկու, Լ․ Ֆուքսի և Բ․ Ի․ Պլոտկինի կողմից։
Նշենք նաև, որ պրոֆեսոր Յուրի Մովսիսյանը գերնույնությունների տեսությանը նվիրված երեք մենագրությունների հեղինակ է (որոնք լույս են տեսել 1986 թ․, 1990 թ․, 2023 թ․):

From July 13 to 25, 2025, the International Congress of Basic Science (ICBS-2025) took place in Beijing, the capital of China, dedicated to fundamental sciences. Among the invited speakers was Professor Yuri Movsisyan, Honorary Head of the Chair of Algebra and Geometry at Yerevan State University (YSU) and President of the Armenian Mathematical Union.
Professor Movsisyan delivered a one-hour plenary lecture focusing on hyperidentities and their applications, which garnered significant interest from the congress participants. Of particular note was his discussion on the application of hyperidentities to problems in second-order logic and the theory of second-order identities, which have been formulated by renowned mathematicians A. I. Malcev, A. Tarski, L. Fuchs, and B. I. Plotkin.
It is also worth mentioning that Professor Movsisyan is the author of three monographs dedicated to the theory of hyperidentities, published in 1986, 1990, and 2023.