4. Ռիսկերի կառավարում
Ծրագրում կարող են ընդգրկվել ՀՀ պետական և հավատարմագրված ոչ պետական բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների՝ բակալավրի կամ դիպլոմավորված մասնագետի որակավորում ունեցող շրջանավարտները։
Անվճար և վճարովի ուսուցման ձևերով ընդունելությունը կատարվում է բացառապես մասնագիտական քննությունների արդյունքների հիման վրա (անկախ ՄՈԳ-ից)՝ մրցութային կարգով (ընդունելության քննության հարցաշարը՝ այստեղ)։
Կրթական ծրագրի նպատակն է պատրաստել մաթեմատիկական գիտելիքներ ունեցող ռիսկերի կառավարիչներ, պորտֆելների կառավարիչներ, ֆինանսիստներ, որոնք կարող են մասնագիտական գործունեություն ծավալել պետական համակարգի, ֆինանսական ոլորտի՝ ներդրումային, հեջինգային, բանկային և այլ, ինչպես նաև ոչ ֆինանսական ոլորտի հաստատություններում:

The program includes 2 semesters. The tuition fee is 800,000 AMD.
Graduates/qualified specialists of state and accredited non-state higher education institutions of the Republic of Armenia with a bachelor's degree/diploma can apply for the program.
Admission to free and paid educational systems is carried out, regardless of the GPA, exclusively based on the results of the competitive exams (the questionnaire can be found here).
Program aims
The program aims to prepare mathematicians - financial analysts, financial instruments programmers, financial flow managers, who can engage in professional activities in the state system, the financial sector - investment, hedging, banking, insurance and other, as well as non-financial institutions.
Graduates can work at:
• financial organizations: commercial banks, credit organizations, investment companies, FinTech organizations, insurance companies, pension funds,
• non-financial organizations: Sil Capital Construction CJSC, Bet Construction bookmaker company, etc.,
• state institutions: the Central Bank of the Republic of Armenia, the Ministry of Finance of the Republic of Armenia, the Ministry of Economy of the Republic of Armenia, the State Revenue Committee of the Republic of Armenia.