4. Արտասահմանյան գրականության ամբիոն
Արտասահմանյան գրականության պատմությունը Երևանի պետական համալսարանի հիմնադրման օրվանից ներառվել է Պատմալեզվագրական ֆակուլտետի ուսանողների համար անցկացվող դասընթացների շարքում: 20-ական թվականներից այդ դասընթացները կարդացել են ականավոր այնպիսի գրականագետներ, ինչպիսիք են Սիմեոն Հակոբյանը, Սարգիս Մանուկյանը, նշանավոր գրող, եվրոպական լեզուների և մշակույթի հիանալի գիտակ Զապել Եսայանը: Ավելի ուշ անվանի գրականագետ-քննադատ Ցոլակ Խանզադյանը համալսարանում սկսել է վարել «Գրականագիտության տեսական հիմունքներ» դասընթացը։
1929 թ․ Հայաստանում համալսարանական ուսուցման զարգացման պահանջներին համապատասխան ստեղծվել են գրականության առանձին ամբիոններ, այդ թվում՝ Արտասահմանյան գրականության ամբիոնը: Տասը տարի ամբիոնը ղեկավարել է պրոֆեսոր Սիմեոն Հակոբյանը: Այդ տարիներին լույս են ընծայվել մի շարք դասագրքեր` «Եվրոպական գրականության գլխավոր էջերը», Ա. Լունաչարսկու, Պ. Կազանի, Ֆ. Շիլլերի հայտնի ձեռնարկները, որոնք թարգմանվել և հրատարակվել են հայերեն: 30-ական թվականներից ամբիոնում դասավանդում էին Լենինգրադի (այժմ՝ Սանկտ Պետերբուրգ) արվեստագիտական ակադեմիայի ասպիրանտուրան ավարտած երիտասարդ գիտնականներ Հ. Մամիկոնյանը և Ս. Սողոմոնյանը, որոնք հետագայում ղեկավարեցին Արտասահմանյան գրականության ամբիոնը (Հ. Մամիկոնյանը` 1957-1970 թթ․, Ս. Սողոմոնյանը` 1970-1978 թթ.): Հարկ է հիշատակել Հ. Մամիկոնյանի «Արտասահմանյան գրականության պատմություն. Վերածնության շրջան» դասագիրքը, Ս. Սողոմոնյանի «Եվրոպական գրականության ուրվագծեր», «Եվրոպական ռեալիզմի պատմությունից» ուսումնասիրությունները:
1956 թ. գրականության տեսության առարկաներն անջատվել են Արտասահմանյան գրականության ամբիոնից և տրվել այլ ամբիոնների:
1982 թ. Արտասահմանյան գրականության և Գրականության տեսության ամբիոնները միավորվել են մեկ միասնական ամբիոնի կազմում, որը ղեկավարում էր ակադեմիկոս Էդ. Ջրբաշյանը, իսկ 1986 թ. հունվարից մինչև 2007 թ. մայիսը` բ․գ․դ․, պրոֆեսոր Հ. Էդոյանը:
2007 թ. սեպտեմբերից Արտասահմանյան գրականության ամբիոնը, առանձնանալով Հայ բանասիրության ֆակուլտետի գրականության տեսության և գրաքննադատության ամբիոնից, շարունակում էր տպագրել «Համատեքստ» գիտական ամսագիրը (տպագրվում էր դեռևս 2002 թ․)։
Ամբիոնը համատեղ աշխատանքներ է նախաձեռնում Հայաստանում գործող դեսպանությունների, հյուպատոսությունների և միջազգային կառույցների հետ` կրթական բազմաթիվ ծրագրերի իրականացման նպատակով:
2009-2020 թթ․ ամբիոնում պաշտոնավարել է բ․գ.դ․, պրոֆեսոր Արա Առաքելյանը: Այդ ընթացքում Արտասահմանյան գրականության ամբիոնը կազմակերպել է միջազգային գիտաժողովներ, որոնցից է «Ֆրիդրիխ Նիցշեն մշակույթի համատեքստում» խորագրով (2015 թ․) գիտաժողովը: 2016 թ․ Ֆրանսիայից ժամանած դասախոսական կազմի հետ համատեղ կազմակերպվել է ֆրանսիական էքզիստենցիալիստների ստեղծագործական գործունեությանը նվիրված շնորհանդես։
2021 թվականից Արտասահմանյան գրականության ամբիոնի վարիչն է բ․գ․թ․ Անուշ Սեդրակյանը։
Ամբիոնի պրոֆեսորներ Հենրիկ Էդոյանը, Արա Առաքելյանը, Վահե Արսենյանը, Անուշ Սեդրակյանը բնագրերից թարգմանություններ են պատրաստել և տպագրել՝ ներառելով նաև գրական-փիլիսոփայական երկեր, որոնց թվում՝ Հին Արևելքի պոեզիան, Ֆրանց Կաֆկայի, Դեն Բրաունի, Մարգարիտ Միտչելի, Վըրջինիա Վուլֆի, Դ. Հ. Լորենսի, Դիլըն Թոմասի, Ուիլյամ Բլեյքի, Խալեդ Հոսեյնիի, 20-րդ դարի ֆրանսիական բանաստեղծների ստեղծագործությունները: Ուշագրավ է պրոֆեսոր Ա. Առաքելյանի ««Նիբելունգների երգից» մինչև «Հուլունքախաղ»» մենագրությունը, որը ներառում է գերմանական գրականության սկզբնավորումից մինչև մեր օրերն ընկած ժամանակահատվածը:
Ամբիոնի գիտական աշխատանքը զարգանում է հետևյալ հիմնական ուղղություններով․
• անգլո-ամերիկյան գրականության հիմնախնդիրները (Վերածննդից մինչև 21-րդ դար), մոդեռնիզմի գեղագիտական նորմերը և դրանց կիրառումը արվեստի տարբեր բնագավառներում,
• ֆրանսիական գրականության հիմնախնդիրները (Վերածննդից մինչև 21-րդ դար),
• իսպանական և լատինամերիկյան գրականությունների հիմնախնդիրները (Վերածննդից մինչև 21-րդ դար), մոգական ռեալիզմի դրսևորումները լատինամերիկյան գրականության մեջ,

4. Chair of Foreign Literature
The history of foreign literature has been included in the courses for students of the Faculty of History and Linguistics since the foundation of Yerevan State University. Since the 1920s, prominent literary experts such as Simeon Hakobyan, and Sargis Manukyan, a famous writer, and excellent expert of European languages and culture Zapel Yesayan, read these courses. Later, the famous literary critic Tsolak Khanzadyan started conducting the "Theoretical Foundations of Literary Studies" course at the university.
In 1929, by the requirements for the development of university education in Armenia, separate Chairs of literature were created, including the Chair of Foreign Literature. Professor Simeon Hakobyan headed the Chair for ten years. In those years, a number of textbooks were published: "The Main Pages of European Literature", A. Lunacharsky, P. Kazan, and F. Schiller's famous manuals, translated and published in Armenian. Since the 1930s, young scientists who had graduated from the Academy of Arts in Leningrad (now St. Petersburg) H. Mamikonian and S. Soghomonyan, who later headed the Chair of Foreign Literature (H. Mamikonian - 1957-1970, S. Soghomonyan - 1970-1978) taught at the Chair.  H. Mamikonyan's "History of Foreign Literature: "Renaissance period" textbook, S. Soghomonyan's "Outlines of European Literature", and "From the History of European Realism" are also worth mentioning.
In 1956, the subjects of literary theory were separated from the Chair of Foreign Literature and given to other Chairs.
In 1982, The Chairs of Foreign Literature and Theory of Literature were united into a single Chair, which was headed by Academician Ed. Jrbashyan and in 1986 from January to May 2007 by Ph.D., Professor H. Edoyan.
From September 2007, the Chair of Foreign Literature, separated from the Chair of Literary Theory and Literary Criticism of the Faculty of Armenian Philology, continued to publish the scientific magazine "Context" (it was printed as early as 2002).
The Chair initiates joint work with embassies, consulates, and international organizations operating in Armenia to implement educational programs.
From 2009 to 2020 Ph.D., Professor Ara Arakelyan headed the Chair. During that time, the Chair of Foreign Literature organized international conferences, including the conference entitled "Friedrich Nietzsche in the Context of Culture" (2015). In 2016, a presentation dedicated to the creative activity of French existentialists was organized together with the teaching staff from France.
Since 2021, the head of the Chair of Foreign Literature is Ph.D. Anush Sedrakyan.
Chair Professors Henrik Edoyan, Ara Arakelyan, Vahe Arsenyan, and Anush Sedrakyan prepared and published translations from the originals, including also literary-philosophical works, in particular, the poetry of the Ancient East, the works of Franz Kafka, Dan Brown, Margaret Mitchell, Virginia Woolf, D. H. Laurence, Dylan Thomas, William Blake, Khaled Hosseini, and French poets of the 20th century. Professor A. Arakelyan's monograph "From "Song of the Nibelungen" to "The Glass Bead Game" is also worth mentioning, which covers the period from the beginning of German literature to the present day.
The scientific work of the Chair develops in the following main directions:
• The problems of Anglo-American literature (from the Renaissance to the 21st century), the aesthetic norms of modernism and their application in various fields of art,
• Problems of French literature (from the Renaissance to the 21st century),
• Problems of Spanish and Latin American literature (from the Renaissance to the 21st century), manifestations of magical realism in Latin American literature,
• Problems of German literature (from the Renaissance to the 21st century),
• Problems of Italian literature (from the Renaissance to the 21st century),
• Comparative literature,
• Socio-political and psychological interpretations of literature in the literature of the 16th-21st centuries,