5. Կշիշտոֆ Լաբուսի դասախոսությունը ԵՊՀ-ում
ԵՊՀ աշխարհագրության և երկրաբանության ֆակուլտետում զեկուցմամբ հանդես եկավ Սիլեզիայի տեխնոլոգիական համալսարանի (Լեհաստան) կիրառական երկրաբանության բաժնի պրոֆեսոր Կշիշտոֆ Լաբուսը։
Ընթացիկ ուստարվա ապրիլի 29-ին տեղի ունեցած հանդիպմանը պրոֆեսորը ներկայացրեց H2S-CO2-ապար-աղաջրային համակարգերի փորձարարական թեստավորում և մոդելավորում («Experimental Tests and Modeling of H2S-CO2-ROCK-Brine Systems-Case Study») խորագրով աշխատանքը։ Հետազոտության նպատակն էր գնահատել CO2-ի և H2S-ի ազդեցությանը Լեհաստանի Վերին Սիլեզիայի ածխային ավազանի և Մալոպոլսկա բլոկի ապարների վրա: Փորձարարական և մոդելավորման ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ թթվային գազերը փոխում են ապարների ծակոտկենությունն ու միներալոգիական կազմը: Ներարկման փուլում ծակոտկենությունն աճում է, սակայն երկարաժամկետ պահպանման ընթացքում նվազում է՝ բարելավելով ապարների մեկուսիչ հատկությունները: Բանախոսը նշեց ստացված արդյունքների կարևորությունը ջերմոցային գազերի կլանման ռազմավարությունների մշակման համար:
Այսօրինակ բանախոսություների նպատակն է փորձի փոխանակումը, ժամանակակից մարտահրավերների և խնդիրների քննարկումը:

5. YSU hosts lecture by Krzysztof Łabuś
At YSU Faculty of Geography and Geology, Professor Krzysztof Łabuś from the Department of Applied Geology at the Silesian University of Technology (Poland) delivered a presentation.
During the meeting held on April 29, Professor Łabuś presented his research titled "Experimental Tests and Modeling of H2S-CO2-ROCK-Brine Systems – Case Study." The study aimed to assess the impact of CO₂ and H₂S on the rocks of Poland’s Upper Silesian Coal Basin and the Małopolska Block.
The experimental and modeling analyses revealed that acid gases alter the porosity and mineral composition of rocks. Porosity increases during the injection phase, but decreases over long-term storage, thereby enhancing the rocks’ sealing properties. The speaker highlighted the significance of these findings for developing greenhouse gas sequestration strategies.
Such lectures aim to foster the exchange of experience and facilitate discussions on modern challenges and issues.