Վիշեգրադյան միջազգային հիմնադրամի կողմից ֆինանսավորվող «Գեոժառանգության գույքագրում, էլեկտրոնային ուղեցույց և բջջային հավելված կայուն զբոսաշրջության համար (Հայաստան և Վրաստան)» խորագրով միջազգային նախագծի շրջանակում ս.թ. հունիսի 23-28-ը ԵՊՀ-ի և Վրաստանի տեխնիկական համալսարանի (ՎՏՀ) ներկայացուցիչները ճանաչողական այցով եղան նախագծի գործընկեր եվրոպական բուհերում՝ Սիլեզիայի տեխնոլոգիական համալսարանում (ՍՏՀ, Լեհաստան) և Օստրավայի տեխնիկական համալսարանում (ՕՏՀ, Չեխիա)։
ԵՊՀ-ից այցին մասնակցում էին նախագծի ընդհանուր ղեկավար, դոցենտ Գոռ Ալեքսանյանը և Սերվիսի ամբիոնի վարիչ, դոցենտ Սեյրան Սուվարյանը, իսկ ՎՏՀ-ից՝ պրոֆեսոր Նոդար Պոպորաձեն և դոցենտ Օլգա Սեսկուրիան։ Նախագծի հայ և վրացի մասնակիցներին Լեհաստանում՝ գործընկեր բուհում, ընդունեցին պրոֆեսորներ Քրիստոֆ Լաբուսը և Մալգոժատա Լաբուսը, իսկ Չեխիայի գործընկեր բուհում՝ պրոֆեսորներ Մարտին Կլեմպան և Պետր Սկուպիենը։
Այցի հիմնական նպատակն էր ծանոթանալ գործընկեր բուհերի՝ գեոզբոսաշրջության զարգացման բնագավառում ունեցած փորձին, ինչպես նաև Լեհաստանի և Չեխիայի սահմանային տարածքներում գեոզբոսաշրջության զարգացման նպատակով ստեղծված զբոսաշրջային արդյունքներին։
Լեհաստանի և Չեխիայի գործընկերները ներկայացրին իրենց բուհերը, գեոզբոսաշրջության բնագավառում կատարած հետազոտությունները, դրանց մեթոդաբանությունը և արդյունքները։ Կազմակերպվեցին նաև այցելություններ գեոզբոսաշրջային օբյեկտներ, մասնավորապես՝ Զաբժե քաղաքում գտնվող Շտոլնիա Կրուլովա Լուիզա նախկին ածխահանք, որը հանքի փակվելուց հետո դարձել է գեոզբոսաշրջային վայր և զբոսաշրջային յուրահատուկ, նորարարական արդյունք։ Իսկ Օստրավա քաղաքում մասնակիցները այցելեցին Լանդեկ Պարկ հանգստի գոտի և թանգարան, որը նույնպես նախկին ածխարդյունաբերական տարածք է, իսկ ներկայում օգտագործվում է որպես զբոսաշրջային վայր, ինչպես նաև հանգստի և ժամանցի կազմակերպման տարածք։
Հանդիպումների շրջանակում քննարկվեցին նաև նախագծի իրականացման հետագա քայլերին առնչվող հարցեր, ինչպես նաև նախանշվեցին եվրոպական գործընկեր բուհերից նախագծի մասնակիցների՝ Հայաստան և Վրաստան այցելությունների ժամանակահատվածներն ու բովանդակությունը։

Representatives of YSU and the Georgian Technical University (GTU) paid a study visit to the project's European partner universities, the Silesian University of Technology (SUT, Poland) and the Technical University of Ostrava (TUO, Czech Republic), from June 23 to 28 as part of the international project "Geoheritage Inventory, E-Guide, and Mobile App for Sustainable Tourism (Armenia & Georgia)," funded by the International Visegrad Fund.
YSU was represented by the project coordinator, Associate Professor Gor Aleksanyan, and Head of the Chair of Service, Associate Professor Seyran Suvaryan. GTU was represented by Professor Nodar Poporadze and Associate Professor Olga Seskuria. The Armenian and Georgian participants were hosted in Poland by professors Krzysztof Labus and Malgorzata Labus at the Polish partner university by professors Martin Klempa and Petr Skupien.
The main purpose of the visit was to study the partner universities' experience in geotourism development, as well as tourism products created to promote geotourism in the border areas of Poland and the Czech Republic.
The Polish and Czech partners presented their universities, research conducted in the field of geotourism, as well as its methodology and results. Visits to geotourism sites were also organized, including the former Queen Louise Adit coal mine in the city of Zabrze, which, after the mine's closure, was transformed into a geotourism site and a distinctive, innovative tourism product. In Ostrava, the participants visited the Landek Park recreation area and museum, also a former coal mining site that is now used as a tourist destination and a venue for recreation and leisure activities.
During the meetings, the participants also discussed the next steps in the implementation of the project and outlined the timeframes and content of upcoming visits by project participants from the European partner universities to Armenia and Georgia.