4-13 հուլիս, 2025 թ.
Երևանի պետական համալսարանի արևելագիտության ֆակուլտետը Սանկտ Պետերբուրգի պետական համալսարանի արևելյան ֆակուլտետի և Մոսկվայի պետական համալսարանի Ասիայի և Աֆրիկայի երկրների ինստիտուտի հետ համատեղ կազմակերպում է «Օրբելի» ﬕջազգային արևելագիտական ամառային դպրոցը։
10-օրյա կրթական ծրագիրը նվիրված է արևելագիտության արդիական հիﬓախնդիրներին և նպատակաուղղված է ամառային դպրոցի մասնակիցների մասնագիտական ու հետազոտական հմտությունների զարգացմանը։ 2025 թվականի ամառային դպրոցի հիﬓական թեման է «Ավանդույթի և նորարարության ﬕջև. արևելագիտությունն ու հայագիտությունը»։
Ամառային դպրոցը անցկացվելու է Լոռու մարզի Վանաձոր քաղաքի ճամբարներից ﬔկում հուլիսի 4-13-ը։ Այն ներառում է հագեցած դասընթաց, սեﬕնարներ ու աշխատաժողոﬖեր, ինչպես նաև մասնագիտական քննարկուﬓեր ու ճանաչողական այցեր։
Ամառային դպրոցում դասավանդելու են ճանաչված արևելագետներ Հայաստանի գիտակրթական հաստատություններից (ԵՊՀ, ՀԱՀ, ԳԱԱ), հրավիրյալ մասնագետներ Ռուսաստանի Դաշնությունից։
ՄԱՍՆԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ՊԱՅՄԱՆՆԵՐ
Ամառային դպրոցին կարող են մասնակցել ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի բակալավրիատի 3-րդ և 4-րդ կուրսերի, մագիստրատուրայի ուսանողները (նվազագույնը 15 ﬕավոր ՄՈԳ-ով): Պահանջվում է ռուսերենի ու անգլերենի իմացություն:
Մասնակցելու համար անհրաժեշտ է ﬕնչև ս.թ. ապրիլի 30-ը orbelisummerschool@gmail.com էլեկտրոնային հասցեին ուղարկել մոտիվացիոն նամակ՝ «Ինչո՞ւ եմ ուզում մասնակցել «Օրբելի» արևելագիտական ամառային դպրոցին» թեմայով։ Մոտիվացիոն նամակը պետք է լինի word ձևաչափով, հայերեն և պարունակի 300-400 բառ։

Vanadzor, Republic of Armenia
The Faculty of Oriental Studies at Yerevan State University, in collaboration with the Faculty of Oriental Studies at Saint Petersburg State University and the Institute of Asian and African Studies at Lomonosov Moscow State University, is organizing the ORBELI International Summer School.
This 10-day program is dedicated to contemporary issues in oriental studies and aims to enhance the professional and research skills of the participants. The thematic focus of the 2025 summer school is "Between Tradition and Innovation: Oriental and Armenian Studies".
The summer school will be held at one of the campgrounds in Vanadzor, Lori Province, Armenia, from July 4 to 13. It will feature an intensive curriculum, seminars, workshops, as well as expert talks and cultural visits.
Renowned orientalists from Armenia's academic and research institutions (YSU, AUA, NAS RA) and guest experts from Russia will deliver the courses.
PARTICIPATION REQUIREMENTS
The summer school is open to third- and fourth-year bachelor’s students, as well as master’s students from YSU Faculty of Oriental Studies, with a minimum GPA of 15. Proficiency in both Russian and English is required.
To apply, interested candidates must send a motivational letter to orbelisummerschool@gmail.com by April 30 of this year. The letter should be titled "Why I Want to Participate in the Orbeli Oriental Studies Summer School" and should be written in Armenian, in Word format, with a word count of 300-400 words.