5. Պատմական արդարության և գիտական անաչառության կարևորությունը՝ քննարկման առանցքում․ գրքի շնորհանդես ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետում
Պատմական արդարության և գիտական անաչառության կարևորությունը՝ քննարկման առանցքում․ գրքի շնորհանդես ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետում
Ապրիլ 23, 2025
ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի և Լունդի համալսարանի առաջատար մերձարվորարևելյան հետազոտությունների կենտրոնի (Շվեդիա) համագործակցության շրջանակում համալսարանում անցկացվեց «Թուրքիայի Հանրապետությունը և չլուծված խնդիրները. 100 տարին և ավելին» («The Republic of Turkey and its Unresolved Issues. 100 Years and Beyond») խորագրով գրքի շնորհանդեսը։ Միջոցառումը տեղի ունեցավ Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օրվան ընդառաջ՝ ընդգծելով պատմական արդարության և գիտական անաչառության նշանակությունը։
ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի դեկան Ռուբեն Մելքոնյանը, անդրադառնալով նախաձեռնության ակադեմիական կարևորությանը, ասաց. «Գիտությունը սահմաններ չունի. այն ունի մեկ արժեք՝ ճշմարտություն։ Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օրվա նախաշեմին մենք բարձրաձայնում ենք այն խնդիրները, որոնք մինչ օրս մնում են չլուծված։ Մեզ համար առանձնապես կարևոր է հայերի ցեղասպանության հարցը, որը շարունակում է մնալ արդիական ինչպես գիտական, այնպես էլ հանրային խոսույթում»։
Աշխարհի ամենանշանավոր գիտական հրատարակչություններից մեկի՝ «Փալգրեյվ Մաքմիլան»-ի («Palgrave Macmillan») հրատարակած գրքում ներկայացվում են Թուրքիայի Հանրապետության ողջ գոյության ընթացքում կուտակված և չլուծված խնդիրները։ Այն եզակի է իր բաց հասանելիության ձևաչափով ու միջգիտակարգային մոտեցմամբ և համադրում է պատմությունը, քաղաքականությունը, սոցիոլոգիան, տնտեսագիտությունը և հոգեբանությունը։ Գրքում քննադատական վերլուծության են ենթարկվում այն թեմաները, որոնք հաճախ անուշադրության են մատնվում կամ դիտավորյալ չեն բարձրաձայնվում։ Դրանց շարքում առանձնանում են հայերի և դերսիմցիների ցեղասպանությունները, «տարօրինակ» դիմադրության շարժումները, բնապահպանական պայքարներն ու «քաղաքի իրավունքի» շուրջ զարգացող քննարկումները։
Բարձր գնահատելով Լունդի համալսարանի առաջատար մերձարվորարևելյան հետազոտությունների կենտրոնի ներդրումը ակադեմիական համագործակցության գործում՝ միջոցառման ավարտին Լունդի համալսարանի առաջատար մերձարվորարևելյան հետազոտությունների կենտրոնի պրոֆեսոր Սվանտե Լունդգրենին շնորհվեց ԵՊՀ արծաթե մեդալ՝ որպես հայագիտության ու արդարության միջազգային ճանաչմանն ուղղված աշխատանքի բարձր գնահատական, ինչպես նաև հայանպաստ գործունեության և ԵՊՀ-ի հետ երկարամյա արդյունավետ գործակցության համար։

5. The importance of historical justice and scientific objectivity: Discussions at the book presentation at YSU Faculty of Oriental Studies
The importance of historical justice and scientific objectivity: Discussions at the book presentation at YSU Faculty of Oriental Studies
April 23, 2025
The presentation of the book "The Republic of Turkey and its Unresolved Issues. 100 Years and Beyond" was held at YSU Faculty of Oriental Studies, in collaboration with the Center for Advanced Middle Eastern Studies at Lund University (Sweden). The event took place on the eve of the Armenian Genocide Remembrance Day, emphasizing the significance of historical justice and scientific objectivity.
Ruben Melikonyan, Dean of YSU Faculty of Oriental Studies, highlighted the academic importance of the initiative, stating, "Science knows no boundaries. It has one value—truth. On the eve of the Armenian Genocide Remembrance Day, we raise the unresolved issues that still persist. The question of the Armenian Genocide is particularly significant for us, as it remains relevant both in scientific discourse and public discussion."
The book, published by one of the world’s most prominent academic publishers, Palgrave Macmillan, addresses the unresolved issues accumulated throughout the existence of the Republic of Turkey. Unique for its open-access format and interdisciplinary approach, the book blends history, politics, sociology, economics, and psychology. It critically examines topics often overlooked or deliberately ignored, such as the genocides of Armenians and Dersims, "unusual" resistance movements, environmental struggles, and debates on "urban rights."
Valuing the significant contribution of the Center for Advanced Middle Eastern Studies at Lund University to academic collaboration, at the conclusion of the event, Professor Svante Lundgren from the Center for Advanced Middle Eastern Studies was awarded YSU Silver Medal. This award was given in recognition of his work towards the international recognition of Armenian studies and justice, as well as for his pro-Armenian activities and long-standing fruitful collaboration with YSU.