5. ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի դեկանը մասնակցեց Մոսկվայում կայացած միջազգային ֆորումին
Ս․թ․ մարտի 12-13-ը Մոսկվայում տեղի ունեցավ «Գիտական դիվանագիտությունը ռուս-հայկական հարաբերություններում» խորագրով ֆորում:
Միջոցառումը կազմակերպվել էր Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի արևելագիտության ինստիտուտի և Ե. Մ. Պրիմակովի անվան արտաքին քաղաքական համագործակցության կենտրոնի համատեղ նախաձեռնությամբ:
Ֆորումի շրջանակում ողջույնի խոսքով և փորձագիտական զեկույցով հանդես եկավ ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի դեկան, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Ռուբեն Մելքոնյանը:
Մասնակցելով լիագումար նիստին՝ պրոֆեսոր Մելքոնյանը ներկայացրեց հայ-ռուսական հարաբերություններում գիտական դիվանագիտության, կրթական հաստատությունների՝ նոր իրողությունների համապատկերում համագործակցության վերաբերյալ իր վերլուծությունները:
Հայաստան-Ռուսաստան հարաբերություններում փորձագետների դերին նվիրված կլոր սեղան-քննարկմանը Մելքոնյանը ներկայացրեց իր պատկերացումները որոշ հնացած կարծրատիպերից ազատվելու, իրավիճակին և շահերին համահունչ հարաբերություններ ունենալու մասին։
Ֆորումի ընթացքում քննարկումների առանցքում եղել են հայ-ռուսական գիտական համագործակցության զարգացման հեռանկարները՝ որպես դիվանագիտության և փորձագիտական երկխոսության կարևոր գործիք: Մասնակիցները հատուկ անդրադարձ են կատարել Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող արդի փոփոխություններին, անվտանգության նոր միտումներին և տնտեսական փոխազդեցությանը վերաբերող հարցերին:
Այցի շրջանակում Ռուբեն Մելքոնյանը հանդիպում-քննարկումներ է ունեցել ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի գործընկեր կազմակերպությունների ներկայացուցիչների՝ Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ա․ Ալիքբերովի, Վ․ Նաումկինի և այլոց հետ՝ համատեղ նոր ծրագրերի իրականացման և համագործակցության ընդլայնման նպատակով:

5. Dean of YSU Faculty of Oriental Studies participates in international forum in Moscow
On March 12-13, Moscow hosted an international forum titled "Scientific Diplomacy in Russian-Armenian Relations."
The event was organized through a joint initiative of the Institute of Oriental Studies of the Russian Academy of Sciences and the Primakov Center for Foreign Policy Cooperation.
Professor Ruben Melkonyan, Dean of the Faculty of Oriental Studies at Yerevan State University (YSU) and Doctor of Historical Sciences, delivered a welcoming address and presented an expert report during the proceedings.
Participating in the plenary session, Professor Melkonyan provided an in-depth analysis of the role of scientific diplomacy in Armenian-Russian relations and the cooperation between educational institutions within the context of current global realities.
During a roundtable discussion dedicated to the role of experts in Armenia-Russia relations, Melkonyan shared his vision for moving beyond outdated stereotypes to foster bilateral relations that are more aligned with contemporary situations and mutual interests.
The forum primarily focused on the development prospects of Armenian-Russian scientific cooperation as a vital instrument for diplomacy and expert dialogue. Participants specifically addressed current changes in the South Caucasus, emerging security challenges and matters of economic interaction.
In the framework of his visit, Ruben Melkonyan held a series of meetings with representatives from YSU's partner organizations, including A. Alikberov, Director of the Institute of Oriental Studies of the Russian Academy of Sciences, and V. Naumkin. These discussions aimed at implementing new joint projects and expanding institutional cooperation.