5. Դասախոսություն ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետում. անդրադարձ տարածաշրջանային արդի խնդիրներին
ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետում տեղի ունեցավ բաց դասախոսություն՝ նվիրված Մերձավոր Արևելքում տիրող աշխարհաքաղաքական բարդ զարգացումներին և ուժային կենտրոնների փոխհարաբերություններին:
Արևելագիտության ֆակուլտետի հյուրը Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի (ՌԳԱ) արևելագիտության ինստիտուտի արաբական և իսլամական հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն, Մոսկվայի Մ. Վ. Լոմոնոսովի անվան պետական համալսարանի (ՄՊՀ) համաշխարհային քաղաքականության ֆակուլտետի դոցենտ, պ.գ.թ. Վասիլի Կուզնեցովն էր:
Դասախոսությանը բացման խոսքով հանդես եկավ ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի դեկան, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Ռուբեն Մելքոնյանը: Ողջունելով ներկաներին՝ պրոֆեսորը կարևորեց նմանատիպ ձևաչափով հանդիպումները, որոնք հնարավորություն են տալիս ուսանողներին և պրոֆեսորադասախոսական կազմին ծանոթանալու միջազգային առաջատար վերլուծական կենտրոնների ներկայացուցիչների տեսակետներին և մասնագիտական խորքային վերլուծություններին:
Դասախոսության թեման և հիմնական թեզերը
Վ. Կուզնեցովը հանդես եկավ «Թուրք-արաբական հարաբերությունները իրանա-արաբական հակամարտության համատեքստում. հայացք Մոսկվայից» թեմայով զեկուցումով։ Բանախոսն իր վերլուծության մեջ առանձնահատուկ ուշադրություն դարձրեց տարածաշրջանային անվտանգության համակարգի փոխակերպումներին:
Դասախոսության առանցքային թեզերից մեկն այն էր, որ ներկայիս լարված և բազմաշերտ աշխարհաքաղաքական իրավիճակում տարածաշրջանի կայունացման գործում վճռորոշ դեր կարող են ստանձնել այն պետությունները, որոնք վարում են բազմավեկտոր և ինքնուրույն արտաքին քաղաքականություն։ Որպես նման «ոչ բլոկային» և ազդեցիկ դերակատարներ նա առանձնացրեց Սաուդյան Արաբիան և Թուրքիան՝ ընդգծելով նրանց աճող դերակատարությունը թե՛ տարածաշրջանային, թե՛ համաշխարհային գործընթացներում։ Բանախոսն անդրադարձավ նաև Իրանի շուրջ ձևավորվող քաղաքական միջավայրին և Ռուսաստանի դիրքավորմանն այդ համատեքստում։
Իր վերլուծության ընթացքում բանախոսը հակիրճ անդրադարձավ Օսմանյան ժառանգությանը՝ ընդգծելով, որ տարածաշրջանում ընթացող գործընթացների մի մասը պատմական խորքային արմատներ ունի։ Այս համատեքստում նա շեշտեց՝ այն, ինչ տեղի է ունենում այսօր, ունի նախադեպեր անցյալում, սակայն ժամանակակից պայմաններում այդ գործընթացները ենթարկվել են էական վերափոխումների և նորովի են դրսևորվում։
Քննարկում, հարցուպատասխան
Դասախոսությունն ուղեկցվեց ակտիվ քննարկմամբ: Ուսանողներն ու դասախոսները բանախոսին ուղղեցին բազմաթիվ հարցեր, որոնք վերաբերում էին ա) Իրան-արաբական հարաբերությունների հեռանկարներին, բ) Մերձավոր Արևելքում Ռուսաստանի քաղաքականության առաջնահերթություններին, գ) տարածաշրջանային տերությունների միջև առկա մրցակցությանը և հնարավոր համագործակցության եզրերին:
Հանդիպման ավարտին պրոֆեսոր Ռ. Մելքոնյանը շնորհակալություն հայտնեց Վ. Կուզնեցովին բովանդակալից դասախոսության համար և հույս հայտնեց, որ գիտական նման շփումները շարունակական կլինեն:

5. YSU Faculty of Oriental Studies hosts lecture on current regional issues
A public lecture focused on the complex geopolitical developments in the Middle East and the interrelations among major power centers was held at the Faculty of Oriental Studies, Yerevan State University.
The guest of the Faculty of Oriental Studies was Vasily Kuznetsov, Director of the Center for Arab and Islamic Studies at the Institute of Oriental Studies of the Russian Academy of Sciences, and Associate Professor at the Faculty of World Politics of Lomonosov Moscow State University, PhD in Political Science.
The lecture was opened by the Dean of the YSU Faculty of Oriental Studies, Doctor of Historical Sciences, Professor Ruben Melkonyan. Welcoming the attendees, the dean emphasized the importance of such meetings, which provide students and academic staff with an opportunity to become acquainted with the perspectives of representatives of leading international analytical centers and to engage in in-depth professional analysis.
Lecture's focus and key theses
Vasily Kuznetsov delivered a presentation titled "Turkish–Arab Relations in the Context of the Iranian–Arab Conflict: A View from Moscow". In his analysis, the speaker paid particular attention to the transformations of the regional security system.
One of the key theses of the lecture was that, in the current tense and multilayered geopolitical environment, a decisive role in stabilizing the region can be played by states pursuing a multi-vector and independent foreign policy. As such "non-aligned" yet influential actors, he highlighted Saudi Arabia and Turkey, emphasizing their growing role in both regional and global processes. The speaker also addressed the emerging political environment surrounding Iran and Russia's positioning in this context.
During his analysis, the lecturer touched upon the Ottoman legacy, stressing that some of the ongoing processes in the region have deep historical roots. In this regard, he noted that while many of today's developments have historical precedents, they have undergone significant transformation under contemporary conditions and manifest themselves in new forms.
Discussion and Q&A session
The lecture was followed by an engaging discussion. Students and faculty members posed numerous questions to the speaker, addressing (a) the prospects of Iran–Arab relations, (b) the priorities of Russia's policy in the Middle East, and (c) the competition among regional powers as well as potential avenues for cooperation.
At the end of the meeting, Professor Ruben Melkonyan thanked Vasily Kuznetsov for the meaningful lecture and expressed hope that such academic exchanges will continue in the future.