5. Գիտական հաջողություններ և միջազգային կապեր Քեմբրիջում
ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի իրանագիտության ամբիոնի դոցենտ, բ.գ.թ. Նունիկ Դարբինյանը մասնակցել է Մեծ Բրիտանիայի Քեմբրիջի համալսարանի Միջին Արևելքի ուսումնասիրությունների ֆակուլտետի կազմակերպած «E.G. Browne and the Making of Iranian Studies» գրականագիտական գիտաժողովին՝ նվիրված մեծանուն արևելագետ Էդուարդ Բրաունի ժառանգությանը։
Գիտաժողովի շրջանակում դոցենտ Ն. Դարբինյանը ներկայացրել է «Հայերը Էդուարդ Բրաունի ստեղծագործություններում» թեմայով ծավալուն և գիտականորեն հիմնավորված զեկուցում, որն արժանացել է միջազգային գիտական հանրության բարձր գնահատանքին։ Զեկուցման հաջողությունը նոր հեռանկարներ է բացել հետազոտողի համար, քանի որ Ն. Դարբինյանը հասանելիություն է ստացել Քեմբրիջում պահվող Էդուարդ Բրաունի անձնական արխիվներին, որոնց ուսումնասիրությունը նախատեսվում է առաջիկա ուսումնական տարվա ընթացքում։
Այցի շրջանակում Ն. Դարբինյանը մի շարք արդյունավետ հանդիպումներ է ունեցել Միջին Արևելքի ուսումնասիրությունների ֆակուլտետի դեկան, պրոֆեսոր Ամիրա Բեննիսոնի, պրոֆեսոր Քրիստիան վան Ռույեմբեքեի և «SOAS» համալսարանի իրանագիտության բաժնի վարիչ Նարգես Ֆարզադի հետ։ Քննարկումների արդյունքում ձեռք են բերվել նախնական պայմանավորվածություններ ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի իրանագիտության ամբիոնի և վերոնշյալ կրթական հաստատությունների միջև ուսանողների փոխանակման ծրագրերի իրականացման վերաբերյալ։
Այցը կարևոր քայլ է ԵՊՀ իրանագիտության ամբիոնի միջազգային կապերի ընդլայնման, ինչպես նաև հայ-իրանագիտական կապերի ամրապնդման գործում։

5. Academic achievements and international cooperation in Cambridge
Noonik Darbinian, Candidate of Philological Sciences, Associate Professor at the YSU Chair of Iranian Studies, participated in the "E.G. Browne and the Making of Iranian Studies" literary conference. Organized by the Faculty of Asian and Middle Eastern Studies at the University of Cambridge in the United Kingdom, the conference was dedicated to the legacy of renowned orientalist Edward Browne.
During the conference, Associate Professor Darbinian delivered a comprehensive and academically grounded presentation titled "Armenians in Edward Browne's Works," which received high praise from the international academic community. The success of the presentation opened new prospects for the researcher, as Darbinian was given access to Edward Browne's personal archives preserved in Cambridge, which she plans to study during the upcoming academic year.
As part of the visit, Darbinian held a number of productive meetings with Amira Bennison, Dean of the Faculty of Asian and Middle Eastern Studies; Professor Christine van Ruymbeke; and Nargess Farzad, Head of the Department of Iranian Studies at SOAS University of London. As a result of the discussions, preliminary agreements were reached on implementing student exchange programs between the YSU Chair of Iranian Studies and the aforementioned academic institutions.
The visit marked an important step toward expanding the international partnerships of the YSU Chair of Iranian Studies and strengthening Armenian-Iranian academic ties.