5. «Վտանգված լեզուներն Ադրբեջանում. պետական լեզվական քաղաքականության նոր փուլի մեկնարկը (2021թ-ից սկսած)» խորագրով աշխատաժողով
«Վտանգված լեզուներն Ադրբեջանում. պետական լեզվական քաղաքականության նոր փուլի մեկնարկը (2021թ-ից սկսած)» խորագրով աշխատաժողով
Վարդան Ոսկանյան
ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի իրանագիտության ամբիոն, 321 լսարան
Ուրբաթ, հունիս 20, 2025
«Վտանգված լեզուներն Ադրբեջանում. պետական լեզվական քաղաքականության նոր փուլի մեկնարկը (2021թ-ից սկսած)» խորագրով աշխատաժողովը տեղի կունենա հունիսի 20-ին՝ ժամը 13:00-ին, ԵՊՀ իրանագիտության ամբիոնում:
Զեկուցումներով հանդես կգան՝
• Վարդան Ոսկանյան - «Թալիշերենի խնդիրն Ադրբեջանի հասարակական-քաղաքական խոսույթում»
• Թերեզա Ամրյան - «Ադրբեջանում քրդերենի դպրոցական դասագրքերը. բովանդակային վերլուծություն»
• Արտյոմ Տոնոյան - «Ադրբեջանի պետական լեզվական քաղաքականության փոփոխությունները 2020-2023թթ. պատերազմից հետո՝ թաթերենի դպրոցական դասագրքերի օրինակով»

5. Workshop on "Endangered Languages in Azerbaijan: The Beginning of a New Phase in State Language Policy (Since 2021)"
Workshop on "Endangered Languages in Azerbaijan: The Beginning of a New Phase in State Language Policy (Since 2021)"
Vardan Voskanian
YSU Faculty of Oriental Studies, Chair of Iranian Studies, auditorium 321
Friday, june 20, 2025
A workshop titled "Endangered Languages in Azerbaijan: The Beginning of a New Phase in State Language Policy (Since 2021)" will be held on June 20 at 1:00 p.m. at the Chair of Iranian Studies, Yerevan State University.
The following presentations will be delivered:
• Vardan Voskanyan – "The Issue of the Talysh Language in Azerbaijan’s Socio-Political Discourse"
• Tereza Amryan – "School Textbooks in Kurdish in Azerbaijan: A Content Analysis"
• Artyom Tonoyan – "Shifts in Azerbaijan’s State Language Policy After the 2020–2023 War: The Case of Tat Language School Textbooks"
• Hakob Avchyan – "New School Textbooks in Talysh: A Content Analysis"
A Q&A session and open discussion will follow the presentations.
The workshop is organized within the framework of grant 24SSAH-6B028, provided by the Higher Education and Science Committee of the Armenian Ministry of Education, Science, Culture, and Sports.