5. ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի շրջանավարտների դիպլոմների հանձնման հանդիսավոր արարողություն
ԵՊՀ մեծ դահլիճում ս.թ. հուլիսի 3-ին տեղի ունեցավ ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի 2023-2024 ուստարվա բակալավրիատի և մագիստրատուրայի շրջանավարտների դիպլոմների հանձնման արարողությունը։ Միջոցառման մեկնարկն ազդարարվեց ԵՊՀ օրհներգով։
Շնորհավորելով և հաջողություն մաղթելով Պատմության ֆակուլտետի շրջանավարտներին՝ ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը նշեց. «ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի շրջանավարտները մշտապես էական դեր են ունեցել Հայաստանի, ինքնության և մշակույթի պահպանման խնդիրների լուծման գործում, պետական համակարգում և կրթական ասպարեզներում։ Վստահ եմ, որ դուք կշարունակեք այն լավ ավանդույթները, որոնք ունի Երևանի պետական համալսարանի ամենահին ֆակուլտետը»։
ԵՊՀ ռեկտորը հավելեց, որ թեև համալսարանի տված մեթոդաբանությունն ու գիտելիքները հիմնարար են, սակայն շարունակական ինքնակրթությունն ու  գիտելիքների բարելավումը պարտադիր են։
ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի դեկան Մխիթար Գաբրիելյանը, բարի երթ մաղթելով շրջանավարտներին, ընդգծեց. «Լինել համալսարանական նշանակում է առաջին հերթին կրել մեզ ավանդված գաղափարը, պատմությունը և հեղինակությունը։ Երևանի պետական համալսարանը տասնամյակներ շարունակ՝ Հայաստանի առաջին հանրապետության ծագումի դժնդակ տարիներին և հետագայում, եղել է արժեքներ ձևավորող կառույց։ Ցանկանում եմ, որ յուրաքանչյուրդ Երևանի պետական համալսարանի դիպլոմը ստանա այս համոզմամբ և պատասխանատվությամբ»։
Համալսարանական տարիների և մասնագիտական ձեռքբերումների մասին խոսեց Պատմության ֆակուլտետի շրջանավարտ Արաքսի Թորոսյանը։ «Համալսարանական տարիներն իմ կյանքում թե՛ կրթության, թե՛ ուսանողական կյանքի, թե՛ ընկերների և թե՛ աշխատանքի տեսանկյունից եղել են ամենահագեցած ու բովանդակալից ժամանակահատվածը: Հեռակա ուսուցման ուսանող լինելով՝ ուսման տարիներին կարողացել եմ աշխատել և համատեղել որակյալ կրթությունը՝ այդպիսով կոտրելով այն կարծրատիպը, որ հեռակա կրթությունը չի կարող տալ հիմնարար գիտելիքներ: Պատմության ֆակուլտետն այն հիմնաքարային կառույցն է, որը տվել է համալսարանականի մտածելակերպ, կրթություն և մասնագիտական հողի վրա ամուր կանգնելու հնարավորություններ: Պատմության ֆակուլտետն է, որ կերտել է իմ ներկայի Ես-ը»,- նշեց ԵՊՀ շրջանավարտը:

On July 3, 2024, the Diploma Awarding Ceremony for the graduates of the YSU History Faculty from the 2023-2024 academic year took place in the YSU Great Hall. The event started with the YSU anthem.
YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan extended his congratulations and best wishes to the graduates: "Congratulating and wishing success to the graduates of the History Faculty, YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan noted: "Graduates of the YSU History Faculty have always had a significant role in solving the problems of preserving Armenia's identity and culture, in the state system and the educational fields. I am sure that you will continue to uphold the good traditions of the oldest faculty of Yerevan State University."
The YSU rector added that although the methodology and knowledge provided by the university are fundamental, continuous self-education and improvement of knowledge are mandatory.
Mkhitar Gabrielyan, Dean of the YSU History Faculty, wished good luck to the graduates, emphasizing: "Being a university student means, above all, upholding the values, history, and reputation entrusted to us. Yerevan State University has been a cornerstone of value formation for decades, from the challenging early years of the First Republic of Armenia to the present day. I want each of you to receive the diploma of Yerevan State University with this conviction and responsibility."
Araksi Torosyan, a graduate of the History Faculty, spoke about her university years and professional achievements: "The university years have been the most fulfilling and meaningful period of my life in terms of education, student life, friendships, and professional growth. As a part-time student, I was able to work and combine quality education during my studies, thus breaking the stereotype that part-time education cannot provide fundamental knowledge. The History Faculty has been the cornerstone, providing not only a way of thinking but also the education and opportunities necessary to establish a strong professional foundation. It is the History Faculty that has shaped who I am today."
The Faculty of History bid farewell to 199 graduates, who leave with a solid foundation of professional knowledge.