5. Նոր ուսումնական տարին՝ ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետում
Ս.թ. սեպտեմբերի 2-ին ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետում տրվեց նոր ուսումնական տարվա մեկնարկը։ Ֆակուլտետը հանդիսավորությամբ դիմավորեց բակալավրի «Պատմություն», «Կովկասագիտություն», «Հնագիտություն և ազգագրություն», «Մշակութաբանություն», «Արվեստաբանություն» և մագիստրոսական կրթական ծրագրերի առաջին կուրսի ուսանողներին։
Առաջինկուրսեցիներին ողջույնի խոսք հղեց ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի դեկան Մխիթար Գաբրիելյանը. «Երևանի պետական համալսարանի ուսանող լինելը պատիվ է և պատասխանատվություն։ Դուք անցել եք ձեր կյանքի կարևոր փուլերից մեկը, և այդ ճանապարհին ամենամեծ հաջողությունն այն է, որ այսօր ԵՊՀ-ի հիմնադիր ֆակուլտետում եք։ Պատմության ֆակուլտետում գործող մասնագիտությունները մեծ և լուրջ ազդեցություն ունեն մեր պետության, հասարակության, պետական քաղաքականության և զարգացումների վրա»։
Պատմության ֆակուլտետի դեկանը վստահեցրեց, որ ֆակուլտետն անելու է առավելագույնը, որպեսզի ձևավորի այնպիսի միջավայր, որտեղ ուսանողները կսիրեն ընտրած մասնագիտությունը և կարձանագրեն հաջողություններ։
«Կովկասագիտություն» բակալավրի կրթական ծրագրի առաջին կուրսի ուսանողներ Մելիք Հարությունյանը և Միլենա Մարգարյանը նշեցին, որ հետաքրքրված են տարածաշրջանի քաղաքական զարգացումներով և ցանկանում են Պատմության ֆակուլտետում ձեռք բերած գիտելիքները ծառայեցնել ի նպաստ հայրենիքի զարգացմանը։
«Հնագիտություն և ազգաբանություն» մագիստրոսական կրթական ծրագրի առաջին կուրսի ուսանող Ստելլա Սարոյանն ասաց. «Մտադրություն ունեմ զարգացնելու մասնագիտական հմտություններս ազգագրության ոլորտում։ Շարունակելով կրթությունս Հնագիտության և ազգագրության ամբիոնում՝ ցանկանում եմ խորացնել հետազոտական հմտություններս և նպաստել ազգային ինքնության պահպանմանը»։
Հավելենք, որ ուսանողներին ներկայացվեցին մասնագիտություններին առնչվող մանրամասներ, ուսումնական գործընթացի հիմնական սկզբունքները և թվային գործիքների կիրառման կարգն ու անհրաժեշտությունը։
Առաջինկուրսեցիների համար հաճելի անակնկալ դարձան ԵՊՀ տարբերանշանով նվերները։
Միջոցառմանը մասնակցեցին նաև Պատմության ֆակուլտետի գրասենյակի աշխատակիցները, ամբիոնների վարիչները, կրթական ծրագրերի ղեկավարները և պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչներ։

5. The new academic year at YSU History Faculty
On September 2, 2024, the History Faculty at YSU celebrated the start of the new academic year with a special ceremony. The faculty warmly welcomed the first-year students of the "History", "Caucasian Studies", "Archaeology and Ethnography", "Cultural Studies", and "Art Studies" bachelor’s and master’s programs.
Mkhitar Gabrielyan, Dean of the YSU History Faculty, welcomed the freshmen with these words: "It’s both an honor and a responsibility to be a YSU student. You are embarking on one of the most significant journeys of your lives, and it is especially noteworthy that you are joining the founding faculty of YSU. The programs offered by the History Faculty have a profound impact on our country, society, state politics, and future developments."
The dean of the History Faculty assured that the faculty will create an environment where students not only develop a passion for their chosen field but also achieve great success.
First-year students of the "Caucasian Studies" bachelor’s program, Melik Harutyunyan and Milena Margaryan, expressed their interest in the region's political developments and their eagerness to apply their knowledge for the benefit of the country.
First-year student of the "Archaeology and Ethnography" master’s program Stella Saroyan said: "I intend to enhance my professional expertise in ethnography. By continuing my education at the Archaeology and Ethnography Chair, I aim to expand my research skills and contribute to the preservation of national identity."
Students were given detailed information about their professions, the main principles of the educational process, and the importance of using digital tools.
Additionally, the freshmen were pleasantly surprised to receive gifts with the YSU emblem.
Employees of the History Faculty’s office, chair heads, program coordinators, and faculty members also attended the event.