5. ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետը հյուրընկալեց Ալ. Շիրվանզադեի անվան դպրոցի աշակերտներին
ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետը բուհ-դպրոց համագործակցության շրջանակում հյուրընկալեց Ալ. Շիրվանզադեի անվան թիվ 21 դպրոցի աշակերտներին, որոնք «Հայոց պատմություն» առարկայից իրականացնում են հետազոտական աշխատանք։
Շրջայցի ընթացքում աշակերտները հանդիպեցին Պատմության ֆակուլտետի դեկան, պ.գ.թ., դոցենտ Մխիթար Գաբրիելյանին: Նա ներկայացրեց ֆակուլտետի կրթական ծրագրերը, ուսումնառության հնարավորությունները և պատմագիտության ուսումնասիրության արդի մոտեցումները։
Աշակերտներն այցելեցին ԵՊՀ հնագիտական հետազոտությունների լաբորատորիա, որտեղ ծանոթացան հնագիտական պեղումների արդյունքներին, ուսումնասիրեցին տարբեր հնագիտական նյութեր և տեղեկացան այդ ոլորտում կատարվող հետազոտությունների մասին։
Թագավորական տներին նվիրված դասախոսությունը վարեց ԵՊՀ հայոց պատմության ամբիոնի վարիչ, պ.գ.դ., պրոֆեսոր Էդիկ Մինասյանը։ Քանի որ աշակերտները կատարում են հետազոտական աշխատանք հենց այս թեմայով, դասախոսությունը կարևոր ուղեցույց դարձավ նրանց ուսումնասիրությունների համար։
Աշակերտները շրջեցին ֆակուլտետում՝ ծանոթանալով համալսարանական միջավայրին։
Պատմության ֆակուլտետը շարունակելու է համագործակցել դպրոցների հետ՝ աջակցելով աշակերտների պատմագիտական հետաքրքրությունների ձևավորմանը և հետազոտական աշխատանքների խթանմանը։

As part of the university-school collaboration, YSU Faculty of History hosted students from Alexander Shirvanzade High School No. 21, who are conducting research on the subject of Armenian history.
During the tour, the students met with the Dean of the Faculty of History, PhD, Associate Professor Mkhitar Gabrielyan. He introduced them to the faculty's academic programs, educational opportunities, and modern approaches to the study of history.
The students also visited Laboratory of Archeological Research at YSU, where they learned about the results of archaeological excavations, studied various archaeological materials, and gained insight into ongoing research in the field.
A lecture on royal palaces was delivered by the Head of the Chair of Armenian History, PhD, Professor Edik Minasyan. Since the students are conducting research on this topic, the lecture served as a valuable guide for their studies.
The students toured the faculty, exploring the university environment.
The Faculty of History will continue its collaboration with schools, supporting the development of students' interest in history and encouraging research projects.