5. Հայաստանի հուշարձանների պահպանումն ու ուսումնասիրությունը. քննարկում ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետում
ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետում «Գիրք նվիրելու օրվան» նվիրված միջոցառումների շրջանակում ս.թ. փետրվարի 19-ին տեղի ունեցավ հանդիպում «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի գիտական քարտուղար, պ.գ.դ., պրոֆեսոր Աշոտ Փիլիպոսյանի հետ։
Հանդիպման ընթացքում բանախոսը ներկայացրեց ՊՈԱԿ-ի գործունեությունը՝ նվիրված Հայաստանի պատմամշակութային ժառանգության ուսումնասիրմանը, պահպանությանն ու հանրահռչակմանը։ Ա. Փիլիպոսյանը խոսեց հուշարձանների պահպանման գործընթացի մասին, անդրադարձավ կազմակերպության գիտական ծրագրերին, ինչպես նաև ներկայացրեց ՊՈԱԿ-ի հրատարակած գիտական և գիտահանրամատչելի աշխատությունները։
Բանախոսն առանձնացրեց հատկապես կարևոր հրատարակությունները, որոնք մեծապես նպաստում են հայկական մշակութային ժառանգության ուսումնասիրմանն ու միջազգային հանրությանն այն ներկայացնելուն։
Միջոցառումն ընթացավ քննարկմամբ, որի ընթացքում ներկաները հնարավորություն ունեցան ուղղելու հնագիտության, հուշարձանների պահպանության և հայկական մշակութային ժառանգության արդի խնդիրների վերաբերյալ իրենց հուզող հարցերը։ Հանդիպումը մասնակիցների համար ոչ միայն նոր գիտելիքների, այլև ոլորտի մասնագետների հետ անմիջական հաղորդակցման կարևոր հարթակ էր:
Հանդիպման ավարտին ձեռք բերվեց համաձայնություն գիտական համագործակցության նախագծերի շրջանակում ՊՈԱԿ-ի առաջատար մասնագետներին ավարտական աշխատանքների համաղեկավարման գործում ներգրավելու ուղղությամբ։

On February 19, 2025, as part of the events dedicated to Book Giving Day, a meeting was held at YSU Faculty of History with Doctor of Historical Sciences, Professor Ashot Piliposyan, the Scientific Secretary of the "Service for the Protection of Historical Environment and Cultural Museum-Reservations" SNCO.
During the meeting, the speaker presented the activities of the organization, which focuses on the study, preservation, and popularization of Armenia's historical and cultural heritage. Dr. Piliposyan discussed the monument preservation process and the organization's scientific programs, and introduced the scientific and popular science publications issued by the organization.
The speaker highlighted particularly significant publications that have greatly contributed to the study of Armenian cultural heritage and its promotion to the international community.
The event continued with a discussion, where participants had the opportunity to ask questions about archaeology, monument preservation, and the current issues of Armenian cultural heritage. The meeting served not only as an opportunity to gain new knowledge but also as an important platform for direct communication with experts in the field.
At the end of the meeting, an agreement was reached to involve leading specialists from the organization in the co-supervision of final theses as part of scientific collaboration projects.