5. ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետում տեղի ունեցավ պատմության օլիմպիադայի հանրապետական փուլը
ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետն ութերորդ տարին անընդմեջ հյուրընկալեց «Պատմություն» ուսումնական առարկայի օլիմպիադայի հանրապետական փուլի աշակերտներին: Օլիմպիադայի հանրապետական փուլի՝ ֆակուլտետում անցկացումը լավ հնարավորություն է աշակերտների համար՝ համալսարանական առօրյային և բուհին ծանոթանալու տեսանկյունից:
Ընթացիկ ուստարվա մարտի 4-ին հանրակրթական ուսումնական հաստատությունների «Պատմություն» առարկայի օլիմպիադայի հանրապետական փուլին մասնակցեցին դպրոցական և մարզային փուլերը հաղթահարած 116 աշակերտներ ՀՀ բոլոր մարզերի 30 բնակավայրերից և Երևանից։ Հումանիտար ոլորտի օլիմպիադաներից մեկի մասնակիցներին ողջունեցին ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի դեկան, պ.գ.թ., դոցենտ Մխիթար Գաբրիելյանը և Հայոց պատմություն ամբիոնի վարիչ, պ.գ.դ., պրոֆեսոր Էդիկ Մինասյանը:
Օլիմպիադայի հանրապետական փուլի հանձնաժողովի անդամների մեծ մասը ֆակուլտետի պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչներ են: ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի հայոց պատմության ամբիոնի դոցենտ, պ.գ.թ., օլիմպիադայի հանրապետական փուլի հանձնաժողովի նախագահ Միքայել Մալխասյանը կարևորեց ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի դերակատարությունը օլիմպիադայի կազմակերպման հարցում:
«Օլիմպիադան ֆակուլտետում կազմակերպելով՝ երկու հիմնական նպատակ ենք հետապնդում։ Առաջինը՝ մասնագիտության նկատմամբ հետաքրքրության մեծացումն է, և երկրորդը՝ որպես նախորդի տրամաբանական շարունակություն՝ պատմության վերաբերյալ գիտելիքների խորացումն ու կիրառելիությունը»։
Մ. Մալխասյանն ընդգծեց նաև, որ հանձնաժողովը կարևորում է աշակերտների ոչ թե մեխանիկական՝ անգիր արած, այլ գիտելիքահեն պատասխանները. «Ուստի թեստերը կազմել ենք այնպես, որ աշակերտները տրամաբանելով և կուտակած գիտելիքներով կարողանան հասնել ճիշտ պատասխաններին, որոնք թեև բառացի չեն գրված դասագրքերում, բայց համահունչ են հանրակրթական ծրագրերին և աշակերտների գիտելիքների մակարդակին»:
2024-2025 ուստարում «Պատմություն» ուսումնական առարկայի օլիմպիադայի դպրոցական փուլի մրցույթին մասնակցել են աննախադեպ քանակությամբ (թվով 5308) աշակերտ-աշակերտուհիներ: Օլիմպիադան առաջատար է աշխարհագրության առումով՝ բնակավայրերի և ներկայացված դպրոցների քանակով։ Սա առարկայի նկատմամբ աճող հետաքրքրության վկայությունն է: Բացի այդ՝ այս տարի առաջին անգամ հանձնաժողովի անդամները մասնակցել են նաև դպրոցական փուլի թեստերի կազմմանը։ Վերջիններս մշտապես կատարելագործում են առաջադրանքները՝ դրանք դարձնելով առավել հետաքրքրաշարժ։
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը «Պատմություն» առարկայի օլիմպիադայի հանրապետական փուլի մասնակից 24 աշակերտների կպարգևատրի դիպլոմներով և կրթաթոշակներով, 25 աշակերտների՝ գովասանագրերով:

5. Republican Stage of History Olympiad took place at YSU Faculty of History
For the eighth consecutive year, YSU Faculty of History hosted the students participating in the Republican Stage of the History Olympiad. Holding the republican stage of the olympiad at the faculty is a great opportunity for students to get acquainted with university life and the institution itself.
On March 4 of this academic year, 116 students from 30 settlements across all regions of Armenia and Yerevan, who had passed the school and regional stages, participated in the Republican Stage of the History Olympiad for schoolchildren. The participants were welcomed by the Dean of the Faculty of History, Candidate of Historical Sciences, Associate Professor Mkhitar Gabrielian, and the Head of the Chair of Armenian History, Doctor of Historical Sciences, Professor Edik Minasyan.
Most of the members of the olympiad’s republican stage commission are representatives of the faculty's academic staff. The commission is headed by PhD, Associate Professor Mikayel Malkhasyan from the Chair of Armenian History at Yerevan State University.
During his speech, he reflected on the role of the faculty in organizing the Olympiad, stating: "By organizing the olympiad at the faculty, we pursue two main objectives. The first is to increase students' interest in the subject, and the second, as a logical continuation, is to deepen and apply their knowledge of history."
M. Malkhasyan also highlighted that the commission values students’ responses that are not merely mechanical, memorized answers, but rather knowledge-based responses. "Therefore, we have designed the tests in such a way that students can reach correct answers through logical thinking and the knowledge they have accumulated, which, although not verbatim in the textbooks, are consistent with the general education curriculum and students’ level of knowledge."
In the 2024-2025 academic year, a record number of students (5308) participated in the school stage of the History Olympiad. The olympiad is a leader in terms of the number of settlements and represented schools. This reflects the growing interest in the subject. Additionally, this year, for the first time, the commission members participated in preparing the tests for the school stage. They continually improve the tasks, making them more engaging.
The Ministry of Education, Science, Culture, and Sports of Armenia will award diplomas and scholarships to 24 students who participated in the republican stage of the olympiad, and 25 students will receive certificates of appreciation.