5. Հայ հնագետ և ազգագրագետ կին հետազոտողները․ միջոցառում Պատմության ֆակուլտետում՝ նվիրված կանանց միջազգային տոնին
Հայ հնագետ և ազգագրագետ կին հետազոտողները․ միջոցառում Պատմության ֆակուլտետում՝ նվիրված կանանց միջազգային տոնին
Մարտ 10, 2025
ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետում ս․թ․ մարտի 10-ին կայացավ միջոցառում, որը նվիրված էր կանանց միջազգային օրվան։ Այն կազմակերպել էին «Հնագիտություն և ազգագրություն» կրթական ծրագրի ուսանողները՝ ցանկանալով անդրադառնալ հնագիտության և ազգագրության ոլորտում մեծ ավանդ ունեցող կին հետազոտողների կյանքին ու գործունեությանը։
ԵՊՀ հնագիտության և ազգագրության ամբիոնի դասախոս Ռուզաննա Ծատուրյանը խոսեց միջոցառման կարևորության և ուսանողների ներգրավվածության մասին։ Նա ընդգծեց, որ նման միջոցառումները կարևոր են գիտական ոլորտում կանանց դերի ճանաչման տեսանկյունից։ Ռ․ Ծատուրյանը նշեց, որ ներկայացված մի քանի հետազոտողների մասին տեղեկություններ նախկինում բացակայում էին, և դրանք հավաքվել են ուսանողների անցկացրած հարցազրույցների միջոցով։
«Հնագիտություն և ազգագրություն» կրթական ծրագրի ուսանողները կազմակերպել էին պոստերների ցուցադրություն, որտեղ ներկայացվեցին հայ կին հնագետների և ազգագրողների կենսագրությունները ու կատարած ուսումնասիրությունները։ Դրանք ընդգծում էին յուրաքանչյուր հետազոտողի ավանդը և ազդեցությունը գիտության մեջ։
Միջոցառման ընթացքում անցկացվեց նաև խաղ, որը նվիրված էր պատմության մեջ հայտնի կանանց դերին։ Խաղը մասնակիցներին հնարավորություն տվեց ստուգելու իրենց գիտելիքները պատմությունից՝ պատմական կին գործիչների մասին, ովքեր մեծ ազդեցություն ունեցան տարբեր ոլորտներում։ Խաղի հաղթողը որպես պարգև ստացավ գիրք։
Միջոցառմանը ներկա էին Պատմության ֆակուլտետի պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչներ և ուսանողներ։

5. Armenian archaeologists and ethnographers: Event dedicated to International Women's Day held at Faculty of History
Armenian archaeologists and ethnographers: Event dedicated to International Women's Day held at Faculty of History
March 10, 2025
On March 10, 2025, an event was held at YSU Faculty of History to commemorate International Women's Day. The event was organized by the students of the "Archaeology and Ethnography" educational program, with the aim of raising awareness about the lives and work of female researchers who have made significant contributions to the fields of archaeology and ethnography.
Ruzanna Tsaturyan, a lecturer at the Chair of Archaeology and Ethnography at YSU, spoke about the importance of the event and the students' involvement. She emphasized that such events are crucial for recognizing the role of women in the scientific field. R. Tsaturyan noted that some of the information presented about the researchers had previously been unavailable, and it was gathered through interviews conducted by students.
The students of the "Archaeology and Ethnography" program also organized a poster exhibition, where the biographies and studies of Armenian female archaeologists and ethnographers were presented. These posters highlighted the contributions and impact of each researcher in science.
During the event, a quiz was also held, focusing on the role of notable women throughout history. The game allowed participants to test their knowledge about historical female figures who had a significant impact on various fields. The winner of the quiz was awarded a book as a prize.