5. Գևորգ Էմինի անվան թիվ 182 ավագ դպրոցի աշակերտների այցը Պատմության ֆակուլտետ
ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետում բուհ-դպրոց համագործակցության շրջանակում հյուրընկալվեցին Գևորգ Էմինի անվան թիվ 182 ավագ դպրոցի աշակերտները։ Վերջիններս «Հայոց պատմություն» առարկայից կատարում են հետազոտական աշխատանք՝ «ՀՅԴ դերը ազգային ազատագրական պայքարում» թեմայով։
Թեմային նվիրված դասախոսությամբ հանդես եկավ ԵՊՀ հայոց պատմության ամբիոնի դոցենտ, պ.գ.թ. Հովիկ Գրիգորյանը։ Դասախոսությունն աշակերտների համար գիտամեթոդական կարևոր ուղեցույց էր, որը նպաստեց թեմայի համակարգված, հիմնավորված և աղբյուրագիտական տեսանկյունից ճշգրիտ ուսումնասիրությանը։ ԵՊՀ դոցենտը մատնանշեց նաև թեմային առնչվող մասնագիտական գրականություն՝ ուղղորդելով աշակերտների ուսումնասիրությունների հետագա ընթացքը։
Դասախոսությունն ավարտվեց ակտիվ քննարկումով և հարցուպատասխանով, որի ընթացքում աշակերտները ներկայացրին իրենց դիտարկումները՝ ստանալով թեմային առնչվող մասնագիտական պարզաբանումներ։
Այցի շրջանակում աշակերտները շրջեցին ֆակուլտետում՝ ծանոթանալով համալսարանական միջավայրին, կրթական գործընթացին և ուսումնական հնարավորություններին։
Պատմության ֆակուլտետը շարունակում է բուհ-դպրոց համագործակցությունը՝ աջակցելով աշակերտների պատմագիտական հետաքրքրությունների ձևավորմանը, հետազոտական մտածողության զարգացմանը և գիտական աշխատանքի մշակույթի խթանմանը։

5. Students from Gevorg Emin High School No. 182 visit Faculty of History
As part of the university–school collaboration, the YSU Faculty of History hosted students from Gevorg Emin High School No. 182. The students are conducting a research project in the subject of Armenian History on the topic "Role of ARF in National Liberation Struggle".
The thematic lecture was delivered by Associate Professor Hovik Grigoryan, PhD, from the YSU Chair of Armenian History. The lecture served as a scientifically and methodologically important guide for the students, facilitating a structured, well-founded, and source-based study of the topic. The associate professor also provided references to relevant scholarly literature, guiding the students in the further development of their research.
The lecture concluded with an active discussion and a question-and-answer session, during which the students shared their observations and received professional clarifications on the topic.
During their visit, the students toured the faculty, becoming acquainted with the university environment, the educational process, and academic opportunities.
The Faculty of History continues its university–school collaboration by supporting students' interest in historical studies, fostering research-oriented thinking, and promoting a culture of scholarly work.