5. Պրոֆեսոր Ալեքսեյ Մուրավյովի դասախոսությունը Պատմության ֆակուլտետում
ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետում Մ. Վ. Լոմոնոսովի անվան Մոսկվայի պետական համալսարանի Ասիայի և Աֆրիկայի երկրների ինստիտուտի Կենտրոնական Ասիայի և Կովկասի երկրների ամբիոնի վարիչ, պ.գ.դ. Ալեքսեյ Մուրավյովը ներկայացրեց դասախոսություն՝ «Հավատի խորհրդանիշը և ազգային ինքնությունը քրիստոնյա Արևելքում» թեմայով։
Դասախոսության շրջանակում քննարկվեցին քրիստոնյա հասարակություններում հավատքի խորհրդանիշների ընկալման փոփոխությունները։ Պատմական և մշակութային նյութերը փաստում են, որ Նիկեական հավատո հանգանակի ձևավորման շրջանում ընդունված կրոնական խորհրդանիշները ազդեցություն են ունեցել եկեղեցական, մշակութային և սոցիալական դաշտերում։
Բանախոսը ներկայացրեց նաև հայ դավանաբանական ավանդության դիտարկումը, որտեղ վերլուծվում է հավատքի խորհրդանիշների ընդունման և փոփոխության գործընթացը միջնադարյան և նոր ժամանակներում, ինչպես նաև դրանց կապը ազգային ինքնության ձևավորման հետ։
Թեմայի ուսումնասիրությունն ընդգրկում էր նաև խորհրդանիշների տեղայնացման և տարածման պատմական փաստեր, որոնք ներկայացնում են տվյալ խնդրի ուսումնասիրման մասնագիտական հիմքը և լուսաբանում հավատքի խորհրդանիշների դերը մշակութային ինքնագիտակցության ձևավորման գործընթացում։
Դասախոսությունն ընդգծեց հավատքի խորհրդանիշների և ազգային ինքնության փոխկապակցվածությունը քրիստոնյա Արևելքում։ Ներկայացված փաստերը ցույց են տալիս թեմայի պատմական և մշակութային հենքը և կարող են հիմք ծառայել հետագա ակադեմիական ուսումնասիրությունների համար։
Միջոցառմանը ներկա էին ԵՊՀ պատմության, տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետների պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչներ և ուսանողներ։
Հավելենք նաև, որ հանդիպման շրջանակում ձեռք բերվեց համաձայնություն առ այն, որ Պատմության ֆակուլտետի դասախոսները Մ. Վ. Լոմոնոսովի անվան Մոսկվայի պետական համալսարանի նորաբաց «Հայագիտություն» բակալավրիատական կրթական ծրագրով կդասավանդեն հայոց պատմության և ազգագրության հիմնախնդիրներին վերաբերող դասընթացներ։

5. Professor Alexey Muravyov delivers lecture at Faculty of History
At the Faculty of History of Yerevan State University, Alexey Muravyov, Doctor of Historical Sciences and Head of the Department of Caucasian and Central Asian Studies at the Institute of Asian and African Studies, Lomonosov Moscow State University, delivered a lecture titled "Symbol of Faith and National Identity in Christian East".
The lecture explored the evolving perception of symbols of faith within Christian societies. Historical and cultural evidence demonstrates that religious symbols established during the formation of the Nicene Creed significantly influenced ecclesiastical, cultural, and social spheres.
Muravyov also presented an analysis of Armenian confessional traditions, examining the processes of adoption and transformation of religious symbols during the medieval and modern periods, as well as their connection to the development of national identity.
The study further addressed historical instances of the localization and dissemination of these symbols, providing a scholarly foundation for investigating the topic and illuminating the role of faith symbols in shaping cultural self-awareness.
The lecture emphasized the interrelation between symbols of faith and national identity in the Christian East. The evidence presented highlighted the historical and cultural basis of the subject and offers a foundation for further academic research.
The event was attended by faculty members and students from the YSU Faculties of History, Economics and Management.
During the meeting, an agreement was reached for the History Faculty lecturers to teach courses on Armenian history and ethnography within the newly launched "Armenian Studies" bachelor's program at Lomonosov Moscow State University.