Երևանի պետական համալսարանի մեծ դահլիճում տեղի ունեցավ Պատմության ֆակուլտետի շրջանավարտների դիպլոմների հանձնման հանդիսավոր արարողությունը։ Բակալավրիատի և մագիստրատուրայի կրթական ծրագրերն ավարտած 158 շրջանավարտներ ստացան իրենց ավարտական դիպլոմները՝ պատրաստ լինելով համալսարանական ուսումնառության տարիներին ձեռք բերած հիմնարար գիտելիքներով, մասնագիտական հմտություններով և արժեքներով իրենց ներդրումն ունենալու գիտության, կրթության և հասարակական կյանքի տարբեր ոլորտներում։
Միջոցառումը համախմբել էր Պատմության ֆակուլտետի պրոֆեսորադասախոսական կազմին, շրջանավարտներին և նրանց հարազատներին՝ ազդարարելով հերթական սերնդի մուտքը մասնագիտական ասպարեզ։
Պատմության ֆակուլտետի դեկան Մխիթար Գաբրիելյանն իր շնորհավորական ուղերձում ընդգծեց ստացած կրթության հանրային արժեքն ու մայր բուհի շրջանավարտի բարձր առաքելությունը ժամանակակից հասարակության մեջ։ Նա հորդորեց շրջանավարտներին հավատարիմ մնալ համալսարանական արժեքներին, շարունակել գիտելիքի ու մասնագիտական կատարելագործման ճանապարհը և պատվով կրել իրենց ընտրած մասնագիտության պատասխանատվությունը։
Դիպլոմների շնորհման արարողությունը դարձավ նաև շնորհակալության և հրաժեշտի խորհրդանշական պահ համալսարանական տարիներին, որոնք շրջանավարտների համար լի էին գիտելիքով, փորձառությամբ, նոր ձեռքբերումներով և անմոռանալի հիշողություններով։
Պատմության ֆակուլտետում վստահ են, որ մայր բուհում ձեռք բերված հիմնարար գիտելիքներն ու արժեքները լավագույնս կծառայեն ի նպաստ Հայաստանի Հանրապետության և հասարակության զարգացման՝ հիշեցնելով, որ համալսարանի դռները միշտ բաց են իր սաների առջև։

5. YSU holds diploma award ceremony for Faculty of History graduates
A formal diploma award ceremony for graduates of the YSU Faculty of History was held in the Main Hall of Yerevan State University. A total of 158 graduates of bachelor's and master's degree programs received their diplomas, ready to contribute to various fields of science, education and public life by applying the fundamental knowledge, professional skills and values they acquired during their years at the university.
The event brought together the Faculty of History's academic staff, graduates and their families, marking the entry of another generation into professional life.
In his congratulatory address, Faculty Dean Mkhitar Gabrielyan emphasised the public value of the education the graduates had received and the important mission of YSU alumni in contemporary society. He urged them to remain committed to the university's values, continue pursuing knowledge and professional development, and honour the responsibilities of their chosen profession.
The diploma award ceremony also became a symbolic moment of gratitude and farewell to the university years, which had been filled with knowledge, experience, new achievements and unforgettable memories for the graduates.
The Faculty of History expressed confidence that the fundamental knowledge and values acquired at their alma mater would best serve the development of the Republic of Armenia and society, while reminding graduates that the university's doors would always remain open to them.