022802.02.7 - Կովկասագիտություն
«Վրացագիտություն» մասնագիտության շրջանակներում ընդունելությունն անցկացվում է բանավոր քննությամբ (ԵՊՀ առկա և հեռակա ուսուցմամբ մագիստրատուրայի ընդունելության կանոնակարգեր (վերահաստատվում են ամեն տարի):
· պատրաստել հիմնարար գիտելիքներ, տեսական բարձր պատրաստվածություն ունեցող և գիտահետազոտական աշխատանք կատարելու ունակ, ինչպես նաև վարչաքաղաքական և դիվանագիտական գործունեության կողմնորոշված մասնագետներ։
· վրացա­գետների միջոցով ապահովել վրացական մշակույթի, լեզվի, կրոնի տարածաշրջանային զարգացումներին վրացիների բերած ավանդի ներկայացումը գիտական, կրթական ու այլ միջավայրերում։
1. ընդհանուր գծերով լուսաբանել ու պարզաբանել վրացագիտական տարբեր գիտաճյուղերի հիմնախնդիրները, տարածաշրջանային հետազոտության առանձնահատկությունները, Վրաստանի էթնիկական պատմության ու պատմամշակութային ժառանգության ուսումնասիրության վիճակը,
2. թվարկել, դասակարգել և բնութագրել տարածաշրջանում վրացական մշակութային ներկայության փաստերն ու իրողությունները, տարածաշրջանային զարգացումներին վրացական էթ­նիկ տարրի ու վրացական մշակույթի բերած ավանդը,
3. ուրվագծել Վրաստանի ընդհանուր պատմական գործընթացները, առանձին էթնոսների ու մշակույթների փոխազդեցության ու փոխլրացման երևույթները, նյութական և հոգևոր մշակույթի դրսևորումները, քաղաքական առնչություններն ու գործընթացները, էթնիկական և մշակութային ինքնության գիտակցման ու արտահայտման համակարգերը,
4. նկարագրել, դասակարգել, բնութագրել Վրաստանում ծավալված պատմական գործընթացներն և երևույթները՝ ներառելով պատմական երևույթների դրսևորման զանազան ձևերն ու եղանակները, քաղաքական գործընթացների առանձնահատկությունները և պատմական իրադարձություններում հատուկ դերակատարում ունեցող հասարակական խավերի և անհատների գործունեության հիմնական դրվագները:
1. ընթերցել, մշակել և մեկնաբանել պատմական սկզբնաղբյուրները և վրացերենով շարադրված բնագրերը,
2. պատրաստել և ներկայացնել վրացագիտական թեմաներով հետազոտական աշխատանքներ, զեկուցումներ, մագիստրոսական թեզեր՝ պահպանելով մասնագիտական էթիկայի կանոնները և օգտագործելով ժամանակակից կրթական տեխնոլոգիաները,
3. արժեվորել և գնահատել արդի վրացագիտության մարտահրավերները, կիրառելու նոր մեթոդներ ու մոտեցումներ, վերլուծելու, ընդհանրացնելու փաստերն ու իրողությունները, կատարելու տեսական եզրակացություններ,
4. ծավալել ինքնուրույն մասնագիտական գործունեություն ինչպես պետական կառույցներում, այնպես էլ կրթության ու գիտության ասպարեզներում:
1. ձևակերպել և լուծել մասնագիտական խնդիրներ՝ կիրառելով ստացած գիտելիքները պրակտիկայում,
2. կիրառել համակարգչային հմտություններ, օգտվելու վրացերեն և այլ օտարալեզու տեղեկատվության ժամանակակից աղբյուրներից (համացանցային ռեսուրսներ, էլեկտրոնային գրադարաններ և այլն),
3. կառուցել տրամաբանված և հստակ բանավոր և գրավոր խոսք, վարելու կիրթ ու փաստարկված գիտական բանավեճ,
4. կազմել հստակ, լավ կառուցված վրացերեն պատմագիտական տեքստ, որտեղ կներկայացվի սեփական կարծիքները և կհիմնավորվի նպատակները:
Ելնելով կրթական ծրագրի ուսումնական պլանով նախատեսված դասընթացների (ուսումնական մոդուլների) աշխատածավալից, պարապմունքի ձևից, դասավանդման մեթոդներից և հաշվի առնելով դասընթացի կարևորության աստիճանը ուսանողի մասնագիտական գիտելիքների և կարողությունների ձևավորման մեջ՝ դասընթացներն ըստ գնահատման ձևի բաժանվում են 4 խմբի՝
ա) եզրափակիչ գնահատումով,
բ) առանց եզրափակիչ գնահատման,
գ) առանց ընթացիկ քննությունների գնահատման,
դ) ստուգարքային
Ըստ այդմ՝ տվյալ դասընթացի գնահատման բաղադրիչները և դրանց հատկացվող միավորներն ընտրում է դասավանդող դասախոսը, և հաստատում է ամբիոնը։ Գնահատումների և քննությունների անցկացման ձևերը նշվում են տվյալ կրթական ծրագրի մասնագրում՝ դասընթացի համառոտագրում։
Ծրագրի ավարտին ուսանողները պաշտպանության են ներկայացնում ավարտական աշխատանք։
Առաջարկվող ծրագրի շրջանավարտները կարող են հանդես գալ որպես վերլուծաբաններ ու փորձագետներ, գործունեություն ծավալել Կովկասի ինստիտուտում, ԵՊՀ հայագիտական, ինչպես նաև հումանիտար և հասարակագիտական հետազոտությունների ինստիտուտներում, ՀՀ ԳԱԱ պատմության, արևելագիտության ինստիտուտներում, Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտ. Մատենադարանում, Հայաստանի ազգային արխիվում, Հայաստանի այլ բուհերում ու հետազոտական ինստիտուտներում, ինչպես նաև բարձրագույն և միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատություններում: Նրանք կարող են աշխատել նաև պետական կառավարման տարբեր օղակներում (ՀՀ Ազգային ժողով, ՀՀ ԿԳՄՍ, Պաշտպանության նախարարություններում, Սփյուռքի հանձնակատարի գրասենյակում, ԱԱԾ վերլուծական ու թարգմանչական բաժիններում): Նախատեսվում է համագործակցությունը Վրաստանի և ՌԴ-ի, ինչպես նաև միջազգային գիտահետազոտական ու վերլուծական կառույցների հետ։
Կրթական ծրագրով սահմանված վերջնարդյունքների ձեռքբերումը դյուրացնելու նպատակով ուսանողներին կտրամադրվեն տպագիր և էլեկտրոնային նյութեր, ֆակուլտետի համապատասխան տեխնիկայով հագեցած լսարաններում կցուցադրվեն տեսաձայնային նյութեր ու ֆիլմեր:
ԵՊՀ-ում մշակված ուղղվածությամբ «Վրացագիտություն» մագիստրոսական ծրագիր ՀՀ-ում կամ օտարերկրյա բուհերում չի գործում, ուստի այլ բուհի ծրագրային ու առարկայական հենանիշեր չեն օգտագործվել:
Մագիստրոսական ծրագիրը մշակելիս որպես գլխավոր կողմնորոշիչ է ընդունվել ներկայումս ստեղծված այն անհանգստացնող իրադրությունը, որի պայմաններում օտար պետությունների և մշակույթների (ռուսական, վերջին տարիներին նաև արևմտյան) պարտադրած պատկերացումները և տեսակետները էականորեն խանգարում են կովկասյան երկրների հետ ՀՀ-ի բնականոն հարաբերությունների զարգացմանը: Ծրագիրը մշակելիս որպես հիմք ընդունվել և օգտագործվել են ՀՀ որակավորումների ազգային շրջանակի 7-րդ աստիճանի համար ներկայացված բնութագրիչները, ԵՊՀ որակի ապահովման կենտրոնի կողմից պատրաստված «ԵՊՀ Կրթական ծրագրերի մշակման ղեկավար ձեռնարկ»-ը, «Կրթական ծրագրի մասնագրի և դասընթացի նկարագրիչների լրացման ուղեցույց»-ը և այլ նյութեր:
Ընդհանրական կարողություններ
Դասընթացի կրթական վերջնարդյունքների, նպատակների և խնդիրների հստակ գիտակցման ու պարզաբանման կարողություն
Ուսանողների ակտիվության խրախուսման և մոտիվացնելու կարողություն
Ընդհանուր նպատակ սահմանելու և դրա իրականացման ուղղությամբ ջանքերը համատեղելու հմտություն
Ուսանողների հետ անհատական աշխատանք կատարելու կարողություն
Ոսանողներին վերլուծական հմտությունները զարգացնելու, փաստերն ու իրողությունները ընդհանրացնելու, երևույթները համակողմանիորեն գնահատելու, տեսական եզրակացություններ կատարելու կարողությունների ներդրման ձգտման առկայություն
Ինտերդիսցիպլինար և համալիր հետազոտությունների մեթոդաբանության իմացություն և իրականացման հմտություն
Դասավանդման, հետազոտությունների իրականացման ուսումնասիրության մեթոդների ճիշտ ընտրության և կիրառման հմտություն
Մագիստրանտներին, Վրացագիտության նոր մոտեցումներին ու մարտահրավերներին համապատասխան, հետազոտական աշխատանքի մղելու փորձառություն (կարելի է նաև մասնագիտական պահանջների մեջ ներառել)
Այլ երկրների գիտնականների հետ ընդհանուր հետազոտական նախագծեր մշակելու և իրականացնելու ներուժի առկայություն
Մագիստրանտներին որպես գործընկեր դիտարկելու և ազատ ստեղծագործական մթնոլորտ ստեղծելու հմտություն
ՏՀՏ կիրառություն բազային համակարգչային (MS Office փաթեթի ազատ տիրապետում՝ Word, Excel, Power-Point) հմտություններ,
Վրաստանի պատմության հիմնախնդիրների, տարածաշրջանային գործընթացների, Վրաստանի պատմության քաղաքական, տնտեսական, էթնոմշակութային պատմության, նյութական և հոգևոր մշակութային ժառանգության ուսումնասիրության ժամանակակից եղանակների իմացություն տարածաշրջանում վրացական մշ ակույթի բերած ավանդի բացահայտման կարողություն
Կարող է հավաքագրել, մշակել և մեկնաբանել մասնագիտությանը վերաբերող համապատասխան սկզբնաղբյուրներ (կովկասագիտությանը վերաբերող նյութեր, բանավոր պատմություն, քարտեզներ, ինտերնետային ռեսուրսներ, էլեկտրոնային գրադարաններ, գիտական հոդվածներ, հաշվետվություններ և այլն), ինչպես նաև քանակական և որակական տվյալներ՝ պատմական գործընթացների անհրաժեշտ վերլուծություններ իրականացնելու, մեկնաբանելու և դրանք հիմնավորելու համար:
Վրացերեն, ադրբեջաներեն, արևելյան(պարսկերեն, թուրքերեն, արաբերեն) լեզուներից որևէ մեկի իմացություն
Ընդհանուր պահանջներ
Գիտական աստիճան գիտական աստիճան և/կամ կոչում հասարակագիտական ոլորտում
Մանկավարժական փորձ խիստ ցանկալի է դասավանդման փորձը վերջին 5 տարվա ընթացքում մասնակցություն տեղական կամ միջազգային վերապատրաստումների և/կամ մասնագիտական որակավորման բարձրացման դասընթացների

022802.02.7 - Caucasus Studies
Admission within the specialty is conducted through an oral exam (following the admission regulations of YSU (reconfirmed every year)).
· to prepare specialists with fundamental knowledge, high theoretical training, and the ability to perform scientific and research work, as well as oriented specialists in administrative, political, and diplomatic activities.
· to ensure the presentation of the contribution of Georgians to regional developments of Georgian culture, language, and religion in scientific, educational, and other environments through Georgian specialists.
1. cover and clarify the problems of different scientific branches of Georgian studies in general terms, the features of regional research, the state of studying the ethnic history and historical-cultural heritage of Georgia.
2. list, classify, and characterize the facts and realities of the Georgian cultural presence in the region, the contribution of the Georgian ethnic element and Georgian culture to the regional developments.
3. outline the general historical processes of Georgia, the phenomena of interaction and complementarity of separate ethnic groups and cultures, manifestations of material and spiritual culture, political relations and processes, systems of awareness and expression of ethnic and cultural identity.
4. describe, classify, and characterize the historical processes and phenomena that unfolded in Georgia, including the various forms and modes of manifestation of historical phenomena, the features of political processes, and the main episodes of the activities of social classes and individuals who have a special role in historical events.
1. read, process, and interpret historical sources and texts written in Georgian.
2. prepare and present research works, reports, and Master's theses on Georgian topics, observing the rules of professional ethics and using modern educational technologies.
3. value and evaluate the challenges of modern Georgian studies, to apply new methods and approaches, to analyze and generalize the facts and realities, to make theoretical conclusions.
4. value and evaluate the challenges of modern Georgian studies, to apply new methods and approaches, to analyze and generalize the facts and realities, to make theoretical conclusions.
1. carry out independent professional activities both in state structures and in the fields of education and science.
2. apply computer skills, use modern sources of information in Georgian and other foreign languages (Internet resources, electronic libraries, etc.).
3. build a logical and clear oral and written speech, to conduct an educated and reasoned scientific debate.
4. produce a clear, well-structured Georgian historiographical text, presenting one's opinions and justifying goals.
Based on the workload of the courses provided by the curriculum of the educational program, the mode of study, teaching methods, and taking into account the degree of importance of the course in the formation of professional knowledge and abilities of the student, the courses are divided into 4 groups according to the evaluation form:
a) with the final assessment,
b) without final assessment,
c) without evaluation of mid-term exams,
d) check-ups
Accordingly, the evaluation components of the given course and the points allocated to them are chosen by the teaching professor and approved by the Chair. The forms of evaluations and examinations are indicated in the specification of the given educational program.
At the end of the program, students submit theses for defense.
Graduates of the program can work as analysts and experts, carry out activities at the Caucasus Institute, YSU Institute of Armenian Studies, YSU Institute of Humanities and Social Science Research, RA NAS Institutes of History and Oriental Studies, Mesrop Mashtots Research Institute of Ancient Manuscripts, National Archives of Armenia, other universities and research centers of Armenia, as well as in higher and secondary professional educational institutions. They can also work in various levels of state administration (the RA National Assembly, the RA Ministry of Science, Education, Culture and Sports, the Ministries of Defense, the office of the Commissioner of Diaspora, the analytical and translation departments of the NSS). Moreover, cooperation with Georgia and Russia, as well as with international research and analytical structures is planned.
To facilitate the achievement of the results defined by the educational program, students will be provided with printed and electronic materials and audio-visual materials, in addition, films will be shown in the auditoriums equipped with the appropriate appliances.
The "Georgian Studies" program is unique and exclusive operating in the Republic of Armenia.
While developing the master's program, the disturbing situation created at present was taken as the main orientation, in which the ideas and views imposed by foreign states and cultures (Russian, in recent years also Western) significantly hinder the development of normal relations of RA with the Caucasian countries. When developing the program, the characteristics presented for the 7th level of the RA National Framework of Qualifications, the "Manual for the Development of YSU Educational Programs", the "Guide for filling out the Educational Program Specification and Course Descriptors" prepared by the YSU Quality Assurance Center, and other materials were used.
General Abilities
· Ability to clearly understand and clarify educational outcomes, goals, and objectives of the course
· Ability to encourage and motivate student activity
· Ability to set a common goal and combine efforts to achieve it
· Ability to work individually with students
· The presence of an aspiration to develop student's analytical skills, to generalize facts and realities, to comprehensively evaluate phenomena, to make theoretical conclusions
· Knowledge of interdisciplinary and complex research methodology and skill in implementation
· Skill in choosing and using the right study methods for teaching, conducting research
· Experience in motivating graduate students to research following new approaches and challenges of Georgian studies (can also be included in professional requirements)
· Potential to develop and implement joint research projects with scientists from other countries
· Ability to consider graduate students as partners and create a free creative atmosphere
· ICT application, basic computer skills (fluency in MS Office package: Word, Excel, Power-Point),
Professional abilities
· Knowledge of the problems of Georgian history, regional processes, the political, economic, and ethno-cultural history of Georgia, the modern ways of studying the material and spiritual cultural heritage, and the ability to identify the contribution of Georgian culture in the region.
· Ability to collect, process, and interpret relevant primary sources related to the field (materials related to Caucasian studies, oral history, maps, internet resources, electronic libraries, scientific articles, reports, etc.), as well as quantitative and qualitative data, to carry out the necessary analysis of historical processes, interpret and to justify them.
· Knowledge of any of the languages (Georgian, Azerbaijani, Eastern (Persian, Turkish, Arabic))
General requirements
Degree
· A degree in Social Sciences
· Pedagogical experience is highly desirable
· Teaching experience within the last 5 years
· Participation in local or international training and/or professional qualification improvement courses