5. «Հռոմեական լեգեոնների ներկայությունն ու գործունեությունը Հայաստանում՝ վիմական արձանագրությունների լույսի ներքո» թեմայով դասախոսություն
«Հռոմեական լեգեոնների ներկայությունն ու գործունեությունը Հայաստանում՝ վիմական արձանագրությունների լույսի ներքո» թեմայով դասախոսություն
Ուրբաթ, փետրվար 13, 2026
13․00-14․15
Ս․թ․ փետրվարի 13-ին՝ ժամը 13։00-ին, ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետում ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի գիտաշխատող, Հայաստանի գինու պատմության թանգարանի տնօրեն Հայկ Գյուլամիրյանը կներկայացնի «Հռոմեական լեգեոնների ներկայությունն ու գործունեությունը Հայաստանում՝ վիմական արձանագրությունների լույսի ներքո» թեմայով դասախոսություն։

5. Lecture: "The Presence and Activities of the Roman Legions in Armenia in the Light of Epigraphic Inscriptions"
Lecture: "The Presence and Activities of the Roman Legions in Armenia in the Light of Epigraphic Inscriptions"
Friday, february 13, 2026
13․00-14․15
On February 13, 2026, at 13։00, the YSU Faculty of History will host a lecture titled "The Presence and Activities of the Roman Legions in Armenia in the Light of Epigraphic Inscriptions". The lecture will be delivered by Hayk Gyulamiryan, researcher at the Institute of Archaeology and Ethnography of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia and Director of the Wine History Museum of Armenia.