5. Պրոֆեսոր Տիգրան Սիմյանը նշանակվել է ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանի հրամանով Ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի մեդիաուսումնասիրությունների ու նշանագիտության ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար է նշանակվել բ.գ.դ., պրոֆեսոր Տիգրան Սիմյանը:
ԵՊՀ ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի դեկան Նաղաշ Մարտիրոսյանն այսօր տեղի ունեցած ամբիոնների համատեղ նիստում ներկայացրել է Մեդիաուսումնասիրությունների ու նշանագիտության ամբիոնի վարիչի նորանշանակ պաշտոնակատար պրոֆեսոր Տ. Սիմյանին: Նա հույս է հայտնել, որ պարոն Սիմյանն ամբիոնում կյանքի կկոչի ծրագրեր, որոնցում կներգրավվեն նաև միջազգային առաջատար համալսարանների գործընկերներ:
«Այդպես եմ կարծում, որովհետև պարոն Սիմյանը գիտնական է, որին ճանաչում և ընդունում են նաև արտերկրի հայտնի համալսարաններում»,- ընդգծեց դեկանը:
Ստորև ներկայացնում ենք Մեդիաուսումնասիրությունների ու նշանագիտության ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար, նշանագետ Տիգրան Սիմյանի՝ «Journalist.am»-ին տված հարցազրույցը:
-Պարո՛ն Սիմյան, Ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի դեկան Նաղաշ Մարտիրոսյանի հրավերն անակնկա՞լ էր Ձեզ համար:
-Անկեղծ լինեմ՝ այո՛, թեև Ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետում ես նոր մարդ չեմ: Տարիներ առաջ, դարձյալ պարոն Մարտիրոսյանի հրավերով, մագիստրատուրայում դասավանդել եմ «Նշանագիտություն» առարկան: Սիրով եմ հիշում իմ շփումը ապագա լրագրողների հետ, որոնցից շատերն այսօր մեդիադաշտի հայտնի անուններից են:
-Մինչ նշանակումը Դուք ԵԼՀ արտասահմանյան գրականության ամբիոնի պրոֆեսոր էիք, բայց Ձեզ ճանաչում են նաև որպես նշանագիտության հայտնի մասնագետ:
-Նշանագիտությունը, ինչպես նաև մեդիաոլորտը իմ գիտական հետաքրքրությունների տիրույթում են։ Նշանագիտությունը և դրանում մշակված մեթոդները կիրառում եմ տարբեր մեդիատեքստեր վերլուծելիս։ Մեդիան նշանային բարդ համակարգ է, որում գործառնում են ինչպես խոսքային, այնպես էլ ոչ խոսքային և տեսողական նշանները։ Իմ գիտական հետազոտությունների թիվը հասնում է մոտ 140-ի, որոնցից շուրջ 40-ը հրապարակվել են «Scopus» և «WoS» շտեմարաններում տեղ գտած հանդեսներում։ Ուրախ եմ, որ գիտական հոդվածներս հետաքրքրություն են առաջացնում արտերկրի գիտական շրջանակներում ևս: Դրա վկայությունն է իմ գիտական գործունեության ազդեցության գործակիցը (h-index 5՝ ըստ «Scopus»-ի)։
-Որպես ամբիոնի վարիչի  պաշտոնակատար՝ տեսնո՞ւմ եք առաջնահերթություններ, որոնք պետք է առաջիկայում  իրականացնեք։
-Անշուշտ, ունեմ ծրագրեր, որոնց մասին հակիրճ խոսեցի ամբիոնների համատեղ նիստում, այն է՝ միջազգային համագործակցություն՝ ֆորմալ և ոչ ֆորմալ  կրթության ձևաչափերով, դրամաշնորհային ծրագրերի  իրականացում միջազգային գործընկերների մասնակցությամբ և մեր ուսանողների ընդգրկմամբ, համագործակցության մեկնարկ Նշանագիտական հետազոտությունների միջազգային ասոցիացիայի հետ (IASS-AIS)՝ ի դեմս ասոցիացիայի պրեզիդենտ, պրոֆ․ Ժակ Ֆոնտանիլի, ինչպես նաև տարածաշրջանային այլ ասոցիացիաների ղեկավարների, անդամների հետ գործակցություն:
Նշանագիտության ասոցիացիայի գործընկերներս ոգևորված են, որ ԵՊՀ-ում ստեղծվել է Մեդիաուսումնասիրությունների և նշանագիտության ամբիոն, որի հետ պատրաստ են համագործակցել։ Կարևոր է նաև մոտ ապագայում մեդիաուսումնասիրությունների կենտրոն կամ լաբորատորիա ստեղծելու անհրաժեշտությունը ՀՀ ԿԳՄՍՆ բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի հայտարարելիք դրամաշնորհային մրցույթների շրջանակներում։

By the order of YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan, Doctor of Philological Sciences, Professor Tigran Simyan has been appointed as the Acting Head of the Chair of Media Studies and Semiotics at the Faculty of Journalism.
At a joint meeting of the chairs held today, Dean of YSU Faculty of Journalism Naghash Martirosyan introduced Professor Tigran Simyan and expressed his hope that he will initiate new projects in the chair, involving collaboration with leading international universities.
"I believe this because Mr. Simyan is a scholar recognized and respected by well-known universities abroad," the dean emphasized.
Here is the interview with Professor Tigran Simyan for "Journalist.am".
– Mr. Simyan, was the invitation from Dean Naghash Martirosyan unexpected for you?
– To be honest, yes, although I am not new to the Faculty of Journalism. Years ago, at Mr. Martirosyan’s invitation, I taught the subject of Semiotics in the master’s program. I fondly remember my interactions with the future journalists, many of whom are now well-known figures in the media field.
– Prior to this appointment, you were working in the Chair of Foreign Literature at YSU Faculty of European Languages and Communication, but you are also recognized as a prominent expert in semiotics.
– Semiotics, as well as the media field, fall within the scope of my scholarly interests. I apply the methods developed in semiotics to analyze various media texts. Media is a complex semiotic system involving verbal, non-verbal, and visual signs. I have authored nearly 140 scientific works, around 40 of which have been published in journals indexed by Scopus and Web of Science. I am pleased that my academic articles have also attracted interest in international scholarly circles, as evidenced by my h-index of 5 according to Scopus.
– Now that you have taken on this position, do you have any priority plans you aim to implement soon?
– Certainly, I have plans which I briefly mentioned at the joint meeting of chairs. These include international cooperation through both formal and informal educational formats, implementation of grant-funded projects involving international partners and our students, and initiating collaboration with the International Association for Semiotic Studies, represented by President Jacques Fontanille, as well as with regional associations and their members.
My colleagues at the Semiotics Association are enthusiastic about the establishment of the Chair of Media Studies and Semiotics at YSU and are ready to cooperate. It is also important to establish a media studies center or laboratory in the near future, potentially within the framework of grant competitions to be announced by the Armenian Higher Education and Science Committee.