5. ԵՊՀ ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի դասախոսները՝ Կոպենհագենում տեղի ունեցած «MERIT» ֆորումի մասնակից
ԵՊՀ ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի դասախոսներ Դավիթ Ալավերդյանը և Վարդուհի Պետրոսյանը նոյեմբերի 9-15-ը «IMS»-ի («International Media Support») հրավերով Կոպենհագենում (Դանիա) մասնակցել են «MERIT» ֆորումին:
Դանիայի խորհրդարանի, Դանիայի լրատվամիջոցները կարգավորող մարմնի, «IMS»-ի ղեկավարության, Հանրային հեռարձակողների («DR» և «TV2»), Լրագրողների միության և այլ կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ նրանք՝ որպես փորձագետ, ներկայացրել են հայաստանյան ինքնակարգավորման գործընթացը, մեդիաոլորտի օրենսդրական փոփոխությունները:
Դ. Ալավերդյանն ու Վ. Պետրոսյանը մասնակցել են նաև Կոպենհագենի «Տեղեկատվության ամբողջականություն. այլընտրանքային հարթակների և լուծումների կառուցում և ընդլայնում ապատեղեկատվության դեմ պայքարի և ժողովրդավարական դիմադրողականության ամրապնդման» համաժողովին, որին բացման խոսքով հանդես է եկել Դանիայի արտգործնախարարը։
Քննարկվել են արհեստական բանականության, թվային միջավայրի կարգավորման էթիկական և օրենսդրական առկա մեխանիզմները, ԵՄ կարգավորումները, ապատեղեկատվության դեմ պայքարի մարտահրավերներն ու թվային միջավայրի պաշտպանության հնարավոր լուծումները։
Ֆակուլտետի դասախոսների համոզմամբ՝ ԱԲ-ն ոչ միայն նոր մարտահրավերներ ու հնարավորություններ է ստեղծում լրատվամիջոցների և մեծ տեխնոլոգիական ընկերությունների, կրթության և տարբեր ոլորտների համար, այլև առաջ է բերում կարգավորման կարևոր հարցեր։ Միջազգային նման համաժողովները նպաստում են ինչպես փորձի փոխանակմանն ու մասնագիտական հեղինակավոր կառույցների հետ հարաբերությունների զարգացմանը, այնպես էլ գործընկերային նոր նախաձեռնությունների ձևավորմանը:

5. YSU Faculty of Journalism lecturers participate in MERIT Forum held in Copenhagen
YSU Faculty of Journalism lecturers Davit Alaverdyan and Varduhi Petrosyan participated in the MERIT Forum held in Copenhagen, Denmark, on November 9–15, at the invitation of International Media Support (IMS).
During meetings with representatives of the Danish Parliament, the Danish media regulatory authority, the IMS leadership, public broadcasters DR and TV2, the Union of Journalists, and other organizations, they presented, as experts, the self-regulation processes in Armenia and recent legislative changes in the media sector.
Davit Alaverdyan and Varduhi Petrosyan also took part in the Copenhagen Conference on Information Integrity, which was opened with remarks by the minister of Foreign Affairs of Denmark.
Discussions focused on the ethical and legislative mechanisms for regulating artificial intelligence and the digital environment, EU regulations, the challenges of combating disinformation, and potential solutions for safeguarding the digital sphere.
According to the faculty lecturers, AI not only creates new challenges and opportunities for the media, major technology companies, education, and other fields, but also raises important regulatory questions. They emphasize that such international conferences contribute not only to the exchange of experience and the development of relations with authoritative professional institutions, but also to the formation of new collaborative initiatives.