5. Նշանագիտությունը և արհեստական բանականությունը․ Իննա Մերկուլովայի բաց դասախոսությունը ԵՊՀ-ում
ԵՊՀ ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի մեդիահետազոտությունների և նշանագիտության ամբիոնում տեղի ունեցավ Իննա Մերկուլովայի «ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հրապարակումը արհեստական բանականության մասին․ սեմիոտիկ հայացք» խորագրով բաց դասախոսությունը, որը նվիրված էր ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գրաֆիկական վեպի՝ «Արհեստական բանականության ներսում․ ալգորիթմական արկած» (Inside AI. An Algorithmic Adventure, UNESCO, 2022) վերլուծությանը, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի միջազգային նորմատիվ փաստաթղթերի հումանիտար և մեդիանշանագիտական չափումների քննարկմանը։
Իննա Մերկուլովան Մոսկվայի հումանիտար գիտությունների պետական ակադեմիական համալսարանի սեմիոտիկայի և մշակույթների երկխոսության միջազգային կենտրոնի ղեկավարն է, Լիմոժի համալսարանի լեզվաբանության դոկտոր, Ասիական միջազգային նշանագիտական ասոցիացիայի փոխնախագահ, ինչպես նաև Սորբոնի համալսարանի (Փարիզի համալսարան) «Իմաստ–տեքստ–ինֆորմատիկա–պատմություն» գիտահետազոտական լաբորատորիայի ասոցացված հետազոտող։
Դասախոսության ընթացքում բանախոսն առանձնահատուկ ուշադրություն դարձրեց արհեստական բանականության տեսողական պլանի, մեկնողական մոդելների և բարոյական կարգավորման խնդիրներին ժամանակակից մեդիատարածքում։
Դոկտոր Իննա Մերկուլովան արհեստական բանականությունը ներկայացրեց որպես մշակութային և նշանագիտական երևույթ՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Դեպի արհեստական բանականություն» գրաֆիկական վեպի օրինակով, որը հրատարակվել է 2022–2023 թթ․ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հովանու ներքո։ Վեպը իր բնույթով հումանիտար գիտելիքի նորարարական ձևաչափ է, որում համադրվել են տեսողական և լեզվական նարատիվներ։ Գրաֆիկական վեպը հասանելի է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հիմնական լեզուներով՝ անգլերեն, ֆրանսերեն, իսպաներեն և այլն։
Գրաֆիկական վեպը ուղղված է արհեստական բանականության ազդեցության գիտակցմանը մարդկային հասարակության վրա և առաջարկում է սեմիոտիկական մեկնաբանություն արհեստական բանականության նկատմամբ տարածված ստերեոտիպային վախի վերաբերյալ, որը մեկնաբանվում է որպես ուրիշի հանդեպ վախի դրսևորում։ Տեսողական և տեքստային նշանների միջոցով վեպը ներկայացնում է արհեստական բանականության տեխնոլոգիաների ներառման հնարավորությունը մշակութային երկխոսության մեջ՝ նպաստելով հասարակական անհանգստության նվազեցմանը և գաղափարական բևեռացման մեղմացմանը։
Նշենք, որ ուսանողների համար նախատեսված այս բաց դասախոսությունը կազմակերպվել էր բ․գ․դ․, պրոֆեսոր Տիգրան Սիմյանի նախաձեռնությամբ։

5. Semiotics and Artificial Intelligence: open lecture by Inna Merkoulova at YSU
On December 4, 2025, the Chair of Media Studies and Semiotics of the YSU Faculty of Journalism hosted an open lecture titled "UNESCO Publications on Artificial Intelligence: A Semiotic Perspective" by Inna Merkoulova. The lecture focused on the analysis of UNESCO's graphic novel "Inside Artificial Intelligence: An Algorithmic Adventure" (UNESCO, 2022), as well as a discussion of the humanitarian and intersemiotic aspects of UNESCO’s international normative documents.
Inna Merkoulova is the Head of the International Center for Semiotics and Intercultural Dialogue at the State Academic University for the Humanities in Moscow, Doctor of Linguistics at the University of Limoges, Vice President of the Asian Semiotics International Association, and an associate researcher at the research laboratory "Meaning–Text–Informatics–History" of the University of Paris–Sorbonne.
During the lecture, special attention was paid to the issues of visual representation, interpretation, and ethical regulation of artificial intelligence in the modern media space.
Dr. Inna Merkoulova presented artificial intelligence as a cultural and semiotic phenomenon using the example of the UNESCO graphic novel "Course on Artificial Intelligence", published in 2022–2023 under the auspices of UNESCO. The novel is an innovative form of humanitarian knowledge that combines visual and linguistic narratives. The book is available in UNESCO's main languages, including English, French, Spanish, and others.
The graphic novel aims to understand the impact of artificial intelligence on human society. The text offers a semiotic response to the stereotypical fear of AI, which is interpreted as a kind of fear of the "Оther". Through iconic and verbal (symbolic) signs, the novel demonstrates the possibility of integrating artificial intelligence technologies into cultural dialogue, thereby contributing to the reduction of social anxiety and the mitigation of ideological polarization.
This open lecture for students was organized at the initiative of Doctor of Philology, Professor Tigran Simyan.