5. Գիտական սեմինար ԵՊՀ ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետում. մշակութային հիշողության, մեդիա և տեսողական մշակույթի ժամանակակից հետազոտություններ
Գիտական սեմինար ԵՊՀ ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետում. մշակութային հիշողության, մեդիա և տեսողական մշակույթի ժամանակակից հետազոտություններ
Երևանի պետական համալսարանի ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետում ս.թ. ապրիլի 17-ին տեղի է ունեցել գիտական սեմինար:
Զեկուցումով հանդես է եկել Պոմպեու Ֆաբրայի համալսարանից (Բարսելոնա) հրավիրված հետազոտող Ալբերտ Էլդուկեն: Պրոֆեսոր Էլդուկեն տեսողական մշակույթի, հիշողության հետազոտությունների և լրատվամիջոցների հետազոտող է։ Նրա գիտական հետաքրքրությունները մեծ ընդգրկում ունեն։
Սեմինարի ընթացքում ներկայացվել են միջգիտակարգային մոտեցումները միավորող միջազգային առանցքային հետազոտական նախագծեր՝ նշանագիտությունից և մշակութաբանությունից մինչև մեդիահաղորդակցության և թվային հումանիտար գիտություններում մշակված մեթոդներով: Ալբերտ Էլդուկեն հատուկ ուշադրություն է դարձրել COREM նախագծին (Կոլեկտիվ հիշողություն. երիտասարդների ներգրավումը կուրատորական պրակտիկայի միջոցով (Collective Remembrance: Engaging Youth Through Curatorial Practices), որի նպատակն է վերաիմաստավորել հավաքական հիշողությունը 11–16 տարեկան դեռահասների մասնակցության միջոցով և մշակել նոր կուրատորական պրակտիկա: Նախագիծը կենտրոնանում է 20-րդ դարի ցեղասպանությունների մասին պատմական գիտելիքների ձևավորման գործում երեխաների և մշակութային հաստատությունների՝ որպես ակտիվ մասնակիցների դերի վրա:
Ալբերտ Էլդուկեն ներկայացրել է նաև մեկ այլ հետազոտական նախագիծ, որը նվիրված էր սպորտում և մեդիայում տեսողական ներկայացումների վերլուծությանը, որտեղ ուսումնասիրվում են պատկերների, իշխանության և սոցիալական կառույցների միջև եղած կապերը կինոյի, ֆոտոլրագրության և արխիվային նյութերի միջոցով: Հետազոտական ծրագրի շրջանակում կիրառվել են վերլուծության ժամանակակից մեթոդներ, որոնց թվում՝ տեսողական նշանագիտության մոտեցումներ, քարտեզագրում և տվյալների մշակման թվային գործիքներ և այլն։ Բացի վերը նշված գիտահետազոտական ծրագրից՝ ներկայացվեց ևս մեկը: FUCAV կոչվող նախագիծը՝ «Ֆուտբոլը և տեսողական մշակույթը ֆրանկիզմի ժամանակաշրջանում», օգտագործում է մեթոդաբանությունների լայն շրջանակ՝ ներառյալ սպորտի սոցիոլոգիան, պատկերաբանությունը, աստղերի ուսումնասիրությունը, գենդերային հետազոտությունը և քննադատական տեսությունը:
Սեմինարը մեծ հետաքրքրություն է առաջացրել ֆակուլտետի դասախոսների և սովորողների շրջանում՝ դառնալով կարևոր հարթակ ժամանակակից հետազոտական մոտեցումների և միջազգային համագործակցության հնարավոր ուղղությունների քննարկման համար:
Կատալոնիայից ժամանած հյուրի ելույթից հետո սեմինարի շրջանակում ներկայացվել են նաև ամբիոնների վարիչներ, պրոֆեսորներ Դավիթ Պետրոսյանի և Տիգրան Սիմյանի, ինչպես նաև երկու ամբիոնների աշխատակիցների գիտական արդիական հրատարակությունները:

5. SCIENTIFIC SEMINAR AT THE FACULTY OF JOURNALISM OF YSU: MODERN STUDIES OF CULTURAL MEMORY, MEDIA, AND VISUAL CULTURE
SCIENTIFIC SEMINAR AT THE FACULTY OF JOURNALISM OF YSU: MODERN STUDIES OF CULTURAL MEMORY, MEDIA, AND VISUAL CULTURE
On April 17, 2026, the Faculty of Journalism of Yerevan State University hosted a scientific seminar on current research areas in media, visual culture, and memory studies.
Albert Elduque, a visiting researcher from Universitat Pompeu Fabra (Barcelona), gave a presentation. During the seminar, the researcher presented his research projects that combined interdisciplinary approaches, such as iconography and cultural studies, media communications, and digital humanities. Special attention was paid to the COREM (Collective Memory: Engaging Youth Through Curatorial Practices) project, which aims to rethink collective memory through the participation of adolescents (ages 11–16) and the development of new curatorial practices. The project focuses on the role of children and cultural institutions as active participants in the formation of historical knowledge about 20th-century genocides.
Albert Elduque also presented another research project analyzing visual representations in sports and media, examining the connections among images, power, and social structures through cinema, photojournalism, and archival materials. The project, called FUCAV-Football and Visual Culture Under Francoism, employs a wide range of methodologies, including sports sociology, iconology, star studies, gender studies, and critical theory.
Albert Elduque is a researcher in visual culture, cultural memory, and media. His research interests include collective memory, museum practices, and the role of visual representations in shaping public knowledge.
The seminar generated significant interest among students and faculty and served as an important platform for discussing modern research approaches and potential areas of international cooperation.
After the guest from Catalonia’s speech, the seminar also featured recent scientific publications by the heads of the departments, Professors David Petrosyan and Tigran Simyan, as well as by colleagues from both departments.