ԵՊՀ ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետում ս.թ. մայիսի 11-ին բանախոսություններով հանդես եկավ պրոֆեսոր Կապիտոլինա Ֆյոդորովան:
Պրոֆեսորի երկու դասախոսությունները նվիրված էին Էստոնիայի լեզվական լանդշաֆտին և դրա ներկայացմանը մեդիայում, ինչպես նաև էստոնական էպոսի վիզուալացմանը քաղաքային տարածքում։
Առաջին դասախոսության ընթացքում հրավիրյալ պրոֆեսորը անդրադարձավ Էստոնիայի լեզվական լանդշաֆտի ուսումնասիրման հիմնական խնդիրներին և դրանց արտացոլմանը մեդիադաշտում, ինչպես նաև տարբեր խոսույթների՝ մեդիա, վիզուալ, մշակութային, սոցիալական, փոխազդեցության վերլուծության եղանակներին։
Երկրորդ դասախոսությունը նվիրված էր էստոնական «Կալևիպոեգ» էպոսի հերոսների վիզուալացմանը։ Դասախոսության ընթացքում ներկայացվեցին Էստոնիայի տարբեր քաղաքներում էպիկական կերպարների ներկայացման օրինակներ, ինչպես նաև դիտարկվեցին այն միջոցները, որոնց շնորհիվ ազգային էպոսը ստանում է վիզուալ մարմնավորում քաղաքային միջավայրում։
Դասախոսություններն անցան ջերմ և արդյունավետ քննարկման մթնոլորտում։ Դրանց մասնակցեցին ոչ միայն ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի ուսանողները, այլև դասախոսներ, այդ թվում՝ մեդիաուսումնասիրությունների և նշանագիտության ուղղության հետազոտողներ։
Պրոֆեսոր Կապիտոլինա Ֆյոդորովան այցելել էր Երևանի պետական համալսարան որպես ««Սասնա ծռեր» էպոսը արվեստում և հասարակական-քաղաքական խոսույթում․ հանրային հիշողություն, ինքնություն, տիպաբանություն և մուլտիմոդալություն» նախագծի շրջանակում համագործակցող պրոֆեսոր (նախագծի համար՝ 24SSAH-6B014)։
«Շնորհակալություն ենք հայտնում պրոֆեսոր Ֆյոդորովային բովանդակալից դասախոսությունների, ոլորտի մասնագետների հետ արդյունավետ քննարկումների և գիտական հեռանկարների ընդլայնման գործում ունեցած ներդրման համար»,- հանդիպման ավարտին նշեց դեկան Նաղաշ Մարտիրոսյանը։

On May 11, 2026, at the Faculty of Journalism of Yerevan State University, within the framework of a project from the Committee on Higher Education and Science Committee of the Republic of Armenia, Professor Kapitolina Fedorova gave lectures on the linguistic landscape of Estonia and the visualization of the Estonian epic in urban space.
The first lecture was devoted to the main problems of studying the linguistic landscape and ways to analyze the interaction of various discourses as media, visual, cultural, and social.
The second lecture focused on visualizing the heroes of the Estonian epic “Kalevipoeg”. During the lecture, examples of the representation of epic characters across different cities in Estonia were presented, along with the techniques by which the national epic is visually embodied in urban environments.
The lectures were held in a warm and productive atmosphere. They were attended not only by students of the Faculty of Journalism but also by teachers, including representatives of media studies and semiotics.
Professor Kapitolina Fedorova visited Yerevan State University as part of the project Daredevils of Sassoun in Art and Socio-political Discourse: Social Memory, Identity, Typology, and Multimodality [project number 24SSAH-6B014].
The Faculty defines its gratitude to Professor Fedorova for her informative lectures and for her contributions to expanding scientific perspectives on the linguistic landscape and its representation in the media and visual culture. «Her performances have become an important incentive for a deeper understanding of how different discourses – media, epic, visual, and urban – interact to form cultural meanings», noted the Dean of the Faculty, Nagash Martirosyan.